
Autor: Marija Dimić
Volontiranje pomaže u razvoju različitih sposobnosti, ima važnu ulogu u sticanju novih radnih iskustava, a ovim programima omogućena je dobit samim volonterima, ali i korisnicima njihovih usluga.
1887.godine podignut je u Nišu Društveni dom Crvenog krsta i do danas ta organizacija uz svoj kontinuirani rad uspela je da razvije niz socijalnih delatnosti kojima se priključuje i veliki broj volontera, a čiji je cilj pomaganje ugroženima, ali i širenje znanja iz najrazličitijih oblasti.
Pored niza aktuelnih programa, Crveni krst Niš, od 2012. godine razvio je još jedan, pod nazivom Promocija humanih vrednosti. Projekat se već u prvoj godini svog delovanja pokazao kao jako uspešan, a namenjen je deci od 8 do 14 godina. Kroz radionice sa velikim brojem volontera, deca su u proteklom periodu sticala znanja iz najrazličitijih oblasti. Kontinuiranim predavanjima i igrama, koncipiranim tako da odgovaraju određenoj starosnoj grupi, predstavljeni su sledeći moduli: tolerancija, kulturalni identitet, diskriminacija i stigmatizacija, nenasilno rešavanje konflikata, rodna ravnopravnost, dečja prava i cyber bullying.
Interesovanje za radionice bilo je veliko, usvojena su nova znanja, ali još bitnije je to što su deci na jedan inovativan način predstavljene navedene teme, o kojima se, prema iskustvima volontera, nedovoljno govori u samoj školi.
„Ono što je najbolje kod ovog vida širenja humanih vrednosti, je to što deca koja prolaze kroz program ne uče teorijski (dosta im je toga, mislim) nego kroz igru, u sigurnom okruženju prolaze kroz različita iskustva. Osete na svojoj koži kako je kada te odbacuju zato što si drugačiji zbog nečega na šta ne možeš da utičeš, ili kada te maltretiraju, dok istovremeno od njih tražimo da nađu rešenje tih problema za sebe i druge, da uvide načine na koje oni mogu da utiču i promene stvari u svojoj sredini, da nađu rešenje problema u kojem svi izlaze kao pobednici. Uz to kroz čitavo iskustvo ih vode mlade i energične volonterke, kroz čije ponašanje deca dobijaju model ponašanja koji možda nisu imali u svojoj sredini. Maturantkinje i studentkinje različitih fakulteta pokazale su beskrajno strpljenje, snalažljivost i entuzijazam u radu sa decom, a držati im obuke bilo je pravo zadovoljstvo za mene. Mislim da je ovo njima bila dobra vežba javnog nastupa pred (vrlo zahtevnom) publikom, kao radno iskustvo i zadovoljstvo što su učinile da njihova sredina bude bolja“, navela je Maja Delibašić, psiholog-saradnik na ovom projektu.
Projekat je ove godine, na nivou grada Niša, sprovođen u dve osnovne škole, a u brojnim radionicama učestvovala su deca različitog uzrasta, koja su osim želje za sticanjem znanja, pokazala i interesovanje za ovakav vid volonterskog rada, preko kog bi širili ono što su naučili.
Zahvaljujući uspešnom radu u proteklom periodu, volonteri uz parolu za dobrotu svaki dan je dobar dan poručuju da se nadaju daljem nastavku projekta, kako bi nastavili sa obučavanjem dece i u ostalim školama širom grada.
***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE