
Foto: Pixabay
Prevela: Marina Micić
Ovaj sindrom, koji se naziva još i sindrom sagorevanja, predstavlja emocionalnu iscrpljenost do koje dolazi zbog gubitka energije, što je posledica situacija nastalih usled prezahtevnih zadataka. Obicno pogađa ljude koji rade pod rukovodstvom drugih i utiče na ponašanje koje pokazuju prema svojim nadređenima.
Sindrom izgaranja se uglavnom ispoljava kod osoba veoma motivisanih radom koje imaju velike odgovornosti. Najcešce se javlja u poslovima vezanim za negu i pomoć ljudima, kao i na radnim mestima gde pojedinac ima ljude pod svojom nadležnošću.
Koje su osnovne odlike ovog sindroma?
- Depersonalizacija
- Smanjena emocionalna osetljivost
- Smanjenje sposobnosti za inicijativu
- Osecaj niskog ličnog dostignuća
- Razdražljivost
- Cinizam
- Netolerancija
- Propusti, nezgode, greške
- Nedostatak koncentracije
Da li ste se poistovetili sa nekom od ovih odlika? Ako jeste, obratite pažnju na savete koje vam nudimo s ciljem da prevaziđete ovaj sindrom, ali i da ga predupredite.
- Odredite svoje slobodno vreme i organizujte aktivnosti za odmor i opuštanje.
- Ne dozvolite da problemi sami prođu, razgovarajte o tome šta se dešava. - Odlaganje problema nije rešenje, ono ga obično povećava noseći sa sobom posledice po vaše fizičko i emocionalno zdravlje.
- Promenite navike koje vam štete. Ovo se odnosi na ishranu, odmor, ali i na negativno okruženje koje vam oduzima energiju i sprečava vas da se usredsredite na pitanja zdravlja.
- Svakodnevno radite vežbe istezanja, pa makar samo 20 minuta dnevno. Ovo će vam popraviti držanje i ukloniti grčeve i bolove u mišićima.
- Bavite se sportom. Osim podrazumevanih fizičkih i emocionalnih prednosti, sport vam omogućava da se rekreativno povežete sa drugim ljudima i da delite sa njima zajedničke ciljeve koji vam pružaju zadovoljstvo.
- Izbegavajte čajeve i gazirana pića, ili barem smanjite njihovo konzumiranje.
Izvor: Gestiopolis
Marina je kreativna sanjalica koja veruje da ljubav i rad pokrecu svet.
***
Procitajte i:
Proverite da li ste radoholicar!
8 saveta za više srece na poslu
Kako da budete rezilijentniji?
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevodenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih clanova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
