Tweet
„Ako nastavimo sa proizvodnjom CO2 kao do danas, do 2100. godine srednja golobalna temperatura može da se poveća do 5 stepeni“, rekao je Duško Medić, diplomirani inžinjer i novinar Nezavisnog društva novinara Vojvodine na treningu povodom izveštavanja o životnoj sredini

Autor: Milica Savić

Duško Medić je podsetio da ljudi neće biti spašeni od porasta mora, ali da taj porast neće premašiti jedan metar, ukoliko budemo radili na tome: „Ne smemo da nastavimo da razmišljamo linearno, već da tražimo nova rešenja“, rekao je on.

Doktor Đorđe Jovanović, profesor na novosadskom Fakultetu za menadžment, prisutnima je objasnio značenje i značaj Arhuske konvencije, kao jednog od najnaprednijih međunarodnih ugovora koji su u vezi sa životnom sredinom, kao i značaj Zakona o dostupnosti inofrmacija od javnog značaja za novinare.

Doktor Jovanović je kao problem istakao nedovoljno istraživačkog novinarstva koje, prema njegovim rečima, može da ima veliki uticaj na mlade, zatim nizak nivo svesti kod građana, problem kod informisanosti, nekorišćenje pravne regulative i to što su, kako on kaže, ekološke teme na programima medija izrazito nezastupljene.

Povodom medija, poteškoća u informisanju i nazastupljenosti ekoloških tema, govorila je Dragana Ratković, novinarka i urednica na Radiju Novi Sad. Kako je ona rekla, uzroci problema u izveštavanju o životnoj sredini su:

* nedostatak ekološke svesti kod urednika
* nedostatak novca
* nedostatak stručnjaka
* nedovoljna zainteresovanost nadležnih organa
* isto tako nevladinih organizacija
* nedostatak stručnih novinara
* isto tako seminara i edukacija

„Ako nema sektorskih novinara, onda nema ni pravih stručnjaka, a samim tim oni onda nemaju koga ni da pitaju“, rekla je Dragana Ratković. Prema njenim rečima, i to malo stručnih novinara za životnu sredinu izveštava shodno ličnoj želji i zabrinutosti što, automatski, to izveštavanje čini subjektivnim.

Na treningu povodom izveštavanja o životnoj sredini, koje je održano u subotu 13. decembra u Medija centru Vojvodine, problem su pokušali da približe Ratko Đurđevac iz „Ekološkog pokreta Vrbas“ i Jelena Beronja, konsultantkinja Programa za životnu sredinu Ujedinjenih nacija. Trening je organizovlo Udruženje eko novinara „Eko vest“, a finansirao Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje.

Milica je devojčurak, a voli da peva, piše, čita i ne zaboravlja da se smeje.


***
Predložite portal iSerbia za izbor top 50 sajtova u 2014. na ovom linku .

***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI