Foto: Press
Priredila: Tamara Micković
U Kataloniji je od XV veka 23. april poznat kao Dan ruže (sličan Danu zaljubljenih), kada je uobičajeno da muškarci ženama poklanjaju ruže. U prvoj polovini XX veka, Španci su počeli da ovaj dan posvećuju svom najvećem piscu Servantesu. Od tada žene praktikuju da za uzvrat za dobijenu ružu daju muškarcima knjigu. Lep gest poklanjanja knjige je bio inspiracija kada su svetske institucije iz domena kulture uvidele potrebu za uspostavljanjem dana koji će biti posvećen, upravo, knjizi.
Datum koji se nametnuo kao pogodan povezan je sa dva velikana svetske književnosti – Migelom de Servantesom i Vilijamom Šekspirom, koji su preminuli 23. aprila 1616. godine. Servantes je poznat po tome što je njegov „Don Kihot“ najprevođenija knjiga na svetu, posle Biblije, pa nije neobično što je baš datum njegove smrti prepoznat kao dan važan, ne samo za špansku, već i za svetsku književnost.
Ovaj dan se obeležava u više od 100 zemalja sveta. Mnoge zemlje imaju i dodatne događaje u vezi sa ovim danom. U Engleskoj se, na primer, organizuje i Noć knjige kada entuzijasti poklanjaju knjige ljudima koji, inače, nemaju običaj da čitaju ili nemaju finansijske mogućnosti da kupe knjige.
Noć knjige je projekat koji ima za cilj edukaciju i popularizaciju čitanja, kao i pružanje jednakih mogućnosti svim slojevima stanovništva. Knjige su namenjene školama, zatvorima, beskućnicima i mnogim drugima, a samo 2014. godine je u toj akciji podeljeno 80 hiljada knjiga.
FOTO: Amazon
Svetski dan knjige je, ujedno, i Dan zaštite autorskih prava, na čemu posebno insistiraju Šveđani. U Švedskoj je zaoštrena debata između zagovornika slobode širenja informacija na internetu i njihovih protivnika. Čuveni sajt Pajrat bej, koji služi za besplatno preuzimanje filmova, serija i knjiga, potiče upravo iz Švedske, kao i jedna od najvećih organizacija sa sličnim idejama - Piratska partija.
Zvanične državne institucije, sa druge strane, nemaju toliko liberalne stavove po pitanju autorskih prava, pa je iz tog razloga, upravo u Švedskoj, možda najveći akcenat na ovom aspektu Svetskog dana knjige i autorskih prava.
Među mnogim kreativnim i korisnim idejama koje su proistekle iz Svetskog dana knjige je i jedna inicijativa Uneska. Od 2000. godine, svake godine Unesko, u saradnji sa nekoliko organizacija, bira jedan grad za Svetsku književnu prestonicu na osnovu postignuća biblioteka, izdavača i prodavnica knjiga. Ove godine je čast pripala Port Harkortu, glavnom gradu države Rivers, jedne od saveznih država Nigerije.
Svetski dan knjige će i u Srbiji biti obeležen nizom lepih događaja. Kao omaž četristogodišnjici od objavljivanja drugog dela "Don Kihota", od 12:00 u galeriji Instituta Servantes u Čika Ljubinoj 19 poznate ličnosti su čitale delove ovog romana. Zvezda dana je humanoidni robot Nao, koji je, čitajući odlomke iz knjige, na lep način ilustrovao spoj starih vrednosti i tehnološkog napretka.
U Španiji se već dugi niz godina sprovodi praksa javnog čitanja odlomaka Servantesovog remek-dela. U Biblioteci grada će se održati akcija pod nazivom „Svi smo u biblioteci“, tokom koje će Beograđani moći da iznajmljuju knjige od poznatih ličnosti.
Podsećanje na Svetski dan knjige možemo zaključiti rečima Irine Bokove, bugarske političarke, koja je trenutna direktorka Uneska:
„Naš cilj je jasan – da podstakne autore i umetnike i da osigura da sve više žena i muškaraca ima koristi od pismenosti i literature u svim dostupnim formatima, jer knjige su naše najmoćnije sredstvo za iskorenjivanje siromaštva i izgradnji mira“.
Tamara nikada ne pokušava da opiše sebe u jednoj rečenici kao što je ova.
Izvori:
Wikipedia
UN
WorldBookNight
Blic
Pročitajte i :
Svetski dan knjige u Narodnoj biblioteci Srbije
Ovo je najmlađa studentkinja na svetu!
Knjižara u kojoj sami određujete cenu knjige
***
Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE