
Vezanost mladih za roditelje, čini se, nikad nije bila veća. Statistika govori da je Srbija među prvima u Evropi, po broju mladih koji žive sa roditeljima. Istraživanja agencije Medium Galup, pokazala su da čak 57% mladih koji imaju između 25 i 34 godine, živi sa roditeljima, a u starosnoj strukturi od 35 do 44 godine, takvih je 32%.
„Zašto se mladi u Srbiji teško odlučuju na samostalan život?“ - je pitanje koje se neprestano nameće. Razlozi su svakako brojni.
Mladi se danas sve češće odlučuju na sticanje visokog obrazovanja, što je za pohvalu. Ono što nije za pohvalu, je da studije prosečno traju od 5 do čak 8 i više godina, u zavisnosti od fakulteta. Loša reforma obrazovanja ili loši uslovi na fakultetima ili lenjost i nedovoljna posvećenost studenata – šta je dovelo do poražavajućih podataka?
Drugi razlog tzv. produženog detinjstva je nezaposlenost i nemanje materijalnih sredstava. Na prvi posao čeka se mesecima, ili čak godinama, a za to vreme, živi se na roditeljskom novčaniku, ili čak bakinoj i dekinoj penziji. Jedan deo problema čine i stavovi samih pojedinaca. Vrlo često mladi ne žele posao, koji nije iz njihove struke, a ukoliko su visoko obrazovani, ne žele da rade poslove koji zahtevaju ‟samo” srednju stručnu spremu. Očekivanja su im neretko prevelika – da posao treba da ih čeka odmah nakon školovanja, da imaju platu koja će ispuniti sve njihove potrebe, te da će se za kratko vreme obogatiti. Kada se razočaraju u ovaj nerealni scenario, najčešće padaju u apatiju, ruši im se samopouzdanje i samopoštovanje.
Ono što takođe koči osamostaljivanje mladih je razmaženost. Navikli smo da je veš čist, ručak skuvan i u domaćinstvu sve u najboljem redu, jer su to naši roditelji odradili umesto nas. Znate li da uključite mašinu, skuvate ručak, zamenite sijalicu i platite račune? Ako ne znate, naučite! Moraćete, pre ili kasnije.
Ako želite da uđete u svet samostalnih i odraslih, morate promeniti i prioritete. Zabava ne sme biti prva na spisku prioriteta, kao kad ste bili deca. Stavite na taj spisak karijeru, edukaciju, zasnivanje porodice, odgovornost prema sebi i drugima, pa tek onda zabavu.
Šta nam to fali da se osamostalimo, novac, hrabrost, ili nešto treće? Sve što nam fali, moramo pribaviti, polako, korak po korak.