
Autor: Сузана Марјановић
Posle više od 10 godina Nataša je ostvarila logičan sled u razvoju svoje karijere, uspešna je poslovna žena - predsednica je Saveta za žensko preduzetništvo RPK Valjevo, najmlađi je dobitnik Oskara kvaliteta za poslovnu izvrsnost 2011. godine, menadžer je marketinga i kvaliteta u porodičnoj firmi Nenateks, radila je u listu Blic i drugim pisanim medijima, pohađa studije u oblasti kulture i medija.
Kakva je bila konkurencija? Čime smatraš da si osvojila publiku i žiri?
Konkurencije se ne sećam, verovatno mi nije bila dovoljno upečatljiva. U trenutku izvođenja besede svi posmatrači u sali su samo publika. Publika je najveći kritičar, a žiri se probudi kasnije. Mislim da je moja beseda bila vrlo direktna i oštra, žargonski rečeno –„gadjala je pravo u metu“. Verovala sam u to što sam govorila i to je bio najupečatljiviji momenat čitavog mog nastupa. Bili su kandidati koji su po klasičnom kalupu i ja, koja se u takve kalupe ne uklapam. Uspela sam da na jednu vrlo široku i dosta ispričanu temu kažem nešto novo i na neki drugačiji način.
Koliko si se teorijski bavila osnovama retorike, a koliko si praktično vežbala nastup?
Retorika i besedništvo su predmet koji sam izučavala tokom čitavog srednjoškolskog obrazovanja. Mene je besedništvo uzelo pod svoje još kad sam naučila da govorim. Da li mi je donelo više dobrog ili lošeg diskutabilo je i zavisi sa kojih aspekata se posmatra, ali definitivno je to nešto što ja vežbam i primenjujem ceo život.
Da li si verovala u pobedu i koliko smatraš da je to bitno?
Apsolutno. Zbog malo oštrijeg tona same besede, rekla sam sebi: „ ili ću pobediti, ili ću biti najgori takmičar u istoriji ovog takmičenja". Verovala sam da ću pobediti i tako sam i pristupila pripremama za takmičenje. Moram naglasiti da u moju pobedu nisu verovali ni moja profesorka, niti direktor škole, jer do tada naša škola nikada ništa nije osvojila na tom takmičenju.“Idemo samo da se pojavimo“ bile su reči koje sam tada slušala.Ipak, nisam želela da idem negde samo da se pojavim, nego da pobedim. Prošla je moja beseda dosta filtera, ali sam znala da kada izađem pred publikuona prava verzija će jednostavno izaći iz mene.
Koliko smatraš da je bitan nastup, a koliko kvalitet sadržaja besede?
Bitno je i jedno i drugo. Dobar nastup potkrepljen je samopouzdanjem koje je samo posledica uverenosti u to da ste nešto dobro uradili. Ne mogu ja biti samouverena sa lošom besedom. Nastup je bitan pri prvim minutima upoznavanja publike sa govornikom, jer od toga zavisi da li će odlučiti da slušaju ono što će im se govoriti.
Upisala si fakultet u oblasti medija i kulture, pa da li je ova pobeda te završne godine u srednjoj školi uticala da se usmeriš na ovu vrstu daljeg obrazovanja?
Iako sam bila pravni smer u srednjoj skoli,Fakultet za kulturu i medije bavi se temama koje su meni bliske i koje me interesuju.
U čemu smatraš da ti retoričke sposobnosti pomažu i daju prednost?
Kada bih mogla svaki dan da se bavim samo retorikom i da za taj rad budem i plaćena, bila bih vrlo srećna i mogu reci, potpuno ostvarena u profesionalnom smislu. U današnje vreme, kada ne radimo sa ljudima, nego sa izvitoperenim ljudskim sujetama, neko ko je dobar, a direktan govornik, ne prolazi uvek dobro, ali moramo biti u skladu sa svojom prirodom i samim sobom. Veština koju imam vrlo često me košta, ali ne žalim.
Da li se se ranije bavila sličnim aktivnostima u kojima si mogla da izraziš ovaj svoj kreativni potencijal i da li ga i dalje razvijaš?
Radila sam u medijima, pisanim najviše, 2004.i 2005.godine. Radila sam u dnevnom listu Blic i to je bio lep i produktivan period mog života. Volela sam to da radim i davala sam svoj maksimum, ali nažalost,u ovoj zemlji od takvih zanimanja čovek ne može ni minimum egzistencije da obezbedi i to je bio jedini razlog zbog kojeg sam prestala time da se bavim. Ponavljam, nažalost.
U čemu smatraš da si bolja, u pisanju besede ili u izvođenju?
Zanimljivo pitanje. Mislim da imam upečatljiv nastup, ali, s druge strane, i na nekim drugim mestima u godinama posle pomenute, pobeđivale su moje besede kao autora, ali sa drugim izvođačima, tako da je odgovor diskutabilan.
Koliko je za dobrog besednika bitan rad a koliko urođeni talenat i predispozicije? Koje su po tvom mišjenju odlike dobrog besednika?
Prvo talenat, tačnije, otkrivanje istog, a onda rad i nadogradnja. Dobar besednik mora da ima dobar stav, da zna o čemu govori i da bude direktan. Sve to i bez talenta može da se nauči, stalno gledamo naučene primere, ali uvek se primeti nedostatak žara u „izvodjenju“, a tu onda imamo odsustvo talenta, ali dobrog učenika.
Da li se tvoj entuzijazam po pitanju besedništva vremenom menjao?
Publika se vremenom menja, ali entuzijazam ne jenjava. Ja, prosto, volim to da radim i time da se bavim. Svuda i stalno.
Šta si tom besedom pre 11 godina želela da poručiš društvu? Šta bi im poručila danas?
Iskreno, ne bih se posle svih ovih godina mogla setiti kako je glasila beseda od početka do kraja, kao što nikada nisam umela dva puta da ispričam istu besedu na istu temu, ali znam da sam bila rezignirana činjenicom da treba da pričam o pravdi i pravičnosti, a da se veruje da je takmičenje formalno, kako su ljudi pričali.D okazala sam da to nije istina! To je probudilo bunt u meni i tom besedom sam ja poručila da je pravedno da pobedi najbolji besednik, a ne najbolja veza.
Moja poruka je uvek ista i jasna.
Pravda jeste dostižna, a put do nje je spor, težak i pun krivina; na tom putu kvalitet uvek da mora da izbije na površinu, ali je vera u sebe izuzetno moćna i bitna. Zapravo, to su životni postulati za svakog pojedinca.
Suzana je ljubitelj raznolike umetnosti, od unutrašnje lepote čoveka, preko spoljašnje lepote prirode, do kreativnog stvaralaštva.
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE