-Муж и жена су једно, а то једно јесте њен муж, једном давно рекао је Сер Вилијам Блекстон. Ових дана често размишљам о том јединству. Након разговора са својим дечком, неретко ме муче размишљања пред спавање о девојачком презимену које тренутно имам, а које ускаче у бунар са намером да се удави. Прво сам помислила како ме подсвест опомиње на актуелне поплаве, али права истина је да се традиција и идентитет мене као жене боре прса у прса, чини ми се, годинама...
Autor: Milica Savić
ФОТО: иСербиа
Шта дефинише наш идентитет и ко се, заправо, крије иза нашег имена и презимена?
Идентитет, укратко, представља скуп свих наших емоција и карактеристика, који су у складу са нама, а одвојени од других, манифестујући се кроз доследност у понашању и доживљају себе. Не постоје две идентичне особе и зато је идентитет непроцењив. Према Гешталт психологији, нас чине различити делови, али смо ми, као целина, више од наших делова. Дакле, наше име и презиме је један део нас, део по којем смо препознатљиви, али наш идентитет се не одређује само њиме, већ се њиме употпуњује. Заговорници овог дела сматрају да не бисмо требали да инсистирамо на девојачком презимену као кључном фактору идентитета, јер, у супротном, инсинуирамо ка томе да не постоји ништа друго што нас детерминише.
Ако се вратимо на матријархат, подсетићемо се да се дете одређивало и водило према мајци, јер жена је имала право да бира неограничен број сексуалних партнера, а брак као легална форма није постојао. Касније, уз појаву патријархата моногамног типа, брак је легализован, а жени је представљено ново правило: промена презимена као знак поштовања свог мужа и традиције, као знак љубави. Брак, тако, често постаје облик деградације жене (уместо афирмације и потврђивања), у којем оне постају заробљенице породице, а неретко трпе и насиље.
Зашто постоји страх?
Декларација, коју је написала Елизабет Кејди Стантон за Конвенцију о женским правима, одржану 1848. у Сенеку Фолсу, Њујорк, изложила је неправде које жени наноси мушкарац:
-никад јој није дозволио да оствари своје неотуђиво право на гласање
-ако се уда, због њега је грађански мртва
-узео јој је сва права својине, чак и право на плату коју зарађује и у сваком погледу је постао њен господар
-тако је уредио законе о разводу, да се срећа жене уопште не узима у обзир
-монополизовао је, готово сва, профитабилна занимања
-ускратио јој је установе за стицање потпуног образовања
-створио је лажно јавно мњење тако што је свету дао различите моралне назоре за мушкарце и жене.
Родне улоге мушкараца и жена разликују се од друштва до друштва и од културе до културе, али када су јасно дефинисане, тешко је утицати на њихову промену. Са таквим родним диференцијацијама, можемо рећи да свако има подређен и надређен скуп права и обавеза, а у складу са тим гради свој идентитет, опет у границама које одређује њихов пол. Тако је нормално да се жена посматра као брижна, осећајна, особа којој је улога да се оствари као мајка и домаћица и која је код куће на својој територији, док је за мушкарца нормално да ретко када исказује емоције и да буде ређе код куће, зато што је дужан да издржава и штити своју породицу. Тако је дефинисано у патријархално-традиционалним друштвима, а трагови ових ригидних улога остале су и у 21. веку.
Шта је решење?
Ауторка веома значајне енциклопедије Цивилизација и жена-Мушка жена Александра Слађана Милошевић, спомиње рат међу половима и транзицију мушко-женских односа, као и колапс у породици, а у време промоције своје књиге у Новом Саду рекла је да ратно стање између мушкарца и жене мора да престане.
-Такав рат постоји: мушкарац аутоматски одстрањује жену када је његова власт и доминација прозвана. Решење је да и једно и друго одустану од те позиције у ратном стању, а жена мора да тражи своје пуноправно место у мушко-женском друштву.
Према ауторкиним речима, жена у ранијим периодима, а по мало и данас, није могла да напредује зато што је била одстрањена од свега што има везе са добијањем информација и са литературом.
***
Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о свим оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима и допринесеш развоју наших амбиција, твоје идеје су нам добродошле! Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст са валидног мејла пошаљите на [email protected] ЦЦ [email protected], са назнаком "Пријава / о женама". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE