Tweet
U godini koja slavi dvadeset godina postojanja manifestacije koja je kvalitetom dokazala da je festival od nacionalnog značaja, Ministarstvo kulture i informisanja je odbilo da finansira Nišvil festival i tako ozbiljno ugrozilo njegov opstanak.

Autor: Емилија Димитријевић

FOTO: Jazzin

Kada je ukinuto finansiranje ovog najpoznatijeg niškog festivala usledile su žestoke reakcije kako građana i civilnog sektora, tako i brojnih poznatih ličnosti. Svoje mišljenje o ovakvom potezu Ministrstva kulture i informisanja dao je i Zaštitnik građana, Saša Janković, juna 2013. godine, kada je pozvao nadležne da preispitaju odluku i učine sve što je u njihovoj moći da vrate vrednosti i kulturu u Srbiju. Naglasio je da iza Nišvila i svih akcija koje su preduzete kako bi se on očuvao stoji autentična potreba građana da kulturu dožive sami, a ne na papiru.

Zbog toga je Ministarstvo bilo primorano da promeni svoj stav, ali je nedavno poništena ta odluka, pa je festival ponovo ostao bez sredstava. Kao razlog za ovakvo rešenje, da Nišvil bude eliminisan sa spiska za sufinansiranje, Komisija Ministarstva za kulturu za savremeno muzičko stvaralaštvo navela je činjenicu da je ovaj džez festival “komercijalno turistička manifestacija”, da je njegov program preambiciozan kao i da nema čvrstu programsku koncepciju i ispravan tretman domaćih izvođača. Direktor festivala, Ivan Blagojević je na ovo odgovorio da program jeste ambiciozan, ali da to nikako nije greh, da je programska koncepcija fjužn džeza i drugih muzičkih pravaca i da je to princip koji su i drugi evropski festivali ovog tipa počeli da kopiraju, kao i da na ovom festivalu nastupa više domačih izvođača nego na svim drugim sličnim manifestacijama u zemlji zajedno. Na kraju je konstatovao da je sasvim moguće da je ovo i poslednji Nišvil koji će biti organizovan.

S druge strane, kvalitet Nišvil džez festivala prepoznala je i Evropska unija kada je odlučila da finansijski podrži njegov projekat “Džez – multikulturalni izraz”. Marta ove godine poslat je i javni poziv za sve mlade muzičare uzrasta od 14 do 21 godine iz Niša, Leskovca, Vranja, Vladičinog Hana, Bosilegrada i Bujanovca, koji žele da pohađaju besplatne džez radionice i tako postanu deo ovog projekta. Lokalni koordinatori će raditi sa ovim mladim ljudima na pripremi programa koji će, u svakom od pomenutih gradova, biti izvedeni 30. aprila, na Svetski dan džeza. Svi polaznici će kasnije održati i koncert za vreme održavanja Nišvila u sklopu pratećeg programa ”Omladinske džez mreže”.

Međutim, ono što je još više zaprepastilo ljude uključene u realizovanje ovog festival, ali i sve verne posetioce je činjenica da je Ministrastvo kulture nedavno odlučilo da finansira snimanje dokumentarnog filma o Nišvilu. Film će nositi naziv “Nišvil - prvih 20 godina” i biće fokusiran na predstavljanje festivala kao kulturološkog fenomena Srbije, na to kako nastaje, kako opstaje, sa kojim se problemima suočava i kako je postao jedan od najznačajnih festivala na Balkanu. U opisu projekta stoji da je Nišvil jedan od 30 brendova Srbije, a da ipak ne postoji nijedan dokumentarni film, koji bi pratio njegovu razvojnu putanju od malog gradskog festivala do festivala kakav je danas, kao i da je malo manifestacija koje, kao ova, vremenom postaju samo bolje. Dokumentarni film podrazumevaće i intervjue sa svima koji su angažovani i rade na realizaciji programa već godinama i pokušaće da osvetli sve ono što se dešava iza scene, a o čemu posetioci festivala još uvek znaju malo ili nimalo.

Da li su ovi slučajevi samo primeri propusta da se uoči značaj razvoja kulture i umetnosti ili je zaista u pitanju trend centralizacije i ograničavanja pomaganja manifestacija od značaja na one koje donose ugled glavnom gradu? Da li je ovo samo početak kraja sličnih događaja koji polako postaju ugroženi u Srbiji? Da li polako zaboravljamo da cenimo pravu umetnost i postajemo ponosni deo konzumerističkog sveta, u kome je čak i muzika instant i nema potrebe za ovakvim festivalima? I na kraju, da li ćemo zaista sedeti skrštenih ruku i samo pasivno kritikovati odluke koje nam se ne čine ispravnim, a da ne želimo ni da razmislimo kako bismo mogli da utičemo na njih?

***
Volite da pišete u slobodno vreme? Želite da vidite svoje tekstove na portalu iSerbia? Nije potrebno iskustvo, već samo želja i ideje! CV i jedan tekst pošaljite na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina Prijem novih dopisnika vrši se najkasnije svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari