Autor: Snežana Milivojević
Izložba obuhvata fotografije kulturno-istorijskih spomenika u svim bivšim jugoslovenskim republikama od 1928. do 2011. godine. Spomenici kao svedoci jedne epohe, govore o proteklim događajima, ali i o vremenu i ljudima koji su ih napravili. Posetioci izložbe videće različite načine na koje narodi Balkana doživljavaju i čuvaju kako svoje heroje, tako i žrtve. Ovom izložbom autor Šnajder, koji je i sam godinama živeo na Balkanu, želi da pokaže odnos balkanskih naroda ne samo prema svojoj, već i prema “komšijskoj” istoriji i kulturi, ali, i stradanju.
Izložba fotografija obuhvata događaje na Balkanu u 20. veku, a izloženo je sve, od fotografija spomenika palih boraca u Prvom Svetskom ratu, preko memorijala Ademu Jašariju, zatim spomenika borcima OVK-a, žrtvama u Srebrenici, pa do spomenika Bilu Klintonu i Srđanu Aleksiću.
Domaća publika imaće priliku da vidi kako iza objektiva stranca deluju decenijski sukobi, naizgled, sličnih nekada bratskih naroda. Fotografije svedoče o razlikama između naroda bivših jugoslovenskih republika, koje su više nego očigledne, jer na spomenicima su ljudi koji jednom narodu predstavljaju heroje, dok su za druge zločinci. Kako se jedan narod odnosi prema svojim herojima i žrtvama najbolje prikazuju upravo fotografisani spomenici. Jedni su, uprkos godinama dobro očuvani, a druge je nagrizao zub vremena, i zaboravljeni su od strane onih koji bi najviše trebalo da ih pamte i čuvaju. Izložba treba da prikaže kako su se koncepti identiteta razvijali na Balkanu tokom 20. veka i da pozove na suočavanje sa prošlošću i jednako priznavanje svih žrtava ratova tokom 20. veka.
Izložbu u saradnji sa beogradskim Centrom za kulturnu dekontaminaciju organizuje i nemački “Forum Ziviler Friedensdienst” koji radi na unapređenju mirne koegzistencije i na nenasilnom rešavanju konflikata u nestabilnim regijama.
"Cilj izložbe je da upoznamo ljude sa različitim kulturama pamćenja na prostorima bivše Jugoslavije tako da bi mogli da upoređuju svoje viđenje istorije iz perspektive drugih na tu istu istoriju" kaže Johanes Rueger, PR forumZFD-a Srbija.
Osim u Srbiji, izložba je prikazana i u ostalim republikama bivše Jugoslavije, i to u Skoplju, Prištini, Sarajevu, ali i u Nemačkoj i Velikoj Britaniji.
Biografija Marka Šnajdera
Rođen 1968. u Hajdelbergu/Nemačka, Marko Šnajder, na Balkanu poznatiji kao Marko Krojač, je fotograf, samouk od 1990. Kasnih devedesetih godina počeo je da sarađuje sa organizacijama i grupama koje se bave umetnošću, kao i mlađim i starijim ljudima koji su isključeni iz društva; to je posao kojim se i dandanas bavi. Od 2002. redovno je na putu između Nemačke i zapadnog Balkana, boraveći najviše u Beogradu. Danas živi u Nemačkoj.
Izlagao je u Nemačkoj, Italiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Japanu.
Forum Ziviler Friedensdienst (Civilna mirovna služba) je nemačka organizacija osnovana 1996. Obučava i šalje mirovne eksperte u konfliktne regije u kojima rade zajedno sa lokalnim partnerima na unapređenju mirne koegzistencije i nenasilnom rešavanju konflikata.
forumZFD sprovodi projekte civilne mirovne službe na Bliskom istoku, zapadnom Balkanu, Filipinima i Nemačkoj. Na zapadnom Balkanu težište je na projektima u okviru suočavanja s prošlošću i zagovaranju dijaloga između suprotstavljenih strana. To obuhvata projekte medijacije u školama, podršku civilnom društvu, reintegraciju bivših boraca ili jačanje kapaciteta za konstruktivniji način suočavanja s prošlošću.
Više o FZF možete naći ovde i ovde .
***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE