Tweet
Donji deo pidžame i majica, laptop u krilu, užurbano kuckanje po tastaturi. Spremni za čas? Da! Samo uključite Internet i spremni ste za prvi čas onlajn kursa – samo treba da izaberete svoju temu.

Autor: Dragana Milovanović

Pored neformalnog obrazovanja koje nudi komunikacione, prezentacione, liderske i druge "meke" veštine", otvaraju se i nove vrste učionica – onlajn učionice.
Svakim danom raste broj kurseva dostupnih na Internetu koji funkcionišu na višenedeljnoj bazi preko imejla i foruma. Od menadžmenta do muzikologije – mogućnosti su neograničene.

Međutim, ovakav način učenja nije pogodan za svakog. Početna pretpostavka je kompjuterska pismenost i brza Internet konekcija kako biste sa lakoćom mogli da pratite gradivo, skidate materijale, gledate spotove, učestvujete u diskusiji. Ne toliko teško za ispuniti. Jedan važniji uslov je da morate da budete disciplinovani. Jedna od prednosti tradicionalne učionice je rutina koja vas obavezuje. Znate gde i kada morate da budete, koliko dugo da ostanete, jasno je šta se od vas očekuje. Nešto spolja vas tera da se toga pridržavate. U onlajn učionici imate tu slobodu da izaberete gde i kad ćete učiti. Sami sebi postavljate ritam. Za to je potrebna velika volja i spremnost za rad. Dvorište i limunada? Kafić? Krevet? U sred noći ili u podne? Sve može, ako nagovorite sami sebe. Sličan problem sa motivacijom postoji i kada planirate da redovno vežbate, pa onda uplatite treninge umesto da radite kod kuće jer znate da ćete se tako lakše naterati. Dakle, upravo je ta prilagodljivost i dostupnost Interneta najveća vrlina i mana ovog načina učenja.

Ovi kursevi koriste i drugačije metode od onih na koje ste navikli. Koncenvionalna predavanja umeju da budu dosadne – dođete, odslušate, odete. Internet kursevi nude multimedijalne sadržaje, forume na kojima možete da pratite i komentarišete rad drugih i oni vaš. Naravno, ovakve metode se koriste (ili bi bar trebalo) i u klasičnim školama, ali su se iz čiste potrebe mnogo više razvile na Internetu. Različiti mediji preko kojih se prenosi znanje olakšaće vam da ga usvojite bez beskrajnog iščitavanja i podvlačenja.

Na onlajn kursevima važe i generalne prednosti Internet komunikacije - npr. imate više da vremena da razmislite o svom odgovoru i načinu na koji ćete ga formulisati. Svesni smo da nam je jezik nekad brži od pameti – naši komentari će svakako biti promišljeniji ako ih zapišemo nego ako ih odmah izgovorimo. Jedna neočekivana prednost je anonimnost, koja je u ovim uslovima poželjna. Zašto? Niko ne zna kako izgledate, kog ste pola, koliko imate godina itd, tako da sa te strane nema diskriminacije. Dokazujete se svojim radom, što znači da je obezbeđena posebna vrsta akademske atmosfere koja pomaže povećanju produktivnosti.

Sve u svemu, onlajn kursevi su sjajna prilika da doučite ono u šta niste sigurni ili se prihvatite potpuno novih veština koje su vas oduvek zanimale, a niste imali prilike da im se posvetite. Nije toliko loše vratiti se u klupu, zar ne?


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostimaa OVDE

Tweet
Komentari