Tweet
Da li ste se ikada zapitali kako da se izdvojite iz mase diplomiranih? Jedna od prilika je da počnete da volontirate dok studirate, bez obzira da li ste dobar student ili studiranje posmatrate samo kao put do diplome, pa vam, samim tim, nije važno kakve ocene imate. Predstavićemo vam šta sve volontiranje može da vam donese...

Preveo: Milan Novaković

FOTO: Money Crashers

Kada krenete na studije, prvo što pomislite je da ćete sve svoje vreme usredsrediti na učenje. Vaš cilj na univerzitetu je da budete što bolji u svom polju i što se više posvetite učenju, to ćete više znati i bićete stručniji. Međutim, postoje mnoge prednosti toga što ćete na trenutak zastati sa studiranjem i što ćete svoje vreme i malo više energije uložiti u nešto drugo.

Jedan od načina da upoznate nove ljude i da sebe oslobodite stresa od studiranja je volontiranje. Naravno, morate se pobrinuti da ne nastane neka vrsta sukoba između vaših studija i vremena posvećenog nekoj grupi ili zajednici. Sve je u balansu.

Zdravlje i blagostanje

Volontiranje nije samo način da se zabavite i budete nagrađeni. Ono takođe može biti veoma povoljno za vaše zdravlje. Pošto vam volontiranje omogućava da se fokusirate i na druge stvari, napetost oko studiranja jednostavno nestaje.

Na portalu The Telegraph navode da neka istraživanja pokazuju da plemenita dela popravljvaju naše raspoloženje, što zauzvrat povećava naš osećaj blagostanja. Volontiranje takođe poboljšava samopouzdanje. Napredak u volontiranju će vam omogućiti da se ponosite sobom i budete pozitivniji kada je u pitanju ispunjavanje budućih zadataka, čak i kada nisu u uskoj povezanosti sa oblašću u kojoj ste volontirali.

FOTO: Kaya Volunteer

Faktor dobrog raspoloženja ne bi trebalo da se potcenjuje. Svi mi želimo da se osećamo lepo zbog onoga što radimo i posvećivanje tome na samo nekoliko časova nedeljno, može vam pomoći da steknete taj osećaj dobrog raspoloženja. Kada se osećate dobro, takođe imate umanjeni rizik da obolite od mnogih najzastupljenijih bolesti.

Poslovno iskustvo

Krajnji cilj vaših post-diplomskih studija je uglavnom nalaženje posla u struci. Dok ste na univerzitetu, volontiranjem možete poboljšati svoje preporuke.

Naravno, neće sve prilike za volontiranje biti usko povezane sa vašom strukom, ali otvorenost ka velikom broju polja će pokazati vašim mogućim poslodavcima da ste jedna mnogostrana i raznovrsna osoba i da ste spremni da se okušate u mnogim stvarima. U tom slučaju, to može poslužiti kao dokaz da ste sposobni da radite u nekom timu i da ste sposobni da radite pod pritiskom. Jedna stvar je sigurna, a to je da period volontiranja, ma koliko on bio kratak, ne može da naškodi vašem CV-ju.

Vid podrške stvarima i delima koje vam veoma znače

FOTO: Alamy - The Telegraph

Ako ste strastveni oko nekog pokreta ili vam je stalo do određene grupe, zašto ne biste onda bili uključeni u nju? Svaka osoba se računa i podrška koju pružate će vrlo verovatno predstavljati veliku promenu. Mnoge humanitarne organizacije nemaju velike budžete za osobolje, tako da vaša besplatna pomoć može da im pomogne da troškovi ostanu minimalni, što dovodi do toga da novac koji preostane može da se iskoristi u projekte vredne investiranja.

Pronađite priliku za volontiranje koja vam baš odgovara

Kao što smo već pomenuli, volontiranje može da bude veoma ispunjavajuće, čak i kada se ne poklapa sa strukom koju studirate, ali poslednja stvar koju želite je da volontiranje postane jedan vid obaveze.

Trebalo bi da stremite volontiranju u poljima koja vas interesuje kada je to moguće. Stvari su mnogo lakše kada uživate u njima i zasluge će vam značiti mnogo više. Nemojte strepeti od toga da se informišete na fakultetu i studentskim organizacijama o mogućim volonterskim prilikama koje se tiču vaših studija. Ako ste im stavili do znanja da ste zainteresovani, možda će vas čak i preporučiti kada se neka prilika u budućnosti pojavi.

Napravite balans

Moramo naglasiti da vaše studije ipak imaju prioritet u odnosu na volontiranje. Ulaganje vremena i truda u nešto što će vam kasnije sigurno koristiti je fantastično, ali to ne treba da ide na štetu vašeg studiranja.

Ključ uspešnog volontiranja se zasniva na balansiranju. Pre nego što započnete neki projekat, uzmite u obzir činjenicu koliko vremena zaista imate da uložite. Takođe budite otvoreni prema organizacijama sa kojima sarađujete kako bi oni mogli da steknu pravi utisak o vašim okolnostima.

Nadamo se da vam je ovaj članak pomogao da posmatrate volontiranje drugim očima, da uvidite njegove prednosti, ne samo onih na kojima radite, već i onih koje dolaze spontano.


IZVOR: The Telegraph - Courses

Šta zračiš, to privlačiš.

***

Priključi se velikoj letnjoj akciji portala iSerbia koja spaja sve studente da uz zabavu lakše spreme ispite! Pošalji komične fotografije sebe i/ili svojih prijatelja kako terate sebe da učite tokom letnjih vrućina uz simpatičnu poruku na [email protected].

***

Pročitajte i:

Prednosti internacionalnih praksi
Naučite da učite uz pomoć ovih faza
9 tehnika za brže pamćenje tokom učenja

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI