Сви добро знамо колико је некада напорно правити белешке на сваком предавању. Међутим, постоје разне платформе које нам могу помоћи да припремимо тешке испите. Погледајте о чему се ради...

ФОТО: MONDO
Превела: Марија Ракић
Онлајн платформе које функционишу на принципу колаборативне економије, тј. дељења, доспеле су и у област образовања. До које границе један студент, који има добре оцене, може да буде и добар професор? Да ли је препоручљива таква врста наставе?
Хаиме Гонсало, саветник Националне агенције за евалуацију квалитета и акредитацију (АНЕЦА), сматра да јесте препоручљива у периоду адаптације универзитетских академских програма радним захтевима. „Данас универзитет припрема студенте за тржиште које је већ покривено, а не за оно што ће доћи. Академски свет иде један корак уназад”, тврди он.
Поред тога што их охрабрују у припреми одређених испита, Гонсало сматра да су ове платформе веома корисне, јер им помажу да за време студија увежбају способност одабира и синтезе, када су им доступни бесконачни садржаји на интернету.
„Постоји једна јасна предност: на дигиталном тржишту више не вреди остати у једној области, неопходно је имати различита интересовања, а ови веб сајтови подстичу истраживање ван књига или садржаја које даје професор” - наводи Гонсало. Он додаје да, регистрација на оваквим мрежама и бити активан корисник, мотивише студенте да постану креатори, да чине део света који се стално мења.
„Знање није само преузимање података, већ способност одабира оних који су релевантни”, тврди Алберт Арисо, директор групе професорских иновација ЕАЕ Пословне школе (ЕАЕ Бусинесс Сцхоол). Он се такође залаже за употребу ових платформи, како бисте научили да вршите селекцију, што је вештина од велике важности у радном окружењу.
„Рад у групи и сарадња. стављају се у праксу контактирањем других људи, како бисте добили неку услугу”, додаје. То значи да треба да знате како да изаберете веб сајтове и одлучити се за оне који имају најбољу контролу корисника са највећим потенцијалом за држање часова.
Шеринг Академија
Држање часова другим студентима на Шеринг Академији (Схаринг Аадемy), која спаја ученике због индивидуалних часова, само студенти који су имали добру оцену из тог предмета могу да поставе објаве. „Тражимо од њих академски сертификат и проверавамо га користећи информатичке програме за верификацију”, објашњава Хорди Љонћ, један од оснивача пројекта.
Од настанка овог сајта (марта 2015. године), већ имају више од 2.000 регистрованих корисника са 37 шпанских универзитета, од којих 500 корисника нуди часове уживо или преко Скајпа или Хенгаута, алатки за комуникацију преко видео-конференције или чета.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с29.постимг.орг/ој5х73мтј/унутра.јпг" />
ФОТО: Prevodioci
Да би се уверили да је студент онај за којег се представља, проверавају његов идентитет преко његовог факултетског мејла. Као и на осталим платформама, корисници могу да оцене услуге са највише пет звездица.
Тридесетогодишњем Љонћу идеја је пала на памет приликом студирања Мултимедије на Универзитету Оберта у Каталонији. Сусрео се са једним напорним предметом Програмирање, а часови нису били довољни. Тражећи помоћ на разним форумима, налетео је на студента вишег курса који је положио тај испит са добром оценом. Његов пројекат на последњој години студија био је Схаринг Ацадемy, који је касније добио подршку и од Владе Барселоне.
Видео-курсеви на Тутељусу
Ова платформа онлајн курсева (Тутеллус) настала 2013. године, са преко пола милиона клијената у 163 земље. Око 500 професора нуди подучавање делова неких предмета, као што је диференцијални рачун или специјализоване курсеве, као што је дизајн видео игрица преко програма Унитy 3Д.
„Нисмо попут Yоутубе-а, ово није само сајт видео снимака”, тврди Мигел Кабаљеро, један од оснивача. Студент може пронаћи на сваком програму групу корисника, како би их питао за било какву недоумицу, вежбао путем прављења пројеката, истраживао интерактивне графиконе или да би контактирао професоре који праве програм наставе у складу са интересовањима студената.
Како гарантују добре садржаје?
Имају техничку контролу квалитета звука и видеа, али је друштво то које вреднује да ли је ваш курс добар или не. Један алгоритам разврстава различите курсеве на основу њихових вредновања и на тај начин награђује „добар садржај”.
ИЗВОР: EL PAÍS
Марија је упорна и тврдоглава и код ње важе два правила: правило број 1 - ја сам увек у праву, правило број 2 - и кад нисам у праву, врати се на правило број 1.
***
Прочитајте и:
Pohvaliti napor ili učenje?
Obilasci četiri najbveće fabrike čokolade
Da li će se povećati školarine na fakultetima?
***
Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
