
Autor: Marija Planić
FOTO: Pozorište za decu
Vršnjačko nasilje, koje se kreće od psihičkog, preko fizičkog nasilja, pa sve do tragičnih ishoda rezultiranih trajnim povredama ili u najgorem slučaju - ubistvom, je ono što predstavlja jedan od gorućih problema širom sveta. Zato je ovaj tekst, dvadeset godina unazad, višestruko izvođen svuda u svetu. Australijski pozorišni glumci, reditelji i pedagozi, kao i autori teksta predstave „Kamenje”, Tom Likos i Stefo Natsu, su 1996. godine napisali ovo delo po istinitom događaju, koje su kasnije i izvodili.
U ovoj predstavi Pozorišta za decu iz Kragujevca koje ima ekskluzivno pravo za izvođenje ovog teksta u Srbiji, uloge tumače Vladimir Đoković i Petar Lukić, gde je Lukić i reditelj predstave. S obzirom na to da su u predstavi prisutna samo dva glumca, nije u pitanju duo drama, jer tumače po dva lika: dva deteta od 13 i 15 godina (Mili i Divlji) i dva inspektora (Lukić i Đoković).
„Predstava bi se podvela pod psiho dramu sa elementima trilera. To je sad škakljiva tema, pošto se predstava bavi vršnjačkim nasiljem, vrlo aktuelnom temom danas, a u osnovi je psihološko stanje današnje dece u adolescentskom dobu. Predstava poziva na preispitivanje moralnih vrednosti, na osvešćivanje kritičkog stava o trenutnom stanju u društvu” - izjavio je Petar Lukić za portal iSerbia.
Prema njegovim rečima, tema ovog teksta je, sa jedne strane univerzalna, u pogledu problema kojim se bavi, dok je, sa druge strane, potrebno prilagoditi stanju u Srbiji. U Australiji, na primer, postoji jedan tip standarda, jedan tip razmišljanja, jedno vaspitanje, dok je u Srbiji sve to mnogo drugačije. Iz tog razloga su se, u saradnji sa psiholozima, Policijskom upravom u Kragujevcu, Centrom za socijalni rad „Solidarnost“, Centrom za razvoj socijalnih usluga „Kneginja Ljubica“, posebno pozabavili ovom problematikom.
FOTO: Pozorište za decu
Lukić navodi da su se, pre postavljanja predstave na scenu, posebno usredsredili na dešavanja pre nego što su Mili i Divlji napunili tih 13 i 15 godina. On dodaje da je, u najmanju ruku, jedan faktor veoma uticajan, a to je: zanemarivanje u porodici, da li ono pasivno, gde roditelji zbog posla nisu po 10-12 sati kod kuće ili ono aktivno zanemarivanje, koje uključuje komentare dece tipa: Pusti me, na Face-u sam, Pusti me da pijem, Skloni se, igram igrice i tako dalje. „Oko predstave smo se najviše bavili i time - šta je moglo da uzrokuje da se ti klinci igraju stvarima koja nisu za igru“ - kaže Petar.
Predstava će biti na repertoaru samo za organizovanja igranja - škole, pošto obuhvata uzrast starijih razreda osnovnih škola (od petog do osmog) i prvu i drugu godinu srednje škole.
Premijera predstave biće izvedena 27. novembra u Pozorištu za decu u Kragujevcu, sa početkom u 19 časova. Ovom prilikom, portal iSerbia ne poziva samo tinejdžere pomenutog uzrasta, već i roditelje, nastavnike, učitelje i profesore, koji predstavljaju bitan faktor u njihovom vaspitanju.
Marija je zaljubljenik u pozorište, koja kroz svaku svoju ulogu pokušava, najpre da razume postupke ljudi u pojedinim situacijama, a potom da svoje saznanje prenese na gledaoce.
***
Pročitajte i:
Bogdan Milojević: budućnost glumaca je neizvesna
Kralj koji je cenio slobodu!
„Šefe, koji ti je vrag“?
***
Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
