Tweet
Tim nemačkih naučnika je pronašao novi luminescentni materijal za LED sijalice. Fosfor povećava energetsku efikasnost, čime ova veštačka svetlost postaje prirodna skoro kao sunčeva svetlost.

Preveo: Dejan Kozarski

FOTO: Deutsche Welle

Volfgang Šnik zna par stvari o kvalitetu svetlosti. Ne samo da je nemačni hemičar istraživao luminescentne materijale od 2001. godine, već su ga odlasci u kupovinu sa ženom naučili iz prve ruke da razlikuje dobro i loše osvetljenje.

„Kada idem u kupovinu sa svojom ženom, ponekad od mene traži da izađem napolje sa njom kako bismo pogledali haljinu koju želi da kupi na dnevnom svetlu“, kaže Šnik.

I vi ste verovatno imali slično iskustvo. Osvetljenje unutar prodavnice može biti toliko neprirodno da plava haljina izgleda kao crna.

Međutim Šnik, profesor hemije čvrstog stanja, i njegov tim naučnika na Ludvig-Maksimilijans Univerzitetu u Minhenu razvili su novi luminescentni materijal pomoću kog bi ovakvi uobičajeni problemi ostali u prošlosti.

Oni su razvili novu luminoforu – hemijsko jedinjenje koje se koristi u luminescenciji. Njihova luminofora menja boju svetlosti koju emituju LED (light emitting diodes) sijalice na takav način da veruju da ima potencijal da „započne revoluciju na LED tržištu“.

Mešanje boja svetlosti

Od kada je 2012. Evropska Unija krenula sa postepenim izbacivanjem klasičnih sijalica, LED sijalice su predložene kao najbolja alternativa za osvetljenje.

Popularne su, jer se, za razliku od „štedljivih“ sijalica, LED sijalice pale momentalno, bez faze zagrevanja i skoro uopšte ne sadrže otrovne supstance.

Problem je što obične LED sijalice emituju samo jednu boju, što je nepraktično za osvetljenje u svakodnevnim situacijama.

FOTO: Deutsche Welle

Kada čitamo knjigu tokom mračnog popodneva ili se ujutru pogledamo u ogledalo, očekujemo belu svetlost, koja je mešavina više boja.

Ovo je moguće postići pokrivanjem LED sijalica luminescentnim materijalom. Da bi se dobila bela svetlost, plave LED sijalice se pokrivaju luminoforama boje ćilibara. Isti princip se koristi kada se stavlja obojeni papir preko obične lampe kako bi ona dala crvenu ili plavu svetlost.

Pre nekoliko godina, Šnikov tim je sarađivao sa razvojnim centrom Filips Lumileds kako bi razvili materijal koji radi isto to za LED sijalice. Taj materijal se još uvek može naći na tržištu i koristi se u LED sijalicama koje proizvodi matična kompanija razvojnog centra – Filips.

„Naš luminescentni materijal je bio efikasan“, rekao je Šnik. „Međutim, iz industrije su nam rekli da nije dovoljno dobar“.

Zbog toga je tim nastavio sa istraživanjem.

Približavanje sunčevoj svetlosti

Upravo su objavili njihova najnovija otkrića koja opisuju materijal koji proizvodi LED svetlost boljeg kvaliteta.

Koristeći nove LED sijalice, Šnik i njegova žena više neće morati da izlaze iz prodavnice da vide da li je boja odeće tamno plava ili crna, pošro bi veštačko osvetljenje bilo skoro prirodno kao sunčeva svetlost.

Ključ je u boji svetlosti izmerenoj na indeksu reprodukcije boja (CRI – color rendering index). „Indeks reprodukcije boja treba da bude što veći za dobar izvor svetlosti“, rekao je Šnik. „Sunčeva svetlost ima CRI od skoro 100. Trenutne LED sijalice dostižu oko 80. Sa našim novim luminescentnim materijalom, dobijamo vrednosti preko 90“.

Bolja efikasnost

Nove luminofore takođe obećavaju da će LED sijalice postati efikasnije.

FOTO: Deutsche Welle

Sadašnje LED sijalice koriste luminescentne materijale koje dodaju previše crvene boje svetlosti. Dobijena talasna dužina je slična infra-crvenoj svetlosti koju ljudsko oko ne može u potpunosti da obradi. Svetlost koju ne možemo da obradimo je svetlost koju ne možemo da „vidimo“ i predstavlja gubitak energije.

Naučnici tvrde da njihov novi luminescentni materijal ispravlja ovaj problem. Dodaje manje crvene boje u svetlost i time su njihove LED sijalice do 14% efikasnije od sadašnjih.

Svetlost budućnosti

Johanes Tema, istraživač na Vupertal Institutu za klimu, okolinu i energiju, kaže da su sadašnje LED sijalice efikasne kao i „štedljive“ sijalice (fluorescentne lampe). Međutim, on kaže da će LED sijalice uskoro prevazići štedljive sijalice kad je reč o efikasnosti.

Naučnici kažu da štedljive sijalice imaju jednu veliku manu – sadrže živu. Ako nisu pravilno reciklirane ili ako se polome, živa može da iscuri što predstavlja rizik za zdravlje i okolinu. Sa LED sijalicama ne postoji takva opasnost.

„Mislim da su LED sijalice tehnologija osvetljenja za budućnost“, rekao je Tema, a Volfgang Šnik deli ovo mišljenje.

On kaže da ako bi se sve sijalice u Nemačkoj zamenile sa njegovim novim LED sijalicama, država bi uštedela oko 96 teravat-časova energije godišnje. „To je količina energije koju proizvedu sve nuklearne elektrane u Nemačkoj godišnje“, rekao je on kako bi dao perspektivu.

IZVOR: Deutsche Welle


Dejan se trudi da sagleda svet oko sebe i shvati kako funkcioniše, a svojim entuzijazmom navodi ostale da i sami razmišljaju.

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI