Волт Дизни је стварајући своја велика дела створио ликове принцеза које су многим девојчицама кроз одрастање биле узори. Сваки лик носи посебну поруку, што је од сваке принцезе створило аутентичне ликове и хероје. Једна од њих је и чувена Покахонтас.

Autor: Александра Савић
Фото: Facebook Disney Princess
Лик Покахонтас је заснован на истинитом лику и легендама о индијанској принцези из племена Повхатан које је живело на просторима данашње Вирџиније. Име које је добила по рођењу било је Матоака, а крштењем добија име Ребека. У историју и легенду је ушла када је енглеског капетана Джона Смита, који је био заробљен, спасла смрти тако што је своју главу положила на његову у тренутку када је поглавица одлучио да буде погубљен.
Живот индијске принцезе је био инспирација за многа књижевна и филмска дела.
Дизнијева „Поцахонтас“
Године 1995. настаје Дизнијев филм „Поцахонтас“.
Живи окружена природом, далеко од цивилизације и материјалних ствари. У тренутку када се британски досељеници усидре у њену земљу у потрази за златом и богатством, она сазнаје да постоји и другачији свет изван онога у коме живи. На челу посаде је био капетан Джон Смит. Иако је у центру пажње љубав између њих, Дизнијева прича носи једну много дубљу поруку. Заправо, приказујући начин живота Покахонтас, као и начин схватања живота капетана, у овој причи је на врло јединствен начин приказан сукоб традиционалног и модерног начина живота.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с32.постимг.орг/розгн49ит/12144670_10153230112895954_732653148852416334_н.јпг" />
Фото: Facebook Disney
С једне стране, Покахонтас живи окружена природом и њеним лепотама, није роб материјализма и не разуме значај и моћ новца. С друге стране, капетан Джон Смит у њену земљу долази трагајући управо за материјалним стварима. Међутим, њиховим зближавањем он заборавља због чега је на том месту, и почиње од ње да учи о природи и вредностима које је човек приближавајући се цивилизацији и модерном начину живота потпуно заборавио.
Иако живи у природи и изван цивилизованог друштва, Покахонтас не припада типу жене која се зарад традиције одриче својих права да покаже храброст, мудрост и одлучност. То је, управо, приказано у тренутку када се супротставља оцу наслањајући своју главу на главу Джона Смита спасавајући га сигурне смрти.
Ово је и најснажнија порука њеног лика: поштовати и чувати традицију, али бити потпуно свој.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с32.постимг.орг/рс4ив3јв9/229547_10150177597742620_694024_н.јпг" />
Фото: Facebook Disney Princess
Традиционалне културе у свету
Данас у свету још увек постоје културе које се искључиво држе традиционалног начина живота. У тим културама жене још увек немају једнака права као мушкарци па су често дискриминисане и приморане да се покоравају, понекад и суровим законима традиције.
У неким земљама, као што је нпр. Индија, права жена су изузетно угрожена. Самим рођењем жене се суочавају са окрутношћу традиције своје земље, па се тако дешава да их продају док су још девојчице. Немају права на свој став, мишљење и жеље, слепо су послушне и увек у сенци мушких укућана.
У Арапским земљама жене, такође, имају знатно мања права од мушкараца. Њихова основна улога је улога домаћице. Образовање и друштвени живот им је веома оскудан. Школе су углавном одвојене на мушке и женске, јер се сматра недоличним да девојчице похађају наставу заједно са дечацима.
У Саудијској Арабији, нпр, женама није дозвољено да возе аутомобиле или да путују без дозволе мушкарца који их мора пратити на путовању.
Поред ових земаља, у свету је још култура где су традицијом жене предодређене да брину о деци и кући не уживајући никаква права.
Живот у Србији између традиције и модерног
Посматрајући живот у Србији данас, можемо доћи до закључка да је модерни начин живота преузео водећу улогу у односу на традиционални начин схватања и живљења.
Средином 19. века долази до модернизације српског друштва што доводи до значајних промена и у животима жена. Већи број жена у то време почиње да се школује и активније учествује у друштвеним дешавањима.
Еманципација жена је свакако један дуг процес, који, чини се, још увек траје. Све већи број жена се данас школује у циљу да се изборе за једнакост међу половима и да докажу да жена може бити једнако успешна и у кући и у пословима изван ње.
То, наравно, не значи да је потребно потпуно запоставити традицију. Традиција је лични печат једног народа и као таква је потребна за његово очување. Потребно је поштовати традицију и чувати њене вредности, али и истицати своје ставове и мишљења.
Александра је заљубљеник у српски језик и књижевност и сматра да је језик једног народа највеће богатство које се треба неговати и чувати
***
Прочитајте и:
Džejn Gudal: U zagrljaju šimpanze
Kako su se žene oblačile u Srbiji kroz vekove?
Princeza Tiana: Diznijeva priča o istrajnosti
***
Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE.




