
Мајско вече у којем се култура уздиже у звезде, публика уздише од утисака, а границе уметности и провода се стапају у истом сазвежђу.
Ноћ музеја ове године одржала се и у Панчеву, по шести пут, на шест локација. Ове године Ноћ музеја одвијала се под називом „Други живот“. Читава манифестација била је прожета мотивом смрти, тј. престанком и гашењем једног живота, односно буђењем и рађањем новог живота, неког другог живота. Народи музеј понудио је највећи садрзај, укупно 12 програма. У току осмочасовне манифестације кроз музеј је прошло преко осам хиљада посетилаца, за три хиљаде више посетилаца у односу на прошлу годину.
Овогодишња Ноћ музеја започела је маскенбалом „Мали Римљани“ . Основци из десет школа из Панчева, Омољице и Плочице били су одевени у римске тоге, римљанке, са шлемовима и штитовима испунили су плато испред музеја. Додељене су и награде за најбољу маску. Посебно их је одушевила макета Константинове терме из Тријера (Немачка), поред које су се сви сликали. Макета је изложена у оквиру изложбе „Римске терме“ ауторке Александре Голубов, кустоса археолога. Као експонати коришћене су реплике статуа, новца, играчака и лампи. Посетиоци су имали прилику да чују и звуке римске музике. На овај начин и панчевачки музеј је учествовао у обележавању Миланског едикта и одао почаст цару који је рођен на нашем простору.
Следећа изложба која је привукла пажњу јесте гостујућа изложба „Приче људских лобања“ ауторке Неде Димовски, кустоса Градског музеја из Суботице. На изложби је представљено све оно што можемо да закључимо проучавајући остатке људског скелета, а то је: пол и старост покојника, начин исхране једне популације, повреде на глави, као и узрок смрти. Најстарија лобања потиче из петог века.
У подруму музеја, где је некада био градски притвор постављена је изложба „Джелатски мач“, Слободанке Перовић, историчарке из Завода за заштиту споменика културе у Панчеву. Мач датира још из 1820. године и припадао је џелату града Панчева.
Вековима бела боја симболизује чистоћу, анђеле, мир, поштење, невиност, боју ослобођених робова, боју аристократије. Прича о белој боји уткана је у етнолошки перформанс „Буђење у белом“ ауторке Светлане Месицки, кустоса етнолога. Кроз овај перформанс посетиоци су могли да виде све оно што поседује збирка текстила Народног музеја у Панчеву. Осим овога посетиоце је забављао и бенд Ивана Алксијевића.
Уколико нисте били у могућности да посетите Народни музеј у оквиру Ноћи музеја, имаћте прилику да то урадите у скорије време, јер неке од изложби остају у музеју. Изложба „Вера и обичаји у делу Десе Петров Морар, наивне сликарке из доњег Баната“, остаје у музеју до 04.06.2013. Затим, гостујућа изложба из Суботице „Приче људских лобања“ остаје до 08.06.2013. Изложбе „Живот тече у лаганом ритму...“ – равничарско сликарство Стојана Трумића (1912-1983), „Римске терме“, „Један предмет, једна прича“ (реч је о веш машини из XИX века) остају отворене до даљњег. Осим ових изложби посетиоци могу погледати и сталну поставку музеја. Улаз је бесплатан! Не дозволимо да прашина пада по нашој култури и докажимо да је музеј огледало једног народа!
Посетите и sajt Narodnog muzeja u Pančevu.
***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
<�а хреф="хттп://ввв.исербиа.рс/филе/Одрицање_од_одговорности_вик.пдф" таргет="_бланк">Одрицање од одговорности