Tweet

Покрени се, истражи, пробуди Србију. Мото организације Млади за туризам шири се међу младим људима као осмех на дечијем лицу када открију Алисину земљу чуда. Ведрог духа, пуни снаге, ентузијазма, и љубави према ономе што је њихово, прелазе планине, реке, побеђују лошу инфрастуктуру и недостатак новца. За њих не постоје препреке, само жеља и рад да се све замишљено реализује, јер они знају да је наша Србија препуна блага. Око 600 чланова организације свакодневно ради на ширењу љубави између природних, кулурно-историјских невиђених и неоткривених вредности наше земље и младих људи. Хумани, образовани, вредни, креативни, занимљиви, неустрашиви указују на заборављене туристичке потенцијале. Па није ли Србија заиста богата земља?

Организацију нам представља Олгица, чланица удружења Млади за туризам.

Реци нам нешто о себи, чиме се бавиш, шта волиш да радиш, шта посебно цениш у својој земљи...

Моје име је Олгица Живковић, завршавам Високу туристичку школу, тачније, остао ми је дипломски рад који намеравам ове године да одбраним. Волим да откривам, мени до сада, непознате пределе у Србији, да трагам за необичним причама из далеке прошлости, а, највише ме испуњава када фотографишући успем да „украдем“ неки тренутак или детаљ из свог окружења. У Србији ми се највише допадају непредвидљивост и спонтаност, јер никада нисте сигурни на коју страну може пут да вас одведе. Највише ценим специфичну мешавину историје, традиције, модерних струјања и нових идеја која се све више среће код нас.

Организација ,,Млади за туризам“ је диван пример како данас ипак постоје људи којима стицање профита није једини циљ. Спојили сте љубав према занимању, Србији, путовању и дружењу у једно. Како ти доживљаваш све то?

Приступила сам удружењу „Млади за туризам“ 2011. године и могу слободно да кажем да ми је то била једна од бољих одлука у животу. Преко удружења упознала сам много младих људи, упркос свим нашим међусобним разликама повезује нас управо заједничка љубав према Србији и жеља да унапредимо домаћи туризам, тако да увек имамо неисцрпне теме за разговор када се сретнемо.

Ваша ,,путешествија“ су богата новим искуствима, сазнањима, где млади упознају своју земљу, али и дивне људе из своје земље. Луксуз у сеоским домаћинствима, уз врућу гибаницу и народну кухињу не би мењали за луксуз у неком светском хотелу. Да ли би поделила неко своје искуство са нама?

Моје најсвежије искуство је са дводневне туре ,,Средњовековни водичи”, том приликом смо обишли укупно седам манастира, између осталих, Манасију, Жичу, Студеницу. Једна веома физички захтевна тура, али је апсолутно вредело. Сазнала сам бројне занимљиве податке из средњовековне историје, као и околности у којима се развијало православље и градили манастири. Били смо смештени у једном планинарском дому, на Јастрепцу, где су нас љубазни домаћини дочекали баш с врућом гибаницом, а имали смо прилику да пробамо и домаћи чорбасти пасуљ који је уз купус салату био укуснији од било којег светског кулинарског специјалитета. Остали смо будни до дубоко у ноћ играјући квиз знања, а и запевало се на крају.

Иако сте непрофитна организација нашли сте начин да се укључите у хуманитарну акцију ,,Помозимо Тијани“. Одакле идеја и како сте успели да је реализујете?

Ово нам није први пут да учествујемо у хуманитарним акцијама. Када смо из медија сазнали за Тијанин случај, без двоумљења решили смо да помогнемо како најбоље знамо. Конкретно, реч је о акцији под називом ,,Твоје путовање сада, за Тијанина будућа путовања” коју је осмислила колегиница из удружења, Сандра Живковић, а у циљу прикупљања новчаних средстава за трошкове постоперативног лечења мале Тијане. Урадили смо аранжмане за две туре (Зрењанин и део Шумадије), који би требало да се реализују 11. маја. У акцију су се укључиле колеге из градова које намеравамо да посетимо и помогле корисним саветима у организацији излета. Свакако највећу захвалност дугујемо аутобуским превозницима ,,Ластра” И ,,Шампион Београд” који су нам бесплатно уступили аутобусе на коришћење. Још бих напоменула да су нам у сусрет изашли запослени из музеја и са локалитета и обезбедили нам бесплатне улазнице, а плакате је, такође бесплатно, израдила штампарија ,,ЗемунПласт”.

Детаљи излета, као и приступачна цена су веома привлачни. Који је програм за Шумадију?

Водили смо рачуна да цена излета буде приступачна, пре свега, студентском џепу као и свим људима добре воље који би желели путујући да помогну Тијани, да и она једног дана упозна све чари путовања. Оба излета су по 1.000 динара и целокупан износ биће уплаћен на Тијанин рачун. Ко се одлучи за срце Шумадије имаће прилику да види станиште човека чак из леденог доба, у питању је пећина Рисовача код Аранђеловца. На Опленцу у Тополи посетиће цркву св. Đорђа која представља маузолеј династије Карађорђевић, а за сам крај обићи ће бројне знаменитости града Крагујевца и сазнати занимљиву причу зашто град поносно носи епитет први.

Које чари Војводине ћете окрити учесницима хуманитарне акције?

Један од заштитних знакова северног дела наше земље су војвођански дворци. Овај пут, одлучили смо се за ,,Фантаст”, који је саградио велепоседник Богдан Дунђерски, а чијој раскошној лепоти није одолела ни наша легендарна рок група Рибља Чорба, која је прошле године снимила спот на овом месту, за песму Ужасно ми недостајеш. Окосницу туре чини обилазак Зрењанина, највећег града у Банату, а учесници туре ће посетом етно-центру Бело Блато спознати право значење појма мултикултуралност у пракси.

Осим што имамо прилику да видимо атрактивности које пружа наша земља, почастимо себе одмором од градског ваздуха и уобичајних викенда, чинимо добро дело и упознајемо људе који ће кренути са истим циљем на путовање. Колики је одзив младих на нешто овако примамљиво?

Одзив је доста солидан ако се узме у обзир да је прича о хуманитарном путовању кренула у време једног од највећих хришћанских празника, Васкрсу, и да доста људи није још ни сазнало за ову акцију јер су отпутовали негде. Руководећи се изреком, Добар глас далеко се чује, искрено се надам, да ће се тек прикључити велики број младих или оних који се тако осећају јер имају прилику да отпутују у један кутак своје земље, а уједно пруже себи могућност да дарују једној девојчици наду у боље сутра! Постоји ли ишта примамљивије од тога?

Какав провод очекујете 11.маја и шта можете да обећате вашим путницима, односно другарима?

Ко је имао прилику да путује са нама зна да ће се вратити са путовања препун позитивних утисака. А, другарима који тек намеравају да нам се прикључе, поручила бих да све бриге оставе за собом и да понесу само осмех јер то је улазница у наш маштовити свет који бојимо новим познанствима и новим сазнањима, добродошли!

Пролеће је напокон дошло и у Србију, лепи дани су пред нама, да ли можемо да очекујемо неке нове пројекте, откривања културних, и природних богатстава?

У удружењу се ради пуном паром, без обзира на годишње доба. Управо нам се завршила активност у оквиру Тима за градски и наутички туризам ,,Месец музеја” када смо сваког викенда обилазили неки други музеј у престоници. На лето нас очекује спровођење неколико пројеката: као што је ,,Камп у Бездану” који ће се реализовати у сарадњи са младима из Хрватске и Мађарске, затим у јулу припремамо програм у оквиру међународног пројекта ,,Дунавски преображај” о одрживом начину живота. Такође, настављамо акцију коју смо покренули прошле године, Спасимо Винчу, сачувајмо историју и то са ваљаним разлогом, јер је археолошки локалитет поново затворен за туристичке посете. Док Тим за рурални туризам промовише речник Да се разумемо за сеоска домаћинства која се баве туризмом, како би што лакше комуницирали са гостима из иностранства на енглеском. Уосталом, све наше планиране активности заинтересовани могу да прате https://www.facebook.com/profile.php?id=100003201888870&ref=tn_tnmn#!/mladiza.turizam.9?fref=ts.

Шта би ти поручила младим људима у Србији, којима, чини ми се није тако висока свест о лепоти која им је поред прве реке, иза прве планине, у суседном селу и граду?

Чињеница је да живимо у ери информационе технологије која је постала примарна у комуникацији, али бих поручила младима да се што чешће искључе из виртуелног света и искористе прилику да удахну свеж ваздух. Крените тако што ћете прво упознати место у којем живите, затим оближњи град, јер учећи о историји и традицији своје земље више ћете ценити себе!

За крај, твој омиљени кутак у Србији је...?

Ух, ово је баш тешко питање! Прво волим свој родни град, често себе ,,ухватим” како се дивим архитектури руинираних зграда, замишљајући како су некада блистале у свом најлепшем издању. Волим да слушам бат својих корака, луњајући калдрмисаним уличицама Косанчићевог венца, и да посматрам са Београдске тврђаве како се мешају воде Саве и Дунава. Често се враћам, безупешно покушавајући да разоткријем мистични дух који наткриљује Соко Бању и стари Соко град. За мене Србија представља стару шкрињу, препуну свакојаких драгоцености и што више копам по њеној унутрашњости све се више изненађујем, откривајући њен тајни садржај.

***

ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.

<�а хреф="хттп://ввв.исербиа.рс/филе/Одрицање_од_одговорности_вик.пдф" таргет="_бланк">Одрицање од одговорности

Tweet
Коментари

ВЕСТИ