FOTO: CTV News
Prevela: Tanja Marić
Kada naučnici pričaju o sreći, uporište nalaze u jednoj od dve postojeće škole: ponašanje i biologija. Dok neki vide sreću kao promenljivo stanje na koje utiču izbori koje pravimo u životu, drugi vide sreću kao prirodni produkt naše strukture mozga.
Skorašnja studija, sprovedena pod vođstvom Keli Goldsmit na Kelog fakultetu za menadžment, potkrepljuje prvu teoriju. Goldsmitova je sa svojim kolegama merila nivo sreće učesnika nakon što su im postavljena tri tipa pitanja. Učesnici koje su svakog dana pitali da li su dali sve od sebe da budu srećni imali su bolje rezultate nego grupa učesnika od koje su tražili da samo predaju izveštaj o njihovom nivou sreće.
Ovo istraživanje je pokazalo da je izazivanje nečijeg osećaja kontrole i preduzimljivosti veoma važno i utiče na to kako se oni osećaju. Navike kao što su lepljenje papirića kao podsetnik ili pitanje mogu biti korisne za nekoga ko pokušava da primeni ovu studiju u svom životu.
Međutim, namera je samo deo odgovora, s obzirom na to da biologija igra ulogu u sreći. Još jedna skorašnja studija dr Vataru Satoa sa Kjoto univerziteta možda je pronašla tačno gde se sreća nalazi u mozgu. Satovo istraživanje povezalo je više nivoe sreće sa većim količinama sive materije u predelu mozga koji se zove prekuneus. Prekuneus je poznat po tome što je važan za razmišljanje i delove svesti. Dakle, da li je sreća zapravo samo moždana masa?
FOTO: dramatico.com
Možda je pravi odgovor – malo od oba. Satovo istraživanje je pokazalo da određene stvari, kao što je meditacija, imaju moć da promene prekuneus. Moguće je da menjanjem naših navika pomažemo sebi da pokrenemo one misteriozne biološke sile koje kontrolišu naš osećaj blagostanja, svrhe i sreće. Priroda i negovanje su nekad dve strane istog novčića.
IZVOR: Big think
Tanja smatra da šta zračiš, to i privlačiš!
***
Pročitajte i:
7 činjenica o Sikstinskoj kapeli
Zašto je bolje da razgovor za posao bude težak?
Nešto za čitanje? iSerbia vam preporučuje...
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE