Tweet

Сигурно се сећате када су у основној школи наставници користили телевизоре да вам пусте неки документарац, или оне старомодне пројекторе да вам прикажу слајдове на зиду или табли. Звучи вам познато? Ово су били први кораци ка методологији е-учења.

ФОТО: Flickr

Превела: Невена Стоилков

Када се појавио интернет, многи наставници су га сматрали изванредним средством за учење које ученици могу да користе широм света. У почетку је e-učenje имало лошу репутацију јер су многи мислили да употреба компјутера у учионици елиминише људски фактор који је неким ученицима потребан. Ипак, сада смо сви сведоци на који начин се технологија шири и прихватамо паметне телефоне и таблете у учионици.

Многи факултети и колеџи у свету користе систем е-учења који се назива „учење на даљину“, тако да можете да присуствујете часовима од куће. Замислите ту могућност пре 40 година!

Многе компаније користе исти приступ како би мотивисале своје запослене да се више усавршавају и да дају боље резултате на послу.

Када овде говоримо о е-учењу, заправо говоримо о „виртуалним учионицама“ које можете да похађате из целог света. Једино што вам је потребно је интернет конекција. Најбоље платформе „виртуалних учионица“ су: Цоурсера, едX, Удацитy, Опен2Студy, Кхан Ацадемy, Станфорд Онлине и многе друге. Виртуалне учионице су део МООЦ-а (Массиве опен онлине цоурсе), онлајн курса отвореног типа, једног од тренутно најпопуларнијих алата за учење који се користе.

Да бисте похађали неке од курсева, морате да платите, јер су неки од МООЦ организатора курсева комерцијално оријентисани. Око 80% курсева је на енглеском језику, али их можете наћи на преко 14 језика.

Овде ћемо се усредсредити на Цоурсера и едX, јер се њихови курсеви углавном одвијају онлајн и имају највећи тржишни удео у МООЦ-у у поређењу са свим осталим организаторима курсева.

Цоурсера и едX заједно организују више од хиљаду онлајн курсева.

Постоје две врсте курсева: они који су одређени временским роком и они који прате ваш темпо рада. Главна разлика је та што на курсевима који прате ваш темпо можете да направите паузу и да наставите када ви то желите. Ако завршите курс, бесплатно ћете добити потврду о постигнућу коју можете да поставите на свој LinkedIn профил, или да је сачувате као доказ да сте успешно завршили све задатке.

Да бисте добили потврду, морате успешно да прођете најмање 50% задатака. Такође, постоји и оверена потврда о похађаном курсу коју оверавају организатор курса и универзитет. Међутим, да бисте добили ову потврду, морате да је платите.

Задаци курса подељени су на недеље, па тако сваке недеље морате да прођете недељне задатке. На крају курса се саопштава ваш укупан збир бодова и добијате потврду уколико сте завршили најмање 50% курса, као што је раније напоменуто.

МООЦ заиста постаје веома утицајан. У њега је укључено преко 400 универзитета, преко 2500 курсева и 18 милиона онлајн студената широм света. Има толико утицаја да неки организатори курсева нуде ЕТСЦ кредите за студенте који заврше курс.

Ово су неки од МООЦ провајдера:

Цоурсера www.cousera.org
едX www.edx.org
Удацитy www.udacity.com
ФутуреЛеарн www.futurelearn.com
Опен2Студy www.open2study.com

<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с12.постимг.орг/иакац08јx/8540717756_д645а6б7ц7_о.јпг" />
ФОТО: Flickr

Аутор овог текста активно користи платформу за е-учење у последње три године, можда чак и дуже. Све је почело 2012, када су се МООЦ платформе масовно прошириле интернетом.

Када говоримо о е-учењу, не постоје неке посебне мане. Можете рећи да не постоји права „лицем у лице“ интеракција, али ипак можете разговарати са колегама све време, кроз гоогле хангоут, вебинаре, одељенске форуме и много тога другог.

Неке од предности е-учења су:

Бесплатно је. Можете наћи курсеве на тему која вас интересује. Постоје стотине бесплатних курсева на интернету.
Учење је доступно 24/7. Можете учити и похађати курсеве од куће, када год пожелите. Постоје курсеви који прате ваш темпо рада, па сте ви главни и можете да направите паузу и да наставите од корака који ви желите.
Проширујете своје знање. Путем е-учења, можете разговарати са својим колегама широм света, да размењујете идеје, стичете нове пријатеље и многе друге ствари.
Знање које сте стекли путем е-учења можете да примените како бисте боље разумели рад ваше школе и одељења.

Следећи пут када седите код куће и досађујете се, скролујете по 9ГАГ-у или проверавате најновије вести на друштвеним мрежама, сетите се да је бесплатно знање на неколико кликова од вас.

До следећег пута, нека снага знања буде с вама!

ИЗВОР: Youth Time Magazine


Невена ужива у кафи и добрим књигама


***

Прочитајте и:

Ovo su honorarni poslovi za vas!
Lekcije za introverte: Kako postati lider?
Kako napraviti sajt elektronske trgovine?

***

Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ