Tweet
Iako male kompanije najčešće ulaze u poslovne vode sa ograničenim budžetom, na važnim stvarima ne treba štedeti. Ove preporuke mogu da vam pomognu da postavite prave prioritete.

FOTO: Business Investment

Prevela: Isidora Zečević

Mnogi preduzetnici veruju da je najbolje započeti poslovanje sa malim ulaganjima iz sopstvenih sredstava (tzv. bootstrap), budući da im to daje slobodu koju inače ne bi imali ako bi svaki trošak morao da se prijavljuje investitorima (iako i se i oni trude oko troškova).

Ipak, neka ulaganja su vrlo važna – čak i kad su skupa. Evo osam stavki u koje naročito vredi ulagati.

1. Besplatne sitnice

Ovaj predlog sigurno niste očekivali da vidite na prvom mestu na listi. Ipak, činjenica je da čak i besplatne majice s logom kompanije mogu da pomognu da se steknu veliki prihodi, pošto mogu da posluže da se započnu poslovni razgovori, da vas primete veće kompanije i da se vaš brend zapamti.

Teško je smisliti načine da privučete pažnju i da se vaša kompanija pročuje. Zato pokloni mogu da budu tako vredni. Uložite u sitnice i bićete višestruko nagrađeni.

2. Softver za analizu podataka

Testiranje je vrlo važno. Ono što se ne izmeri, ne može ni da se poboljša, a ne možete da obavljate merenja bez testova. Stoga je preporučljivo da od samog početka koristite kvalitetan softver za prikupljanje i analizu podataka o upotrebi vašeg proizvoda.

Ovakve analize vam pomažu da shvatite kada nešto za šta očekujete da „prosto mora da radi” ipak ne daje rezultate. Kao preduzetnik koji se oslanja na činjenične podatke, verovatno ćete hteti da uzmete u obzir raznovrsne izvore informacija pre nego što oformite stav. Kvalitetan softver za analizu podataka može to da vam omogući.

3. Pravni saveti

Advokati nisu jeftini, ali za startap kompaniju je izutetno važno da ima dobrog pravnog savetnika. Nađite advokata čija specijalnost je vaš tip poslovanja i informišite se o svemu što je neophodno da vaša kompanija funkcioniše ispravno i po zakonu. Statistika iz 2011. godine koju je prikupila kompanija VentureBeat pokazuje da novoosnovane startap firme u Silikonskoj dolini troše u proseku 80 000 dolara na pravne savete. Danas je ova suma verovatno još veća.

Dobri pravni saveti možda su skupi, ali greške u pravnim pitanjima lako mogu da vas koštaju mnogo više u pogledu sudskih troškova. Čak mogu i da dovedu do bankrota.

4. Finansijski saveti

Osim ako se profesionalno bavite upravo finansijskim planiranjem, verovatno niste stručni u tome. Zato je važno da platite za pouzdane savete o finansijama.

Kad vam računovođa ili poreski advokat pomognu da započnete knjigovodstvo i razumete šta sve treba da se prati, ubuduće ćete lakše obezbediti ulaganja i spasićete se mnogih problema i glavobolja. Ne potcenjujte važnost dugoročnog finansijskog planiranja za uspeh vaše kompanije.

FOTO: South Sillicon

5. Računovođa

Ne ulazeći u detalje, dovoljno je reći da država traži svoj deo kolača. Može da bude vrlo teško da odvojite neophodna sredstva za porez, a možete potpuno da se zbunite oko toga šta vam sve daje pravo na odbitak poreza. Ne bacajte novac ako ne morate, a nemojte ni da se zamerate poreskim vlastima – umesto toga, uložite u dobrog računovođu.

Računovođe uglavnom pružaju konsultacije na sat da bi vas posavetovali o odbicima poreza i neophodnoj dokumentaciji. Zatim na godišnjem nivou naplaćuju za pomoć u sastavljanju i podnošenju poreske prijave. Jednostavno je, a vredi.

6. Istraživanje tržišta

Istraživanje koje je obuhvatilo preko 100 preduzetnika čija startap preduzeća su propala pokazalo je da 42% ispitanika pripisuje neuspeh nedostatku potražnje za njihovim proizvodom. Ne traćite vreme na pretpostavke o tome ko vam je ciljna publika i šta joj treba – uložite u istraživanje da stvarno saznate.

Istraživanje tržišta možda zahteva mnogo novca i vremena, ali izlazak proizvoda ili usluge na neispitano tržište ume da košta još više.

7. Podrška za korisnike

Izuzetno je važno da mušterije budu zadovoljne. Istraživanje objavljeno u knjizi Marketing Metrics, u kome je učestvovalo gotovo 200 menadžera za marketing, pokazalo je da 71% ispitanika smatra da je ocena koliko su korisici zadovoljni najvažnija za merenje uspeha njihovih preduzeća.

Zadovoljstvo korisnika predstavlja glavni pokazatelj toga koliko će biti lojalni jednom brendu i znači da će veći broj kupaca nastaviti da koristi i kupuje vaš proizvode tokom dužeg vremena, a takođe poboljšava reputaciju vaše kompanije utoliko što je sami korisnici promovišu (word of mouth marketing). Uložite u dobru podršku za korisnike – višestruko će se isplatiti na duži rok.

8. Tehnička podrška

Kao osnivač preduzeća, možda se i ne razumete u tehnologiju. Čak i ako ste stručni u tome, ipak je verovatno bolje da deo vaših tehnoloških zahteva (ili sve) ispunjava neka druga firma. Zadržite sve što vam ide od ruke i što vas ispunjava, ali nabavite od nekog drugog one osnovne tehnološke elemente koji su potrebni kao preduslov da ostvarite veće prioritete.

Sve to vreme koje biste inače utrošili na održavanje servera ili pravljenje sopstvenog veb-sajta bolje je posvetiti vašoj osnovnoj aktivnosti. Za uspeh preduzeća vrlo je važno da tehnološka strana funkcioniše neometano. Zato vredi uložiti u prvorazrednu tehničku podršku.

Pokretanje startap kompanije je uzbudljiva avantura, a mnogi osnivači ulažu samo ograničena sredstva iz ličnih finansija u ranim fazama rasta kompanije. Ništa ne fali tom pristupu – jedino je bitno da trošite na važne stvari. Osam troškova koje smo naveli svakako predstavljaju vredna ulaganja.

IZVOR: Entrepreneur


Isidora ume da ostavi utisak da je odrasla osoba, ali i dalje gaji radoznalost i zanimanje za svet oko sebe.

***

Pročitajte i:

Start ap: David protiv Golijata
Kako napraviti sajt elektronske trgovine?
SEO-optimizacija ne zahtijeva tehničku stručnost

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI