У години која слави двадесет година постојања манифестације која је квалитетом доказала да је фестивал од националног значаја, Министарство културе и информисања је одбило да финансира Нишвил фестивал и тако озбиљно угрозило његов опстанак.
Autor: Емилија Димитријевић
ФОТО: Jazzin
Када је укинуто финансирање овог најпознатијег нишког фестивала уследиле су жестоке реакције како грађана и цивилног сектора, тако и бројних познатих личности. Своје мишљење о оваквом потезу Министрства културе и информисања дао је и Заштитник грађана, Саша Јанковић, јуна 2013. године, када је позвао надлежне да преиспитају одлуку и учине све што је у њиховој моћи да врате вредности и културу у Србију. Нагласио је да иза Нишвила и свих акција које су предузете како би се он очувао стоји аутентична потреба грађана да културу доживе сами, а не на папиру.
Због тога је Министарство било приморано да промени свој став, али је недавно поништена та одлука, па је фестивал поново остао без средстава. Као разлог за овакво решење, да Нишвил буде елиминисан са списка за суфинансирање, Комисија Министарства за културу за савремено музичко стваралаштво навела је чињеницу да је овај џез фестивал “комерцијално туристичка манифестација”, да је његов програм преамбициозан као и да нема чврсту програмску концепцију и исправан третман домаћих извођача. Директор фестивала, Иван Благојевић је на ово одговорио да програм јесте амбициозан, али да то никако није грех, да је програмска концепција фјужн џеза и других музичких праваца и да је то принцип који су и други европски фестивали овог типа почели да копирају, као и да на овом фестивалу наступа више домачих извођача него на свим другим сличним манифестацијама у земљи заједно. На крају је констатовао да је сасвим могуће да је ово и последњи Нишвил који ће бити организован.
С друге стране, квалитет Нишвил џез фестивала препознала је и Европска унија када је одлучила да финансијски подржи његов пројекат “Джез – мултикултурални израз”. Марта ове године послат је и јавни позив за све младе музичаре узраста од 14 до 21 године из Ниша, Лесковца, Врања, Владичиног Хана, Босилеграда и Бујановца, који желе да похађају бесплатне џез радионице и тако постану део овог пројекта. Локални координатори ће радити са овим младим људима на припреми програма који ће, у сваком од поменутих градова, бити изведени 30. априла, на Светски дан џеза. Сви полазници ће касније одржати и концерт за време одржавања Нишвила у склопу пратећег програма ”Омладинске џез мреже”.
Међутим, оно што је још више запрепастило људе укључене у реализовање овог фестивал, али и све верне посетиоце је чињеница да је Министраство културе недавно одлучило да финансира снимање документарног филма о Нишвилу. Филм ће носити назив “Нишвил - првих 20 година” и биће фокусиран на представљање фестивала као културолошког феномена Србије, на то како настаје, како опстаје, са којим се проблемима суочава и како је постао један од најзначајних фестивала на Балкану. У опису пројекта стоји да је Нишвил један од 30 брендова Србије, а да ипак не постоји ниједан документарни филм, који би пратио његову развојну путању од малог градског фестивала до фестивала какав је данас, као и да је мало манифестација које, као ова, временом постају само боље. Документарни филм подразумеваће и интервјуе са свима који су ангажовани и раде на реализацији програма већ годинама и покушаће да осветли све оно што се дешава иза сцене, а о чему посетиоци фестивала још увек знају мало или нимало.
Да ли су ови случајеви само примери пропуста да се уочи значај развоја културе и уметности или је заиста у питању тренд централизације и ограничавања помагања манифестација од значаја на оне које доносе углед главном граду? Да ли је ово само почетак краја сличних догађаја који полако постају угрожени у Србији? Да ли полако заборављамо да ценимо праву уметност и постајемо поносни део конзумеристичког света, у коме је чак и музика инстант и нема потребе за оваквим фестивалима? И на крају, да ли ћемо заиста седети скрштених руку и само пасивно критиковати одлуке које нам се не чине исправним, а да не желимо ни да размислимо како бисмо могли да утичемо на њих?
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE