Sećate li se one epizode South Park-a u kojoj najednom ceo grad gubi konekciju sa internetom, te kreću masovno da napuštaju domove, počinju da žive izbegličkim životom, a sve ne bi li negde našli mesto gde bi mogli da se priključe na internet?! A sećate li se raspleta, gde se ispostavlja kako postoji jedan Vrhovni Internet, kao nekakvo mesto sa kog potiče čitav internet u svetu? Eh, taj South Park, uvek nas slatko nasmeju. Ali, šta ako vam kažemo da takvo jedno, vrlo slično mesto, uistinu postoji?! Ne, ne šalimo se. Naravno, nismo ni sasvim ozbiljni.
Da li ste nekad čuli za Silicon Valley, odnosno, Silicijumsku dolinu? Silicijumska dolina predstavlja središte najsavremenije industrije, a nalazi se na jugu zaliva San Francisko, u Kaliforniji. Glavni grad joj je San Hoze, ima oko 2.000.000 stanovnika, a ono što je specifično za ovaj region jeste njegova enormna ekonomska efikasnost. Naime, na ovoj teritoriji posluje oko 6000 firmi koje se bave visokom tehnologijom. Slikovitije rečeno, ovo je oblast sa najviše milionera i milijardera u Americi! Po koncentraciji neke industrije na jednom mestu, to je mesto kakvo ne postoji nigde više na svetu. Silicijumska dolina je odgovorna za jednu trećinu svih investicija u početne biznise u Americi. Na relativno malom prostoru, smeštena je većina najznačajnijih IT firmi, pa tako, ako ste se pitali – gde su sedišta Facebook-a, Yahoo-a, Youtube-a, eBay-a, Apple-a, Linkedln-a – za sve njih, i još mnoge druge, odgovor je jedan – u Silicijumskoj dolini.
Naravno, Silicijumska dolina nije nekakvo rajsko mesto na kom novac niče na drveću, a ljudi prosto dođu da bi uživali u blagodetima bogataškog života. Ona je toliko uspešna zbog specifične društveno-kulturne atmosfere nastale pod uticajem Univerziteta Stenford, ali i ulaganja američke mornarice, vojske, a kasnije i Nacionalne svemirske agencije - u razvoj naučnika. Od početka 50-ih godina 20. veka na ovamo počinje ozbiljan razvoj ove regije, i danas ona predstavlja apsolutnog prvaka u oblasti IT industrije, ali i šire.
Šta je interesantno u vezi sa ovim IT rajem? U Silicijumskoj dolini postoji izreka da devet od deset start-up kompanija tamo doživi neuspeh. Iako je već dugo na vrhu, Dolina je puna neuspeha. To je mesto sa mnogo ideja, ali one često nisu promišljene i ne donose uvek očekivani uspeh, jer je konkurencija ogromna. Čak i onda kada stvarate nešto inovativno, konkurencija vam je odmah za petama i uči na vašim greškama. Silicijumska dolina se po tome nimalo ne razlikuje od ostatka sveta. Razlika je u toleranciji prema neuspehu. Mnogi osnivači nisu imali jasnu predstavu o tome kako da zarade od svoje ideje, ali je bilo jasno da imaju proizvod koji će koristiti milioni ljudi, jer je besplatan i dobar. Mnogi početni investitori ponekad nemaju potpuno razumevanje niti mogu da predvide tok događaja. Jednostavno, krene se od ideje, a ostalo se rešava u hodu, koliko god to čudno delovalo. Dakle, ideja vodi do pokušaja, a pokušaj možda do propasti. Ali, propast ne vodi do kraja sveta. Samo do nove ideje.
Naravno, jasno je da sama ideja nije dovoljna. Raditi u nekoj od kompanija smeštenih u Silicijumskoj dolini znači imati savršene uslove za realizovanje ideje. A takvi uslovi ne padaju s neba. Oni su, izmedju ostalog, posledica dugotrajnog primenjivanja poslovne filozofije po kojoj svaki pojedinac treba da da 101% sebe, ne škrtari na informacijama i savetima, ne stidi se da pita za iste, ne plaši se neuspeha, ne opterećuje se proročkim konstruisanjem budućnosti... Poslovni svet, baš kao ni život uopšte, nije mirno more. Takođe, on nije ni bura nakon koje nas čeka naše obećano mirno more. Poslovni svet je, kao i život, nemirno more bez kopna. Bez kraja, bez izgleda na zatišje. Ali, ako jednom naučimo da plivamo tim morem, spoznaćemo njegove lepote i na kopno više nećemo ni pomišljati. „Štreberi“ Silicijumske doline su svesni sve nepredvidivosti svog posla, i njima je to – OK. I zato su na vrhu.
IZVOR: Svet kompjutera