Tweet

И овога пута вас извештавамо о нашим вредним новинарима који су понели титулу „Новинара месеца" на нашем порталу. Овај пут ради се о колумнисти који својим текстовима одушевљава публику из недеље у недеље. Упознајте боље нашег Ивана Лалића.

Autor: Marija Jakić

Фото: Приватна архива

Иван Лалић је први колумниста на порталу iSerbia који је освојио награду „Новинар месеца". Његов месец је био месец децембар 2015. године, где нас је кроз своје тектове упознао са тада актуелним филмовима и где нам је невео разлоге по чему је специфичан његов родни крај - Novi Beograd .

Упознајте са нама овог инспиративног архитекту и прочитајте савете о његовом омиљеном хобију - писању.

Новинар си месеца децембра 2015. и први колумниста који је добио нашу награду. Честитам! Како ти видиш, из овог угла, свој рад и развој на порталу иСербиа?

иСербиа је била први портал за који сам редовно писао и као таква је постала једна својеврсна учионица кроз коју сам профилисао теме, стил и језик изражавања. У почетку је било лутања и недоследности, али се кроз сарадњу са администраторима искристалисао и тај неки мој израз као колумнисте. Избор тема се кроз више тријажа свео суштински на филм и музику, а стил је дошао као последица слободе изражавања и тренутног осећаја када седнем за тастатуру да пишем о нечему што ме инспирише.

Многи мисле да си један од најбољих колумниста на порталу. Имаш ли неки савет за оне који желе да пишу колумне?

Као прво, желим да вам се захвалим на лепим речима. Када су у питању савети, будућим колумнистима могу само да поручим да пишу о ономе што их занима и инспирише, да не потпадају под калупе и не робују тренутним горућим темама по интернету. Колумна треба да буде један својеврстан лични вентил, медиј за комуникацију са људима, а не нека шаблонски конструисана и бездушна интернет појава.

Шта архитектура и писање имају заједничко поред тога што ти у њима уживаш

Архитектуру сам изабрао као професију због тога сто ми пружа могућност широког и разноврсног деловања на свет око себе. Као архитекта могу да се бавим ентеријером, пројектујем зграде, али и читаве делове града. Исто је и са писањем. Када сам за компјутером имам слободу да пишем о чему год желим, о ономе што ме мучи, о нечему што ме је инспирисало или да једноставно изразим неку своју емоцију или став по одређеној теми. Још једна сличност између ове две „професије’’ је и то што свака нова тема/задатак поћиње једном свеобухватном анализом проблема.

<�имг цласс="цфлоат" срц="хттп://с18.постимг.орг/3михх70гп/лалиц1.јпг" />

Фото: Приватна архива

Пишеш највише филмске критике и у твојим текстовима смо нашли много препорука. Реци нам који филм је, за тебе, најбољи филм свих времена и зашто?

Ух… Питање свих питања. Ја у својој глави имам две паралелне листе: једну за најбољи филм по реалним и објективним параметрима, а другу за омиљено остварење. Ако причамо о комплексности радње, разради ликова, режији, глуми ии музици, онда су по мом скромном мисљењу прва два дела саге „Кум’’ најбољи филмови свих времена. У недостатку бољег поређења, мислим да та два филма немају ниједну слабу тачку и да свако ко је у животу одгледао иједан филм мора да их погледа, чак иако га та тема уопште не интересује.

Зашто си одабрао архитектуру као свој животни пут?

Као сто сам то већ рекао, ширина могуцих тема је била главни свесни разлог за одабир моје животне професије. Онај други, подсвесни, искристалисао се у последњих неколико година и тиче се значаја утицаја који архитекта може имати на своје окружење. Хтели то да признамо или не, архитектура је свуда око нас. Архитектура је и наша соба, наш стан/куца, али и зграда, улица, парк, читав град. Архитектура је видљива свима и нераскидиви је део наших живота још од како је човек напустио пећину и почео да гради прве примитивне домове од земље, дрвета и камена.

<�имг цласс="цфлоат" срц="хттп://с21.постимг.орг/ффстx7лзр/лалиц2.јпг" />

Фото: Приватна архива

Који град/део града је тебе као архитекту највише опчинио?

Сваки град који сам посетио је на свој начин носио неко ново искуство, како лично, тако и професионално. Ако причамо о градовима који су најсличнији Београду, онда је то засигурно Будимпешта и мислим да она може бити наш реални домет када је ниво уређења у питању. Москва је била једно фасцинантно искуство и дефинитивно највећи град у сваком погледу који сам посетио, један гигантски организам који живи, дише и развија се у свакој следећој секунди, један истински мегалополис. Мадрид је, можда, и најлепши и најуредјенији град који сам имао прилике да посетим. Љубав према архитектури и граду је у Мадриду видљива на сваком кораку, кроз одабир поплочања, одржавање фасада, обнову старих и изградњу нових објеката. Мадрид је град који има и историју и садашњи тренутак и будућност. Мадрид је град у којем бих могао да живим и да не пожелим да из њега икада одем.

Како један архитекта проводи своје слободно време, поред писања?

Захваљујући чињеници да радим у струци сваки дан у протеклих девет година од како сам дипломирао, немам неку претерану жељу да се и у своје драгоцено слободно време бавим архитектуром. Писање узима један значајни део мог ванрадног времена, али остане ту и тамо покоји сат који трошим и на друге ствари. Филмови су дефинитивно велика пасија, баш као и бициклизам, који ми пружа могућност да се ослободим стега рачунара, радних столица и фотеља и изађем у природу, сам са собом и својим мислима. Фотографија је увек некако била присутна, у позадини, и најчесће везана за друге активности, путовања, летовања и бициклизам. Такође, када временски услови то дозволе, волим да одем на утакмице нижих београдских фудбалских лига, као и да фотографишем локалне стадионе где год се налазим (тзв. „гроундхоппинг’’).

Шта би тинејџер Иван рекао садашњем Ивану?

Да буде много опуштенији. Да буде мање везан за људе и предмете. Да не слуша претерано људе око себе који ме деле савете. Да буде слободнији.


Марија је само мали човек са великим идејама.

***

Прочитајте и:

Ognjen Karadžić: Tri jezika starosti
Njene zvezdane oči bore se sa poezijom
Smederevo: Svetlost je i muzika

***

Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE.

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ