„Ко спасе један живот, као да је спасио читав свет.“
.jpg)
Autor: Марија Димић
Аутор: Марија Димић
ФОТО: Šibenski portal
Уметност давања. Могућност да људима подаримо осмех, реч, лепши дан или можда нови живот. Ко су људи који дарују и на који то начин спашавамо свет?
Историјат трансплантације органа датира још из давнина. Ера модерне трансплантације започела је неупадљиво трансплантацијом зуба 1800. године. Први реални покушаји међутим догодили су се сто година касније, када су лекари покушали да људима пресаде органе животиња, али су упркос напорима сви органи функционисали јако кратко, а примаоци су умирали унутар неколико сати до 9 дана након операције. Прво успешно пресађивање догодило се 1954. године у Бостону, а прималац бубрега живео је скоро 25 година након тога.
Стручњаци кажу да је у Србији годишње потребно урадити око 400 трансплантација бубрега, 100-150 јетре и око 20-30 срца. Толике су потребе. Подаци међутим кажу да је за 30 година изведено нешто више од 1200 операција. Знатно мањи број у поређењу са земљама у окружењу, јер се само у Чешкој и Пољској годишње изведе од 400 до 500 таквих захвата. Тиме се Србија, уз Албанију, налази на дну европске лествице. Недостатак органа постоји у читавом свету, међутим, оно што разликује остале земље јесте побољшање закона, посвећен рад, али и едуковање становништва.
Донирање органа је знак човекољубља. Племенитости. То је израз промишљености и рационалности. Тиме исказујемо своју намеру и спремност да подаримо некоме живот. Акција Изјасни се реализује се у више градова Србије, и то у Врању, Нишу, Београду, Новом Саду, Суботици и Зрењанину, а има за циљ да укаже на значај, најпре доброг информисања о завештању органа, а потом и разговора у кругу породице и изјашњавању о завештању органа за живота. Акција пре свега подразумева отклањање предрасуда, али и информисање. Предмет није само промоција добровољног давалаштва, већ указивање на значај формирања става о завештању и донирању.
Пројекат подржавају бројни Ротаракт клубови, Комора младих лидера и професионалаца Србије, Студентска унија медицинског факултета и многи други. Захваљујући одржаним предавањима, само у Нишу забележен је број од 57 потписника донорских картица, што је значајан број у односу на, нажалост, све веће потребе за органима у Србији.
Битно је напоменути да су недовољна информисаност као и предрасуде једни од узрочника малог броја донорских картица. Листа уобичајених заблуда је дуга, а ево неких од њих:
1.Богати људи се стављају на врх листе чекања, док сиромашни дуго чекају на трансплантације.
Стварност - Приликом одређивања прималаца не посматрају се материјални и друштвени статус већ дужина чекања на пресађивање, тежина болести, подударност ткива као и други медицински критеријуми.
2.Уколико се догоди несрећа, а лекари знају да смо донори, неће покушати да нам спасу живот.
Стварност - Лекари обављају лечење независно од тимова за трансплантацију. Спашавање живота је дакле приоритет независно од тога да ли је особа донор или не. Тек уколико дође до неуспеха у спашавању, обавештавају се тимови за трансплантацију.
3.Узимају се сви органи, без обзира на то шта ми желимо да донирамо.
Стварност - Увек можете нагласити које органе желите да донирате, па се сходно томе поступа по вашим жељама.
Одласком на различита предавања у оквиру пројекта Изјасни се свакако можете отклонити низ недоумица које имате, али и да много опширније сазнате све о донирању, начину функционисања донорских картица, као и све о донорским центрима у Србији.
Донирање представља директан начин спашавања живота великог броја људи. Буђење свести први је корак. Укључени смо сви. Циљна група поново смо сви. Информишите се и будите они који информишу. Овде се ради о људским животима. О онима који чекају. Који чекају нове прилике. О херојима који дарују животе. О недосањаним сновима. Пропуштеним приликама, јер има и оних који не дочекају. А могли су. То зависи и од нас. Потпишите за живот!
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE