
Autor: Zoran Strika
Oaza u pustinji-Studentsko novinarstvo
Unija studentskih glasila iz inicijative je prerasla u nevladinu organizaciju sa ciljem da približi mladima današnji studentski sadržaj, ali i bitne informacije iz oblasti kulture, politike, sporta i ekonomije na kvalitetan način. Studentsko novinarstvo na ovim prostorima ima duboke korene, decenijama u nazad je slika studentskog života. Da li je danas studentski život u senci pa se zbog toga i studentsko novinarstvo nalazi pod velom, koliko mejnstrim i komercijalni mediji guše studentsko novinarstvo, koliki je značaj studentskog novinarstva, ostaju kao bitna pitanja.
"Ukoliko otvorimo novine ili upalimo tv program prisustvovaćemo bombardovanju našeg mozga svakojakim šundom. Bezvoljnost studenata je postala velika, više ne razmšljaju kritički prema onome što čitaju, pa čak ni onda kada je u pitanju studentsko novinarstvo", rekao je za iSerbia urednik Univerzitetskog odjeka!, Mladen Savatović.
On je za iSerbia govorio o stanju studentskog novinarstva, o odnosu studenata prema njemu, a i o tome šta je Unija studentskih glasila i koji je njen cilj.
Koji su glavni ciljevi i u čemu se ogleda značaj Unije studentskih glasila
Unija nastoji da pruži podršku i zaštitu studentskim medijima i da unapredi studentsko novinarstvo kroz zastupanje njihovih interesa. Ona je veoma bitna zbog toga što kroz zajedničko delovanje možemo da rešimo mnoge probleme sa kojima se studentska glasila suočavaju. Sama činjenica da postoje kolege koje dele tvoje probleme i brige, olakšava ti realnost i motiviše te, jer si svestan da nisi sam.
Vidljivost studentskih medija u Srbiji je mala. Da li je to jedan od razloga zbog kojih ste se okupili u vidu Unije?
Iskreno, pre javljanja Nenada Ružića, inače izvršnog direktora i urednika Sportindeksa, i njegove incijative da se Unija oformi, nisam bio svestan koliko je svet studentskog novinarstva šarenolik. To takođe govori o stanju u kojem se studentska glasila nalaze. Na prvom sastanku je najzanimljivija bila činjenica da mnogi od nas nisu bili svesni da postojimo. Kada uzmemo u obzir da čak i mi, koji se bavimo studentskim novinarstvom, nismo znali jedni za druge, nema potrebe dodatno objašnjavati problem vidiljivost. To je dakle jedna od poteškoća koje nastojimo da rešimo.
Dan studentskog novinarstva " ukazali ste na probleme koji se tiču opreme, ali i nedostatka podrške od strane fakulteta. Na šta ste konkretno mislili? Čiju podršku imate u ostvarenju Vaših ciljeva?
Na toj tribini smo utvrdili koje probleme imamo, koji su zajednički, a koji specifični. Nekima je oprema problem, drugima prostor za redakciju, a svima je zajednički problem do sada predstavljao izostanak podrške. Uspeli smo da pridobijemo podršku NUNS-a, NDNV i drugih organizacija i udruženja, mnogih novinara i to je veoma značajan pomak. Što se podrške naših matičnih fakulteta tiče, ona je skromna. Oni nisu u dovoljnoj meri svesni koliko je studentsko novinarstvo bitno. Nakon ove tribine, na kojoj se govorilo o istoriji studentskog novinarstva, stekao sam utisak da su studentski mediji bili cenjeniji u doba komunizma. To je paradoks, jer živimo u demokratskom društvu, a svi znamo da je novinarstvo, pa i studentsko, osnova zdrave demokratije.
Pošlog meseca organizovali ste tribinu ,,Istorija i razvoj studentskog novinarstva". Kakve su Vaše impresije nakon tribine?
Veoma sam zadovoljan rezultatima te tribine. Pokrenuli smo mnoge diskusije, upoznali smo se sa našom istorijom i praveći komparaciju između nekadašnjeg i sadašnjeg studentskog novinarstva, možemo lakše da prepoznamo u kom smeru moramo da nastavimo. Ovo je bila prva tribina koju smo organizovali i nadam se da će sledeće tribine i javne diskusije, koje tek planiramo, davati podjednako dobre, ako ne i bolje rezultate.
Na koji način fukcioniše Unija?
Unija okuplja studentske medije sa različitih univerziteta. Nemamo neku specifičnu hijerarhiju i smatramo da bi centralizovanje otežalo naše delovanje. Podeljeni smo u timove koji su podjednako važni. Novosadski studentski mediji brinu o stvarima na lokalu, a tako funkcionišu i mediji iz drugih gradova. Zatim, na zajedničkim okupljanjima razmenjujemo iskustva koja će nam pomoći u daljem radu. Informišemo i motivišemo jedni druge, razmenjujemo savete i zajednički planiramo dalje korake. Kada nemamo priliku da se fizički sastanemo, stalno se čujemo preko društvenih mreža. U šali kažem da češće komuniciram sa svojim kolegama iz Unije nego sa sopstvenom porodicom. Mislim da je to dobar znak kada se radi o posvećenosti Uniji.
Ima li istine u tome da većina studenata i studentkinja ne shvata ozbijno studentsko novinarstvo i studentske medije? Gde je problem?
Upravo tako, to je surova realnost. Studenti ne shvataju ozbiljno studenske medije, ali šta uopšte oni danas ozbiljno shvataju? U današnje vreme oni pre podne protestuju, a uveče odlaze na pijanke i razne „jade“, što takođe ilustruje njihovu ozbiljnost. Kada uporedimo stanje u društvu generalno i stanje u studentskom svetu, primetićemo nešto što je zajedničko na makro i mikro planu, a to je apatija. Neko će reći da je opao kvalitet studentskog novinarstva i da je to glavni razlog zašto studenti ne shvataju ozbiljno studentsko novinarstvo. Ja smatram da to nije istina, jednostavno smo nakon svega kao društvo iscrpljeni. Uključite tv, otvorite novine i videćete da su nas mejnstrim mediji „izbombardovali“ svakojakim šundom, a to ostavlja posledice i na studente, koji nemaju volje da se potrude da razumeju i kritički razmišljaju, čak ni kada je u pitanju studentsko novinartsvo. Ako su se mejnstrim mediji srozali, mnogi studenti smatraju da ništa pametno neće saznati ni od studentkih medija.
Na koji način će Unija uticati na rad Univerzitetskog odjeka?
Kada govorimo o uređivačkoj koncepciji ona neće uticati na naš rad. To je jedno od prvih načela koje smo ustanovili, dakle nema mešanja u uređivačku politiku. Međutim, kroz savete, razmene iskustva i zajedničko delovanje, mi možemo da imamo samo benefite, a to nam je veoma važno.
Zoran je druželjubivi student novinarstva.
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za studente gde mogu da pišu i informišu se o onim temama koje smatraju važnim za studentski život i dešavanja koja se tiču studenata! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima, tvoje ideje i informacije su dobrodošle! Otvoreno za sve od 18 do 35 godina. Nije potrebno prethodno iskustvo, već samo entuzijazam i zainteresovanost za studentska pitanja, i zato, da biste se prijavili kliknite OVDE. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
Odricanje od odgovornosti
