
Majsko veče u kojem se kultura uzdiže u zvezde, publika uzdiše od utisaka, a granice umetnosti i provoda se stapaju u istom sazvežđu.
Noć muzeja ove godine održala se i u Pančevu, po šesti put, na šest lokacija. Ove godine Noć muzeja odvijala se pod nazivom „Drugi život“. Čitava manifestacija bila je prožeta motivom smrti, tj. prestankom i gašenjem jednog života, odnosno buđenjem i rađanjem novog života, nekog drugog života. Narodi muzej ponudio je najveći sadrzaj, ukupno 12 programa. U toku osmočasovne manifestacije kroz muzej je prošlo preko osam hiljada posetilaca, za tri hiljade više posetilaca u odnosu na prošlu godinu.
Ovogodišnja Noć muzeja započela je maskenbalom „Mali Rimljani“ . Osnovci iz deset škola iz Pančeva, Omoljice i Pločice bili su odeveni u rimske toge, rimljanke, sa šlemovima i štitovima ispunili su plato ispred muzeja. Dodeljene su i nagrade za najbolju masku. Posebno ih je oduševila maketa Konstantinove terme iz Trijera (Nemačka), pored koje su se svi slikali. Maketa je izložena u okviru izložbe „Rimske terme“ autorke Aleksandre Golubov, kustosa arheologa. Kao eksponati korišćene su replike statua, novca, igračaka i lampi. Posetioci su imali priliku da čuju i zvuke rimske muzike. Na ovaj način i pančevački muzej je učestvovao u obeležavanju Milanskog edikta i odao počast caru koji je rođen na našem prostoru.
Sledeća izložba koja je privukla pažnju jeste gostujuća izložba „Priče ljudskih lobanja“ autorke Nede Dimovski, kustosa Gradskog muzeja iz Subotice. Na izložbi je predstavljeno sve ono što možemo da zaključimo proučavajući ostatke ljudskog skeleta, a to je: pol i starost pokojnika, način ishrane jedne populacije, povrede na glavi, kao i uzrok smrti. Najstarija lobanja potiče iz petog veka.
U podrumu muzeja, gde je nekada bio gradski pritvor postavljena je izložba „Dželatski mač“, Slobodanke Perović, istoričarke iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Pančevu. Mač datira još iz 1820. godine i pripadao je dželatu grada Pančeva.
Vekovima bela boja simbolizuje čistoću, anđele, mir, poštenje, nevinost, boju oslobođenih robova, boju aristokratije. Priča o beloj boji utkana je u etnološki performans „Buđenje u belom“ autorke Svetlane Mesicki, kustosa etnologa. Kroz ovaj performans posetioci su mogli da vide sve ono što poseduje zbirka tekstila Narodnog muzeja u Pančevu. Osim ovoga posetioce je zabavljao i bend Ivana Alksijevića.
Ukoliko niste bili u mogućnosti da posetite Narodni muzej u okviru Noći muzeja, imaćte priliku da to uradite u skorije vreme, jer neke od izložbi ostaju u muzeju. Izložba „Vera i običaji u delu Dese Petrov Morar, naivne slikarke iz donjeg Banata“, ostaje u muzeju do 04.06.2013. Zatim, gostujuća izložba iz Subotice „Priče ljudskih lobanja“ ostaje do 08.06.2013. Izložbe „Život teče u laganom ritmu...“ – ravničarsko slikarstvo Stojana Trumića (1912-1983), „Rimske terme“, „Jedan predmet, jedna priča“ (reč je o veš mašini iz XIX veka) ostaju otvorene do daljnjeg. Osim ovih izložbi posetioci mogu pogledati i stalnu postavku muzeja. Ulaz je besplatan! Ne dozvolimo da prašina pada po našoj kulturi i dokažimo da je muzej ogledalo jednog naroda!
Posetite i sajt Narodnog muzeja u Pančevu.
***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.