Tweet

Историја једног народа. Традиција. Језик као обележје једне нације. Општа култура. Опште образовање. Много је термина који полако ишчезавају, а ако прочитате текст до краја, можете се уверити како нови закони о образовању доводе до све веће функционалне неписмености у Србији.

Приредила: Јелена Костадиновић

ФОТО: Noviput

Позната нам је чињеница да је трећина ђака у Србији функционално неписмена, али тај број може бити знатно већи уколико се и званично донесе одлука да се смањи број часова српског језика, а историја буде уведена као изборни предмет.

Тако ће се опште образовање сводити на или историју или географију или неки трећи предмет. Тако ће се опште свести на стручно образовање.

Како наводе Вечерње новости, цео проблем је настао одлуком да се огледни смерови у средњим стручним школама преведу у редован систем. То значи да ће наставни планови за профиле – медицинска сестра, физиотерапеут, фармацеутски техничар, козметички техничар и други да буду замењени огледним, који су последњих година тестирани.

Ипак, Гордана Мијатовић, помоћник директора Завода за унапређивање образовања и васпитања, сматра да је смањивање броја часова српског језика недопустиво, а посебно је опасно што ће одлуком од септембра бити обухваћен огроман број ђака. Док су медицински профили били огледни, два часа српског недељно је имало нешто више од 1.000 ученика, сада ће ово правило да важи за 126 одељења првог разреда медицинских школа, а у сваком је по 30 ђака или скоро 4.000 ученика. Историја од септембра неће бити обавезна ни за туристичког техничара и електротехничара комуникација.

На овакве промене реаговало је Друштво за српски језик и књижевност, као и одбор Матице српске, јер порука коју оваква одлука шаље јесте да нам опште образовање уопште није битно, а да нам је матерњи језик подједнако важан колико и било који страни језик.

На крају, остаје нам питање колико нам је битна прошлост нашег народа, колико нам је битан језик којим говоримо, колико нам је битна земља у којој живимо?

Јер, колико ћемо веровати медицинској сестри која зна узрок наше болести, али може да нам је објасни само на енглеском или латинском језику? Колико ћемо уживати у књизи написаној на англосрпском? Колико ћемо се бедно осећати када одемо у неку другу земљу, а о својој довољно не знамо? Пре него што било какву одлуку донесе Министарство, требало би да размисли о овим питањима...

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://белеске.цом/вп-цонтент/уплоадс/2012/11/образовање-струковне-академске-мба-студије.јпг" />

ФОТО: Beleske


Јеца је млади и насмејани филозоф који вам саветује много смеха! Уживајте у сваком секунду као да је последњи!

ИЗВОР: Novosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ