Tweet

Omladinsku organizaciju
“Mladi i Talentovani – MiT” osnovalo je pet Prijepoljaca: Katarina Ratković, Samedin Rovčanin, Boris Derikonjić, Avdo Rovčanin i Aldin Bašović. Mladi sigurno jesu, a da su i talentovani - uverila se autorka ovog intervjua. Među njima ima mladih violinista, pijanista, elokventnih pisaca, sportista, a zajednički im je nedeljiv entuzijazam prema životu i radu sa mladima.

Šta znači MiT i otkud ideja za takav naziv organizacije?

Katarina: MiT je akronim od „mladi i talentovani“, što možda jeste pomalo neskromno kada kažete sami za sebe, ali verujem da umnogome sumira naša znanja, veštine i sklonosti. S obzirom na skraćenicu, Samedin nam je poklanjao literaturu o različitim mitologijama (slovenskoj, grčkoj, nordijskoj..) tako da smo sad pravi MITolozi.

Boris: Takođe, kada se čita odnazad, dobijamo „tim“, što nas petoro i jesmo!

Zašto je osnovana organizacija MiT?

Samedin: Pre svega zbog skretanja pažnje na to da mladi nisu problem, kako se to često tumači, već krucijalni resurs svake zajdnice. Programi koji su mladima trenutno sistemski usmereni proizvode kratkoročne efekte, mladi kao glavna arterija društva nisu dovoljno prepoznati, a misija „MiT-a“ je da kroz različite edukativne, umetničke i projektne aktivnosti redefiniše stereotipnu i rigidnu sliku koju društvo gaji o mladima, i da im istovremeno obezbedi dovoljno sadržaja koji će biti od uticaja na njihov razvoj.

Avdo: Glavni problem je što su mladi retko pitani koji su njihovi prioriteti i njihove želje. Konsekventno tome, osećaju se isključeno i nemoćno, što dugoročno vodi u pasivnost i apatiju. Želimo da se latimo tog problema!

Koji su glavni ciljevi vaše organizacije?

Aldin: Prosperitet lokalne zajednice, kroz predan rad na razvoju njenog najvitalnijeg elementa, a to je omladina. I to tako što ćemo im kroz kreativne sadržaje neformalno edukativnog karaktera ponuditi da pronađu svrhu u životu. Jer, složićeš se, mladi su ponajviše vezani za školu, a u malim sredinama kakvo je Prijepolje jedva da ima drugih sadržaja koji bi im okupirali pažnju i slobodno vreme.

Samedin: I onda kada se pojavi organizacija koja polazi od problema, prava i interesa mladih ljudi i pruža im šansu da putuju po svetu, da nauče novi jezik, učestvuju u snimanju filma ili naprave festival po svom konceptu, to deluje visoko lekovito na njih kao individue, a istovremeno i na lokalnu zajednicu.

Da li MiT sarađuje sa drugim organizacijama/institucijama?

Aldin: “MiT“ pažljivo bira partnere. Sarađujemo sa nekoliko organizacija na lokalnom nivou, uključujući i Kancelariju za mlade. Dva od pet osnivača MiT-a su licencirani omladinski radnici, te su nam njihovo iskustvo i kontakti na nacionalnom nivou dragoceni. Partneri smo sa HUB Centrom Tehničke škole i Regionalnim Muzejom u Prijepolju , a trenutno smo u procesu iniciranja saradnje sa organizacijama iz stranih gradova sa kojima je Prijepolje grad pobratim.

Koje su planirane sledeće aktivnosti MiT-a?

Avdo: Aktivnost koja nas uskoro očekuje je realizacija edukacije nekoliko stotina aplikanata za volontiranje na jubilarnim MOSI igrama u Prijepolju. Takođe nas očekuje i snimanje dokumentarnog filma “Timeline grada – nekad i sad” u kome ćemo kroz priče tri generacije osvetliti kako je nekada izgledao, a kako izgleda danas život u Prijepolju.

Boris: Najviše smo uzbuđeni zbog omladinskih razmena sa zemljama EU koje nas očekuju do kraja godine, ali i zbog snimanja prve prijepoljske skrivene kamere. Predstoji nam zanimljiv period!


***

POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari