Tweet

Омладинску организацију
“Mladi i Talentovani – MiT” основало је пет Пријепољаца: Катарина Ратковић, Самедин Ровчанин, Борис Дерикоњић, Авдо Ровчанин и Алдин Башовић. Млади сигурно јесу, а да су и талентовани - уверила се ауторка овог интервјуа. Међу њима има младих виолиниста, пијаниста, елоквентних писаца, спортиста, а заједнички им је недељив ентузијазам према животу и раду са младима.

Шта значи МиТ и откуд идеја за такав назив организације?

Катарина: МиТ је акроним од „млади и талентовани“, што можда јесте помало нескромно када кажете сами за себе, али верујем да умногоме сумира наша знања, вештине и склоности. С обзиром на скраћеницу, Самедин нам је поклањао литературу о различитим митологијама (словенској, грчкој, нордијској..) тако да смо сад прави МИТолози.

Борис: Такође, када се чита одназад, добијамо „тим“, што нас петоро и јесмо!

Зашто је основана организација МиТ?

Самедин: Пре свега због скретања пажње на то да млади нису проблем, како се то често тумачи, већ круцијални ресурс сваке зајднице. Програми који су младима тренутно системски усмерени производе краткорочне ефекте, млади као главна артерија друштва нису довољно препознати, а мисија „МиТ-а“ је да кроз различите едукативне, уметничке и пројектне активности редефинише стереотипну и ригидну слику коју друштво гаји о младима, и да им истовремено обезбеди довољно садржаја који ће бити од утицаја на њихов развој.

Авдо: Главни проблем је што су млади ретко питани који су њихови приоритети и њихове жеље. Консеквентно томе, осећају се искључено и немоћно, што дугорочно води у пасивност и апатију. Желимо да се латимо тог проблема!

Који су главни циљеви ваше организације?

Алдин: Просперитет локалне заједнице, кроз предан рад на развоју њеног највиталнијег елемента, а то је омладина. И то тако што ћемо им кроз креативне садржаје неформално едукативног карактера понудити да пронађу сврху у животу. Јер, сложићеш се, млади су понајвише везани за школу, а у малим срединама какво је Пријепоље једва да има других садржаја који би им окупирали пажњу и слободно време.

Самедин: И онда када се појави организација која полази од проблема, права и интереса младих људи и пружа им шансу да путују по свету, да науче нови језик, учествују у снимању филма или направе фестивал по свом концепту, то делује високо лековито на њих као индивидуе, а истовремено и на локалну заједницу.

Да ли МиТ сарађује са другим организацијама/институцијама?

Алдин: “МиТ“ пажљиво бира партнере. Сарађујемо са неколико организација на локалном нивоу, укључујући и Канцеларију за младе. Два од пет оснивача МиТ-а су лиценцирани омладински радници, те су нам њихово искуство и контакти на националном нивоу драгоцени. Партнери смо са HUB Центром Техничке школе и Регионалним Muzejom u Prijepolju , а тренутно смо у процесу иницирања сарадње са организацијама из страних градова са којима је Пријепоље град побратим.

Које су планиране следеће активности МиТ-а?

Авдо: Активност која нас ускоро очекује је реализација едукације неколико стотина апликаната за волонтирање на јубиларним МОСИ играма у Пријепољу. Такође нас очекује и снимање документарног филма “Тимелине града – некад и сад” у коме ћемо кроз приче три генерације осветлити како је некада изгледао, а како изгледа данас живот у Пријепољу.

Борис: Највише смо узбуђени због омладинских размена са земљама ЕУ које нас очекују до краја године, али и због снимања прве пријепољске скривене камере. Предстоји нам занимљив период!


***

ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.

<�а хреф="хттп://ввв.исербиа.рс/филе/Одрицање_од_одговорности_вик.пдф" таргет="_бланк">Одрицање од одговорности

Tweet
Коментари

ВЕСТИ