Tweet
U čudnovatom svetu kvantne teleportacije, oboren je rekord u daljini prenosa informacija, tvrde naučnici.

FOTO: TheLifeOfPsi

Prevela: Milica Dragićević

Naučnicu su teleportovali fotone (čestice svetlosti) putem kalema od optičkih vlakana dugačkog 102 kilometra, četiri puta dužeg nego kod prethodnog rekorda. Ovo istraživanje može jednog dana doprineti kvantnom internetu koje omogućava kriptografiju nove generacije, rekli su naučnici.

Iako teleportacija nekog predmeta sa jedne na drugu tačku u svemiru bez njegovog pomeranja u prostoru može zvučati kao naučna fantastika izvučena iz epizode „Zvezdanih staza“, naučnici su eksperimentisali sa kvantnom teleportacijom još od 1998. godine.

Kvantna teleportacija se zasniva na sakupljanju najosnovnih informacija o predmetu, njegovom kvantnom stanju, i odmah zatim na prenosu tih informacija s jednog mesta na drugo, kako bi se taj isti predmet pojavio na nekom drugom mestu. Ona počiva na čudnoj pretpostavci u kvantnoj fizici, po kojoj najosnovniji sastavni delovi svemira u biti postoje na dva ili više mesta odjednom.

Preciznije rečeno, kvantna teleportacija zasniva se na neobičnoj pojavi zvanoj „kvantno prepletanje“ pri kojoj se subatomske čestice mogu povezati jedna sa drugom i u istom trenutku uticati jedna na drugu bez obzira na to kolika je razdaljina između njih. Naučnici ne mogu da razlikuju stanje nijedne čestice sve dok se jedna direktno ne izmeri, ali zbog toga što su čestice povezane, merenjem jedne se određuje stanje druge.

Fizičari trenutno ne mogu da odjednom teleportuju fizičku stvar, kao na primer čoveka, ali mogu da koriste kvantnu teleportaciju da bi poslali informacije s jednog mesta na drugo. U skorašnjem eksperimentu, naučnici sa Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju uspeli su da teleportuju fotone optičkim vlaknom na mesto najudaljenije do sada.

„Uzbudljivo je to što možemo da izvedemo kvantnu teleportaciju preko tako velike razdaljine“, rekao je koautor istraživanja Martin Stivens, istraživač kvantne optike na ovom institutu u Bolderu u Koloradu.

Novi rekord u daljini prenosa postavljen je tako što su korišćeni unapređeni detektori sa jednim fotonom napravljeni od visokoprovodljivih žica od molibdena silicida koje su otprilike 150 nanometara (milijarditi deo metra) široke i ohlađene na oko minus 272 stepena celzijusa tj. na oko jedan stepen iznad apsolutne nule. U eksperimentu se koristilo blisko infracrveno područje zračenja, koje se često koristi u telekomunikacijama, naučnici su rekli.

„Samo oko jedan procenat fotona uspe da prođe kroz 100 kilometara vlakna“, Stivens je izjavio. „Ne bismo nikad mogli uraditi ovaj eksperiment da nema ovih novih detektora, koji mogu da izmere neverovatno slab signal“.

Prema naučnicima, detektori koji su se koristili u ovom novom eksperimentu mogu da otkriju više od 80 posto dolazećih fotona. Poređenja radi, detektori korišćeni tokom prošlog rekordnog prenosa su radili sa 75 posto efikasnosti u najboljem slučaju. Takođe, u novom eksperimentu se otkrilo 10 puta manje zalutalih fotona nego tokom prošlog rekorda.

Prethodnim istraživanjem postigla se kvantna teleportacija između dve veoma udaljene tačke u vazduhu, razdaljina između dva Kanarska ostrva, La palma i Tenerife koja se nalaze na severnozapadnoj obali Afrike je bila 144 kilometara.

„Međutim, u eksperimentu na Kanarskim ostrvima jedan teleskop je bio na vrhu jedne planine, a drugi na vrhu druge planine, a oba su bila okrenuta jedan prema drugom tokom noći, jer pozadinska svetlost tokom dana ometa eksperiment“, Stivens je rekao. „Ako biste hteli da izvedete kvantnu teleportaciju u stvarnom svetu, na primer, iz jednog grada u drugi, tad ne postoji uvek direktna linija vidokruga između dva mesta i ne biste hteli da se ograničite na rad samo tokom noći, tako da bi optička vlakna bila izvodljivija“.


FOTO: Tportal.hr

Stivens je rekao da bi kvantna teleportacija mogla da omogući razvoj kvantnog interneta preko koga se sigurnije šalju poruke.

„Preko kvantnog interneta mogu da se uspostave komunikacijski kanali koji su sigurniji od onih sa standardnim kriptovanim protokolima koje svakodnevno danas koristimo“, rekao je Stivens. On je, takođe, izjavio da naučnici sada planiraju da naprave još bolje detektore sa jednim fotonom kako bi još više pomerili granice kvantne teleportacije.

IZVOR: LiveScience

Milica je zaljubljenik u engleski jezik i književnost koja smatra da je svaki novi prevod dokaz da jezik ne sme biti prepreka ka širenju novih vidika.

***

Pročitajte i:
Najveća misterija: Odakle čoveku inteligencija?
Tehnološka dostignuća koja je stvorio rat
Uplovite u svet mobilne industrije!

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

***
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI