Tweet
Ako ste se ikad zapitali šta nas čeka u skorijoj budućnosti, odgovor na to su vam pružili novinari „The Economista” (Ekonomist) u knjizi „Megapromena” kroz 20 poglavlja.

FOTO: Ibar

Priredila: Milica Savić

Knjiga je podeljena na 20 poglavlja od kojih je svako pisao drugi autora. Oni kažu da će budućnost koja nas čeka potpuno promeniti svet kakav danas poznajemo.

Prema njihovim prognozama, na svetu će biti 9 milijardi ljudi, Kina će, gledano po prosečnoj starosti stanovništva, biti jedna od najstarijih zemalja sveta, Nigerija će po broju stanovnika prestići SAD.

Strane jezike više gotovo niko neće učiti, ali će komunikacija među ljudima biti lakša nego ikada zbog brzog razvoja elektronskih prevodilaca. Putovanja će trajati kao i danas, ali za njima, bar u poslovne svrhe, neće biti potrebe jer će se sastanci dogovarati u virtualnim sobama, a žene će napokon postati potpuno ravnopravne, čak i u zemljama gde su danas osobe drugog reda poput Saudijske Arabije ili Pakistana.

Idemo redom!

Stanovništvo

Oni prognoziraju da će do 2050. godine stanovništvo planete eksplodirati: za tri i po decenije stanovništvo sveta brojaće 9 milijardi ljudi, a najviše će ih biti u Indiji, oko 1,7 milijardi. Indija će imati više stanovnika od Kine, Azija će 2050. biti najnaseljeniji kontinent na kome će živeti više od polovine čovečanstva, a Afrika će biti trostruko brojnija od gusto naseljene Evrope.


FOTO: Planeta putovanja
Azija, Hong Kong

Oko 70 odsto čovečanstva tada će živeti u gradovima, na planeti će biti više od 400 megagradova sa više od 10 miliona stanovnika. Ljudi će u proseku biti sve stariji. Promeniće se i odnos prema religiji. Ne toliko u zapadnom svetu gde će privrženost Crkvi ostati na više ili manje istom nivou na kojoj je i sada, već u zemljama Bliskog istoka, središnje Afrike i jugoistočne Azije.

Medicina

Promeniće se i medicina, a zdravstvena zaštita neće ni blizu biti nalik današnjoj. Bolesti koje danas odnose milione života u nerazvijenim delovima sveta biće iskorenjene ili na ivici nestanka. HIV će postati hronična, a ne smrtonosna bolest, a vrlo verovatno biće pronađena i vakcina koja će sprečavati širenje zaraze. Ipak, najviše zabrinjavaju bolesti koje još ne postoje, a koje će se do 2050. zasigurno razbuktati.


FOTO: Blic
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, od 1970-ih do danas svake godine nastane jedna nova, do tada nepoznata smrtonosna bolest.

Položaj žena

I danas je položaj žena znatno lošiji čak i u zapadnom svetu. U parlamentima danas manje od 20 odsto zastupnika čine žene, a u SAD-u je situacija i gora od proseka. U Kongresu danas sedi samo 17 odsto žena. Uz to, žene su ravnopravne po zakonu, ali realno ne i po novcu koji primaju za svoj rad. Sve to biće promenjeno do 2050. godine, kažu novinari Ekonomista. Jedan od razloga za to je tehnologija koja će skoro potpuno eliminisati potrebu za kućanim poslovima.

Privatnost i politička scena

Veruje se da će za 35 godina više od polovine čovečanstva imati aktivne profile na najvećoj društvenoj mreži. Uz to, pojaviće se još celi niz specijalizovanih kompjuterskih servisa koji će biti usmereni prema njihovim interesima i životnim navikama. Sumnjičavost prema privatnosti na mreži gotovo će potpuno nestati ili će biti znatno manja nego sada.


FOTO: Pejinsystems
U ovom trenutku Fejsbuk profil ima oko 1,44 milijarde korisnika!

Prema predviđanjima geopolitičkih novinara Ekonomista, zapadne zemlje pašće lestvicu-dve niže po pitanju ljudskih sloboda, ali s druge strane ljudske slobode će znatno narasti u zemljama Afrike, Bliskog istoka, jugoistočne Azije i Latinske Amerike.

Nauke

Poseban razvoj odnosi se na biologiju, tvrde oni. Kažu da je ona novo, potpuno neistraženo područje gde nas čekaju velika otkrića. Biologija će se povezati s nanonaukom i informatikom, što će dovesti do velikih, danas gotovo nezamislivih otkrića.

U pogledu svemirskih istraživanja ne treba očekivati značajnije pokušaje naseljavanja drugih planeta, predviđaju novinari.

Godina 2050. nije daleko. Možda su ova predviđanja utopijska, a možda su mogućnosti za ostvarenje velike. Neko će, pak, videti.

Izvor: B92


Milica je devojčurak, a voli da peva, piše, čita i ne zaboravlja da se smeje.

Pročitajte i:

Da li boje, zaista, postoje?
Ovo je najveća fotografija svih vremena!
Niste znali? Ovo je PRAVO značenje nekih reči


***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Tweet
Komentari

VESTI