Tweet
Da li ste znali da je čak 70% maloletnika učestvovalo u nasilju, bilo da je počinilac ili žrtva, a samo 40% su prijavili nasilje nad nekim?

Autor: Milan Peričić

FOTO: Subotički sajt

Ovo je samo jedan deo veoma bitnih podataka koje smo saznali iz ankete koja je sprovedena nad učenicima Ugostiteljsko-turističke škole u Nišu. U anketi su se nalazila razna pitanja kako bi se znalo koliko su učenici informisani o vrstama i nivoima nasilja, kao što su: Šta je po vašem mišljenju nasilje? Kakvo je to ponašanje i da li dovodi do nekih posledica? Iz kojih razloga se vrši i kako ga ublažiti i iskoreniti?. Učenici ove škole su još jednom dokazali kako su dorasli zadacima koje dobijaju tako što su učestvovali u organizaciji jedne vrste borbe protiv vršnjačkog nasilja.

„Svakodnevno se srećemo sa raznim oblicima vršnjačkog nasilja, naročito u školi koju upisuje veliki broj problematičnih učenika, to nas je podstaklo da pokrenemo jednu ovakvu diskusiju“ – govori moj sagovornik, Radmila Beronja, profesor engleskog jezika i jedan od organizatora projekta – „ovo je samo početak projekta koji će biti realizovan tokom cele školske godine i učestvovaće pre svega angažovani profesori, stručna služba, đački parlament, medijatori i mnogi učenici i roditelji“.

Naime, Ugostiteljsko-turistička škola je, na inicijativu aktiva društvenih predmeta u saradnji sa timom za zaštitu učenika od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, kao i timom za bezbednost učenika u školi, organizovala prvu panel diskusiju o vršnjačkom nasilju u Nišu sa ciljem da se sazna kako dolazi do toga, malo bolje upozna sa tim i pronađe rešenje da se svaki vid nasilja u početku ublaži, a kasnije i u potpunosti iskoreni.

U prvoj panel diskusiji su učestvovali Bratislav Timotijević, šef odeljenja za maloletničku delikvenciju MUP Niš, Ljubomir Milosavljević iz klinike za mentalno zdravlje, Milan Milenović iz Centra za socijalni rad, Dragan Gejo, savetnik škole, profesor psihologije, Saveta Milenković i direktor škole Ljiljana Stojanović. Ideja je da svako od njih objasni sa svoje pozicije kako dolazi do nasilja i kako možemo da delujemo protiv njega, tako ćemo više naučiti o vrstama i nivoima nasilja, o tome kako da prepoznamo počinioca i žrtvu, kako da razlikujemo agresivno i nasilničko ponašanje i slično. Da je diskusija protekla jako uspešno dokazuju učenici, roditelji i profesori koji su se priključili tako što su postavljali razna pitanja i na kraju davali predloge za ublažavanje nasilja koje će sada škola analizirati, a zatim pokrenuti sledeći korak - upoznavanje sa zaključcima.

Za početak je jako bitno da se što više ljudi priključi ovom projektu jer će samim tim i naša borba biti jača. Ovo jeste prva panel diskusija koja je održana u Nišu, ali ne i u Srbiji. Naime, mnoge osnovne i srednje škole prepoznaju važnost ovakvih projekata i polako se priključuju, tako se i nadamo da neće sve ostati na borbi samo jedne škole ili jednog grada, već pozivamo da se ovom projektu priključe sve škole u Srbiji.

***
Volite da pišete u slobodno vreme? Želite da vidite svoje tekstove na portalu iSerbia? Nije potrebno iskustvo, već samo želja i ideje! CV i jedan tekst pošaljite na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina Prijem novih dopisnika vrši se najkasnije svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari