Tweet

У галерији “Чедомир Крстић” у Пироту, у сусрет 8. марту - Дану жена, приређена јединствена изложба пиротских ћилима, међу којима има и оних који су стари и до 150 година.

Удружење за неговање и очување уметничких заната „Грлица“ у сарадњи са СО Пирот и галеријом Чедомир Крстић је организовао традицоналну изложбу поводом 8. марта под називом „Дуговечни лепотан ћилимарски сан“.

Пиротске ћилимарке тврде да ћилим може да траје 200 година, јер нема лице и наличје, а ткање је квалитетно и јединствено. Да је животни век ћилима заиста дуг потврђује колекција пиротских ћилима старијих од 100 година које је изложио Владимир Станимировић из Ниша.

Њихова уметничка вредност одувек је била далеко већа од материјалне."То је нешто што је дубоко магијски, што додирује генетски код, духовни генетски код сваког Србина", каже Станимировић. А да би настао пиротски ћилим потребни су сати, дани и месеци мукотрпног рада искусне ћилимарке.

Како је Станимировић изјавио, његова приватна колекција има стотинак ћилима, међу којима има и оних који су стари 150 година.“У Пироту, постојбини ћилимарства, презентовао сам мали, али пробрани део своје колекције. Има ту ћилима који су стари 100, а један примерак је стар чак 150 година и то ми је један од најдражих. Реч је о ћилиму ‘Девојка са круном’. Он је већ на једној другој изложби у Пироту, пре десетак година, проглашен најстаријим ћилимом”, рекао је Станимировић.

“Интресантно је да ме, иако са Пиротом немам ништа, једноставно везује за овај крај огромна љубав према пиротском ћилиму. А, поред ћилима, игром случаја и омиљени ми песници, сликари, вајари, сви су пореклом из Пирота”,казао је Станимировић.

Део атмосфере можете видети ovde.

"То је тежак занат, због начина седења страда кичма, али ко почне да израђује ћилиме тешко може да престане да ради", каже ћилимарка Маја Джунић.

Нажалост, ћилимарки је све мање, а минималну цену ћилима од 200 евра по метру квадратном ретко ко може да плати. Због тога, у удружењу за очување старих заната "Грлица" сматрају да је држава дужна да помогне развој овог светски познатог бренда.
"Да се што већи број младих жена упосле, да виде економску рачуницу, да могу после месец дана да кући понесу једну солидну зараду, да то није минималац", каже председница удружења "Грлица" Славица Ђирић.

Јединственост и лепоту пиротског ћилима препознали су у Туристичкој организацији Србије. Ђилим је често заштитни знак наше државе и ексклузивни поклон за стране делегације.

Љиљана Черовић из ТО Србије каже да они покушавају да наметну, кроз поклон и кроз причу која иде уз пиротски ћилим, и да покажу да и они имају нешто аутентично.

Општина Пирот је 2002. године у Заводу за интелектуалну својину заштитила географско порекло ћилима. То је само први корак у очувању традиције овог уметничког заната.


ИЗВОР: RTS


***

ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ