Како стоје ствари у реалности?

Autor: Јелена Дмитровић
Начело родне равноправности и недискриминације једно је од темељних људских права. Оно подразумева једнакост мушкараца и жена у друштвеном и политичком животу. А како стоје ствари у реалности?
Многе жене не знају своја права. Не знају да постоји закон који их штити од дискриминације. Због тога се оне препуштају и прихватају улогу слабијег пола. Мире се са предрасудама да нису способне за поједине послове подједнако као мушкарци.
Милица је желела да се бави политиком. Мислила је да је добра у томе и да има сва потребна знања и вештине за ову професију. Међутим, често су људи из њене околине говорили да то није посао за жену, јер она не може донети подједнако добре одлуке као мушкарац. Често су јој људи говорили да треба да се бави кућом и децом а не политиком. Мислила је да ће обесхрабривања престати ако тој неколицини људи докаже да нису у праву. Мислила је... Али није било тако. Радила је посао који воли, али никада није престало да буде тешко. Увек је постојао неко ко ће јој показати да јој ту није место. На састанцима није добијала реч, на многа питања није добијала одговоре, њени предлози нису потписивани њеним именом. Никада није престало да буде тешко...
Долазила је кући уплакана. Размишљала је да одустане од политике, иако је веровала да је то прави посао за њу. Уместо тога, схватила је да треба да се бори. Не само за себе и за своје место ту, треба да се бори за сваку Милицу која жели да се бави политиком. За то да њој буде лакше да иде утабаним путем и да не одустане од својих жеља само зато што јој неко други каже да треба да одустане. Имајући у мислима ту другу Милицу која иде њеним стопама, на следећем састанку када није добила реч устала је непрозвана и рекла да има да дода нешто. Добила је реч!<�б/> Добила је реч за сваку жену која није имала право говора! Добила је реч за сваку жену која трпи дискриминацију!
Изборимо се за реч! Не дозволимо да многе жене трпе дискриминацију само зато што нису довољно обавештене о том проблему и потенцијалним решењима.
Мени су говорили да не треба да радим као дописник. Говорили су ми да нећу успети то да ускладим са другим обавезама. Доказала сам им да нису у праву. Како сам им то доказала? Тако што управо седим у кухињи држећи у једној руци лаптоп а у другој кутлачу. Не постоји разлика у томе да ли сте мушкарац или жена. Постоји разлика само у томе колико сте спремни да уложите да бисте остварили своје жеље. Ми се боримо да буде лакше Милици и Јелени, притом не заборављамо ни Милоша и Николу, јер смо сви равноправни!
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE