Колумниста Бизнис Инсајдера (Бусинесс Инсидер), Джејмс Алтучер, поделио је своје искуство и размишљања са својим читаоцима. Прочитајте које су то важне вештине које се не уче на факултету.
.jpg)
ФОТО: Institute Of Directors In Ireland
Превела: Сања Давидовић
Напустио је средњу школу и основао је фирму, која није успела. Потом је много читао и основао другу фирму. Желео је да му будем саветник, али нисам прихватио понуду. Ипак, неко време смо разговарали о томе зашто је напустио средњу школу.
Рекао је: „Када сам схватио како да заиста научим кроз учење, школа ми више није била потребна“. Нисам знао да ли да му верујем, али ми се свидео тај израз, „да научим кроз учење“.
Направио је апликацију која није успела. Нико није био заинтересован за њу, па чак ни његови пријатељи који су тврдили супротно. Годину или две касније помислио сам: Хвала Богу да нисам био саветник у тој компанији.
Тада се повукао и запитао се зашто апликација није била тако популарна као што је мислио да ће бити. Нико не може предвидети будућност. Позвао је водеће људе многих компанија и питао их да ли желе било који део његове апликације. Састао се са 50 директора различитих врста компанија у различитим областима. Схватио је какви су њихови проблеми. Слушао је и учио.
Онда је само мало дорадио своју апликацију. Такође је дорадио опис своје апликације. Прошло је четири године након тога. Не говорим име његове компаније, јер не знам да ли је вест још увек објављена. Међутим, зарадио је 60 милиона долара само од процењених 250 милиона долара. Смеше му се сјајни приходи ове године.
Пријатељ који ми је дао ову најновију информацију каже: „Никада нисам видео овако нешто. Он има 100% успешности у закључивању продаје. Сви купују”.
Да ли је он необразован? Наравно да није. Он стално чита, можда више од било кога кога познајем. Да ли је умрежен? Наравно да јесте. Створио је своју мрежу помажући другима да реше своје проблеме. Ако не грешим, Гугл је један од његових највећих инвеститора. Да ли жалим због тога што нисам био саветник у његовој компанији? Не. Ако прихватите сваку шансу, на крају ћете следити свачији сан осим сопственог.
Добро је знати у чему сте добри и у чему нисте тако добри. Све се окренуло наглавачке. Ми смо прва генерација у историји која је на путу да заради мање новца од претходне генерације. Цео свет има овај проблем. Свима нам је речено да идемо у школу, запослимо се и приходи ће расти. Свима нам је речена лаж.
Ипак, неке ствари нам иду у корист. Можемо да похађамо било који курс који желимо скоро бесплатно. Можемо да читамо књиге на Киндлу. Имамо компјутер (захваљујући Стиву Джобсу и Билу Гејтсу, који су напустили факултет) и увек можемо да видимо шта наши пријатељи раде (захваљујући Марку Закенбергу, који је такође напустио факултет) и чак можемо да поставимо дијагнозу било које болести јефтиније него икад (захваљујући Елизабет Холмс, која је напустила факултет).
Можемо да будемо информисани ако то желимо захваљујући избаченом студенту (Теду Тарнеру) и можемо здраво да се хранимо (захваљујући оснивачу Хоул Фудса Джону Мекеју, који је такође напустио факултет). И ја сам отишао на факултет, и потом на постдипломске студије са којих сам избачен.
Онда сам почео да читам све што сам желео. Почео сам да живим живот онако како ја желим... Међутим, то је дуго трајало. Имао сам многе страсти. Још увек тражим свој пут кроз њих.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с24.постимг.орг/q90а6аxкл/преносиве_вестине.јпг" />
ФОТО: Razvoj karijere
Ово су вештине које треба да науче, а које се НЕ уче на факултету:
- Како продати (како кроз презентацију, тако преко писања реклама);
- Како живети по темама, уместо по циљевима (циљеви ће вам сломити срце);
- Како преговарати (што значи подједнак добитак, а не рат);
- Како изумети (што ће се десити у више наврата током живота);
- Једноставне алате за повећање продуктивности;
- Баратање идејама (бити добар у смишљању нових идеја, онда их комбиновати и овладати прекретницом);
- Како неуспех претворити у почетак;
- Креативност (извадите лист, запишите листу идеја сваки дан);
- Вођство (дати више него што очекујеш да ти се врати);
- Умрежавање (последица вођства);
- Како овладати неком области. Ово не можете научити у школи, где изучавање сваке области траје једнако у периоду од 50 минута. Вичност почиње тамо где се формално образовање завршава. Пронађите тему због које ће вам срце затреперити.
- Стално комуницирајте са људима са ваше мреже. Вредност мреже се повећава линеарно ако упознајете више људи, али понајвише када комуницирате са људима које познајете. Упознајте се и помозите једни другима.
- Заустављање буке: вести. Књиге са инструкцијама. Накнада за накнаду у скоро свакој области живота. Створите сопствену буку уместо да живите туђи живот.
- „Правило Гугла”. Увек упућујте људе ка најбољим изворима. Чак иако је то конкурент. Повластице ће вам се вратити десетоструко.
- Правило 1 % (сваке недеље покушајте да се побољшате 1% физички, емоционално, ментално).
Факултет је део сценарија које вам друштво пружа. Не плагирајте живот ваших родитеља, вршњака, наставника, колега, шефова. Не пратите туђа правила. Изградите свој живот.
ИЗВОР: Business Insider
Сања је вечити сањар која ће покушати да вам објасни неразумјив свет одраслих и њихове међусобне односе.
***
Прочитајте и:
Taj osmeh, to nije ona
Zašto je bitno? Čovek sa ulice!
Tri filma: Mlako
***
Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
