U Republici Srbiji živi oko milion mladih. Oni predstavljaju izuzetno značajnu kategoriju stanovništva i buduće nosioce promena, a takođe godinama predstavljaju i jednu od najvećih marginalizovanih grupa. Aktivno učešće mladih u donošenju odluka od značaja za njihovu budućnost može veoma da utiče na poboljšanje njihovog položaja u društvu, a to potvrđuju i iskustva mnogih zemalja koja su pokazala da bez aktivizma i učešća u društvenom životu mladi postaju „nevidljivi“.
Volonterizam je osnova aktivizma!
Na osnovu istraživanja, većina mladih sebe vidi kao zainteresovane (70%) i sposobne (76%) za rešavanje problema, što je zaista ohrabrujući podatak koji stvara sliku progresivnog sloja društva, mladih ljudi koji rade na poboljšanju svog položaja u društvu. Međutim, podaci na koje nailazimo izučavajući “Nacionalnu strategiju za mlade” govore sledeće: kada je u pitanju učešće mladih u radu nekih organizacija i institucija, više od 90% ispitanika nije član nijedne političke stranke, nijedne organizacije udruženja građana (92%), ne pripadaju crkvenim organizacijama (88%), ni nekim od hobističkih organizacija (96%), ni kulturno umetničkim društvima (87%), niti organizacijama građana (90%).(Izvor: Nacionalna strategija za mlade „Službeni glasnik RS“, br.55/05)
Aktivizam mladih znači društveni angažman i politički aktivizam mladih, aktivno učešće mladih u rešavanju za njih relevantnih pitanja i donošenju odluka u lokalnim zajednicama kao i na državnom nivou. No, možda je najjednostavnije objašnjenje da omladinski aktivizam zapravo predstavlja glas mladih koji su okupljeni oko zajedničke ideje zarad neke društvene promene.
Mnogi mladi smatraju da niko ne želi da čuje njihovo mišljenje i uvereni su da će ih stariji ometati u radu. Ipak, kao poseban razlog za nevolontiranje mladi često navode da ih nikada niko nije pozvao i pitao da se uključe u bilo kakvu aktivnost.
U Srbiji postoji veliki broj omladinskih nevladinih organizacija i raznih organizacija za mlade, na nacionalnom nivou, ali i onih koje deluju u pojedinim lokalnim sredinama. Na osnovu podataka Centra za razvoj neprofitnog sektora 138 organizacija udruženja građana je navelo da je njihovo područje delovanja omladina i studenti. One razvijaju brojne programe koje pružaju mogućnosti za dodatno neformalno obrazovanje, volonterske prakse, omladinske razmene i putovanja, kreativne programe za ispunjenje slobodnog vremena i razne druge.
U odnosu na ponudu mogućnosti za aktivizam mladih koja je kod nas razvijena relativno dobro, istraživanja nam pokazuju da je broj mladih u Srbiji koji se mogu smatrati društveno aktivnim veoma mali. Da li mladi radije biraju druge načine da provedu slobodno vreme, ili pak, potencijalno najproduktivniji sloj društva uopšte nije informisan o mogućnostima koje im se nude na polju omladinskog aktivizma?