УНЕСКО је 1995. прогласио 23. април за Светски дан књиге и од тада се у свету на овај дан организују различите манифестације у циљу популаризације књиге и читања.

Фото: Press
Приредила: Тамара Мицковић
У Каталонији је од XV века 23. април познат као Дан руже (сличан Дану заљубљених), када је уобичајено да мушкарци женама поклањају руже. У првој половини XX века, Шпанци су почели да овај дан посвећују свом највећем писцу Сервантесу. Од тада жене практикују да за узврат за добијену ружу дају мушкарцима књигу. Леп гест поклањања књиге је био инспирација када су светске институције из домена културе увиделе потребу за успостављањем дана који ће бити посвећен, управо, књизи.
Датум који се наметнуо као погодан повезан је са два великана светске књижевности – Мигелом де Сервантесом и Вилијамом Шекспиром, који су преминули 23. априла 1616. године. Сервантес је познат по томе што је његов „Дон Кихот“ најпревођенија књига на свету, после Библије, па није необично што је баш датум његове смрти препознат као дан важан, не само за шпанску, већ и за светску књижевност.
Овај дан се обележава у више од 100 земаља света. Многе земље имају и додатне догађаје у вези са овим даном. У Енглеској се, на пример, организује и Ноћ књиге када ентузијасти поклањају књиге људима који, иначе, немају обичај да читају или немају финансијске могућности да купе књиге.
Ноћ књиге је пројекат који има за циљ едукацију и популаризацију читања, као и пружање једнаких могућности свим слојевима становништва. Књиге су намењене школама, затворима, бескућницима и многим другима, а само 2014. године је у тој акцији подељено 80 хиљада књига.
<�имг цласс="лфлоат" срц="хттп://с3-еу-вест-1.амазонавс.цом/тра-вбн/ассетс/3/смалл_007.јпг" />
ФОТО: Amazon
Светски дан књиге је, уједно, и Дан заштите ауторских права, на чему посебно инсистирају Швеђани. У Шведској је заоштрена дебата између заговорника слободе ширења информација на интернету и њихових противника. Чувени сајт Пајрат беј, који служи за бесплатно преузимање филмова, серија и књига, потиче управо из Шведске, као и једна од највећих организација са сличним идејама - Пиратска партија.
Званичне државне институције, са друге стране, немају толико либералне ставове по питању ауторских права, па је из тог разлога, управо у Шведској, можда највећи акценат на овом аспекту Светског дана књиге и ауторских права.
Међу многим креативним и корисним идејама које су проистекле из Светског дана књиге је и једна иницијатива Унеска. Од 2000. године, сваке године Унеско, у сарадњи са неколико организација, бира један град за Светску књижевну престоницу на основу постигнућа библиотека, издавача и продавница књига. Ове године је част припала Порт Харкорту, главном граду државе Риверс, једне од савезних држава Нигерије.
Светски дан књиге ће и у Србији бити обележен низом лепих догађаја. Као омаж четристогодишњици од објављивања другог дела "Дон Кихота", од 12:00 у галерији Института Сервантес у Чика Љубиној 19 познате личности су читале делове овог романа. Звезда дана је хуманоидни робот Нао, који је, читајући одломке из књиге, на леп начин илустровао спој старих вредности и технолошког напретка.
У Шпанији се већ дуги низ година спроводи пракса јавног читања одломака Сервантесовог ремек-дела. У Библиотеци града ће се одржати акција под називом „Сви смо у библиотеци“, током које ће Београђани моћи да изнајмљују књиге од познатих личности.
Подсећање на Светски дан књиге можемо закључити речима Ирине Бокове, бугарске политичарке, која је тренутна директорка Унеска:
„Наш циљ је јасан – да подстакне ауторе и уметнике и да осигура да све више жена и мушкараца има користи од писмености и литературе у свим доступним форматима, јер књиге су наше најмоц́није средство за искорењивање сиромаштва и изградњи мира“.
Тамара никада не покушава да опише себе у једној реченици као што је ова.
Извори:
Wikipedia
UN
WorldBookNight
Blic
Прочитајте и :
Svetski dan knjige u Narodnoj biblioteci Srbije
Ovo je najmlađa studentkinja na svetu!
Knjižara u kojoj sami određujete cenu knjige
***
Овај текст је настао нашом акцијом да млади постану дописници из свог краја. Уколико желиш да и ти будеш део нашег младог тима и пишеш о догађајима и успесима својих младих суграђана, пријави се попуњавањем ovog кратког формулара. Важни су нам искључиво твој ентузијазам и жеља да се прошири глас омладине из свих крајева! Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових дописника врши се до сваког првог дана у месецу
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
