Tweet
Na današnji dan rodio se neko ko nije voleo da daje intervjue novinarima aludirajući na to da on nije interesantan za biografiju, jer ne pravi boemske skandale. Ipak, njegov život, književni rad, ali i Nobelova nagrada veoma su zanimljive teme. Naime, 9. oktobra 1892. godine rodio se srpski i jugoslovenski književnik i diplomata Ivo Andrić.

Autor: Ana Kotur

Ivo Andrić u svom domu u Beogradu

FOTO: Wikimedia

Andrić je rođen u veoma siromašnoj porodici, a već kao dvogodišnjak ostao je bez oca. Nemajući dovoljno novca za odgajanje deteta, majka ga je ostavila svojoj sestri, Andrićevoj tetki, na čuvanje u Višegrad, gde je proveo detinjstvo, ali i završio školu. Svoju prvu pesmu „U sumrak“ objavio je sa svojih 19 godina, a već 1912. godine dobija stipendiju za studije slovenske književnosti i istorije u Zagrebu. Veliko interesovanje pokazivao je i prema politici, te je kao vatreni pobornik integralnog jugoslovenstva postao član političke partije Mlada Bosna.

Tokom Prvog i Drugog svetskog rata, naš nobelovac je imao veoma uspešnu karijeru, ali je sa druge strane bio u zatvoru zbog političke karijere. Tada je bio i veoma bolestan. Nakon rata, Andrić je od strane Nobelovog komiteta 1961. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost.

Kažu da je najteža stvar u životu znati koje mostove treba preći, a koje srušiti, ali slobodno možemo da poverujemo da ćuprija na Drini treba i dalje da živi. Ovaj najpoznatiji roman nazvan je i Višegradskom hronikom, jer je nekoliko priča povezano sa mostom, a sam roman ima i šire značenje.

FOTO:6yka

Andrić je umro 13. marta 1975. godine, a po želji pisca, njegov stan je pretvoren u Spomen-muzej koji se nalazi na Andrićevom vencu broj 8.

Ana, druželjubiva i radoznala studentkinja; voli da piše, vodi intervjue, istražuje i pohađa razne edukativne kurseve.

***

Kao nastavak Foto konkursa i u sklopu akcije afirmacije mladih umetnika iz Srbije, portal iSerbia januara 2016. godine organizuje izložbu pristiglih fotografija i radova umetnika koji se na ovom portalu predstavljaju. Cilj izložbe je promocija obrazovanja, truda, talenata i kapaciteta mladih ljudi u Srbiji. Svi ste pozvani da podržite ovu, za društvo, bitnu promociju. O svim detaljima izložbe portal iSerbia će vas blagovremeno obaveštavati. Pratite nas!

***

Pročitajte i:

Marčelo - o šestom prstu i prečici do istine
Pijanista Pešić Nikola: Borite se za svoj put!
Dođoši vuku tegle, pa u inat nastade muzej

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI