Волонтерске активности којима се млади све чешће прикључују имају веома важну улогу у тренутном друштвеном развоју, али представљају и основу за стицање знања из најразличитијих области.

Autor: Marija Dimić
Волонтирање помаже у развоју различитих способности, има важну улогу у стицању нових радних искустава, а овим програмима омогућена је добит самим волонтерима, али и корисницима њихових услуга.
1887.године подигнут је у Нишу Друштвени дом Црвеног крста и до данас та организација уз свој континуирани рад успела је да развије низ социјалних делатности којима се прикључује и велики број волонтера, а чији је циљ помагање угроженима, али и ширење знања из најразличитијих области.
Поред низа актуелних програма, Црвени крст Ниш, од 2012. године развио је још један, под називом Промоција хуманих вредности. Пројекат се већ у првој години свог деловања показао као јако успешан, а намењен је деци од 8 до 14 година. Кроз радионице са великим бројем волонтера, деца су у протеклом периоду стицала знања из најразличитијих области. Континуираним предавањима и играма, конципираним тако да одговарају одређеној старосној групи, представљени су следећи модули: толеранција, културални идентитет, дискриминација и стигматизација, ненасилно решавање конфликата, родна равноправност, дечја права и cyber bullying.
Интересовање за радионице било је велико, усвојена су нова знања, али још битније је то што су деци на један иновативан начин представљене наведене теме, о којима се, према искуствима волонтера, недовољно говори у самој школи.
„Оно што је најбоље код овог вида ширења хуманих вредности, је то што деца која пролазе кроз програм не уче теоријски (доста им је тога, мислим) него кроз игру, у сигурном окружењу пролазе кроз различита искуства. Осете на својој кожи како је када те одбацују зато што си другачији због нечега на шта не можеш да утичеш, или када те малтретирају, док истовремено од њих тражимо да нађу решење тих проблема за себе и друге, да увиде начине на које они могу да утичу и промене ствари у својој средини, да нађу решење проблема у којем сви излазе као победници. Уз то кроз читаво искуство их воде младе и енергичне волонтерке, кроз чије понашање деца добијају модел понашања који можда нису имали у својој средини. Матуранткиње и студенткиње различитих факултета показале су бескрајно стрпљење, сналажљивост и ентузијазам у раду са децом, а држати им обуке било је право задовољство за мене. Мислим да је ово њима била добра вежба јавног наступа пред (врло захтевном) публиком, као радно искуство и задовољство што су учиниле да њихова средина буде боља“, навела је Маја Делибашић, психолог-сарадник на овом пројекту.
Пројекат је ове године, на нивоу града Ниша, спровођен у две основне школе, а у бројним радионицама учествовала су деца различитог узраста, која су осим жеље за стицањем знања, показала и интересовање за овакав вид волонтерског рада, преко ког би ширили оно што су научили.
Захваљујући успешном раду у протеклом периоду, волонтери уз паролу за доброту сваки дан је добар дан поручују да се надају даљем наставку пројекта, како би наставили са обучавањем деце и у осталим школама широм града.
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE