Tweet

Док већином радимо сами или у групама, листа обавеза делује бесконачно и непопустиво. Како олакшати себи рад сада, па и убудуће?

Autor: Един Ајдиновић

ФОТО: Lider press

Један од највечих „умних непријатеља“ с којима се суочавамо је лична предрасуда о нашој продуктивности. На пример, ако се на крају дана више фокусирамо на листу неурађених послова, него на листу урађених, те због тога се лоше осећамо - имамо таквог непријатеља.

Зовемо га „умним непријатељем“ због самоизазваног обесхрабрујућег разговора са самим собом који нас чини да се осећамо лоше због наших способности, слама нашег самопоуздања и одвлачи нас од чврстог става на који се морамо ослонити у постизању циљева. Уз то, када смо на мети оваквог непријатеља, лако је за и друге непријатеље, попут оних који стварају слике/очекивања, поређења, самокритичности и притисак, да се поткраду и задају по који ударац.

Било који умни непријатељ нас може бацити у рутину, и док се отргнемо од тога кроз који дан или недељу, само смо исфрустрирани што смо уопште допустили овом непријатељу да утиче на нашу енергију. Битна ствар у свему томе је да можемо вежбати навике оснаживања које нам могу помоћи да добијемо на времену и овладамо продуктивношћу. Дакле, морамо држати овог непријатеља на одстојању.

1. Мислите на листу задатака као ваш највећи поклон

Стално слушамо да се захвалношћу боримо против стреса. Па, пошто је наша листа задатака кроз коју смо дефинисали наше личне и пословне жеље сачињења од конкретних подухвата, није ли то једна од битних ствари за које бисмо требали бити захвални? Зар није привилегија, не само имати листу, него имати физичка и друштвена средства за деловање? После свега, многи људи из других земаља или стицајем околности то немају. Хајде да променимо наш однос са нашом листом задатака са страве на благостање. То ће увек бити део наших живота и средство за добијање онога што желимо.

2. Славите оно што сте постигли

На крају дана, пре одласка у кревет или недељом, укратко забележите све ствари које сте постигли. Можете водити евиденцију, дневник или делити са пријатељима/партнерима са којима можете бити отворени. Чините то као редовну вежбу да бисте могли почети да вреднујете себе. Прихватање дуге листе учиниће да се осећате супер продуктивнијим/ом за час посла уз очување ваше енергије и високих амбиција.

3. Добијте на vremenu кроз уживање у садашњости

Према Елени Броуер, аутору „Умећа пажње“, јога нас учи да живи у садашњости. Одређење школе јоге поставља слоган да је „садашњост једина реалност а све остало је илузија“. Често смо фокусирани на оно што је испред или иза нас, те због тога не видимо плодове који су испред нас. Ако, пак, наставимо тако, изгубићемо на смислу живота и никад нећемо бити у прилици да уживамо у тренутку радости и његових чари.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с9.постимг.орг/т4xyрмб2н/ф1а374беф1цееафб1аа0996е18ац6782.јпг" />
ФОТО: <�а хреф="хттп://лидерпресс.хр/"> Лидер пресс </а>

Покушајмо на један дан бити скроз у садашњости и бити захвални на било чему што радимо, од пројекта на којем радимо, проведеном времену са породицом, разговору са другима, кувању оброка, до шетње у комшилуку. Ако будемо уживали у чарима живота које нас окружују, оне ће уклонити осећај за ограниченим или изгубљеним временом.

4. Више је мање

Превише је лако да се задаци или подзадаци пројекта нагомилају. Клоните се таквог корова. Уместо тога, нападните ваш посао са „мање је више“ и „квалитет преко квантитета“ менталитетом. То је ствар склањања са стране где запитате себе: шта ја у ствари желим кроз x период и са чиме су моји пројекти усклађени? Шта ја ту могу одузети? Онда исто тако урадите са вашим пројектима - који је овде најважнији исход и који је најбржи, најефикаснији начин да добијем резултате? Пре него што се суочите са задатком, како га можете поједноставити? Превише размишљања тешко уклања трн.

5. Неке ствари се једноставно десе

Као што је живот сачињен од ствари које можемо и не можемо контролисати, тако се дешава и са радним даном. Онда хајдемо уложити тачан труд за сваки дан тиме што ћемо знати да нешто треба да буде, како треба да буде и да се поносимо тим.


ИЗВОР: Entrepreneur


Един је млади преводилац и активиста за заштиту људских права који се занима за иновацију у заштити људских права и слобода.


Прочитајте и:

Šta je to grupno finansiranje?
Internet marketing: U čemu je caka?
Kako sprečiti sagorevanje na poslu?

***


Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ