Када неко каже распоред часова, сви ми обично помислимо на онај распоред с којим смо се први пут срели када смо кренули у школу, а то је некакав папирић на ком пише ког дана и ког часа имамо српски, а ког нпр. физичко васпитање и остале предмете. Управо због тога, многи од нас на сам распоред часова, као и на његову израду, гледају као на некакав лак и једноставан посао, а постоје наравно и они који и не размишљају о томе како распоред настаје и колико је напора потребно да се он осмисли и квалитетно изради.
Све то сам и сама схватила тек када сам поразговарала с професором математике и програмером Данком Милићевићем који не само да се позабавио израдом распореда часова за школе него је и израдио програм за аутоматску израду распореда часова – Рас Тиметабле. Из разговора с њим схватила сам и колико је његов програм помогао школама, професорима и ђацима у Србији, региону, али и широм света.
Како сте дошли на идеју да почнете да се бавите израдом распореда часова за школе?
Главни “кривац” за то је једна напомена у књизи проф. др Драгоша Цветковића Дискретне математичке структуре. Говорећи о бојењу грана бихроматског графа, уважени професор је дао и један пример: примена при изради школских распореда часова. Тако је све почело давне 1987. године! Ја сам читав посао започео сам, а онда сам формирао један мали тим стручних људи, па смо тако сви заједно наставили да унапређујемо овај програм.
Шта је заправо Рас Тиметабле и како се он користи?
Рас Тиметабле је јединствени софтверски производ намењен аутоматској изради распореда часова у основним и средњим школама. Овај програм на основу задатих услова израђује распоред часова који је оптимизован по више критеријума. Време израде зависи од сложености распореда, али се у већини случајева до прихватљивог распореда долази за неколико минута. С нашег сајта се слободно може преузети демо верзија овог програма и тако видети како овај програм функционише.
Шта школе добијају коришћењем овог програма?
Морам да напоменем да је ручна израда распореда часова врло сложен процес који у зависности од типа школе може трајати од неколико дана до неколико месеци. Овим програмом се овај поступак временски своди најчешће на једно поподне. Прво – сам унос података је врло једноставан, процес аутоматске израде траје свега неколико минута, а добијени распоред је педагошки оптимизован.
Школе решавају један велики проблем, а то је квалитентна организација наставе. Ту спадају: проблем страних језика и изборних предмета где се одељења деле на групе које се независно спајају; распоред се може кориговати док се не задовоље сви потребни захтеви; искоришћеност школског простора и свих осталих ресурса је оптимална, а могућа је настава у блоковима од два часа или више часова; паузе између часова су сведене на минимум, па професор не мора да проналази начине како да их попуни. Ако је професор заузет другим активностима, уз помоћ овог програма се може забранити термин који му не одговара. Đаци нису оптерећени часовима и тешким предметима у току дана и недеље, што је веома важно. Наравно, битно је и то да се распоред можете подвргнути ригорозној контроли, а грешке свести на минимум.
Како је текао развојни пут овог јединственог софтвера?
Програм Рас Тиметабле се развија већ 25 година. До данас је публиковано девет верзија, од којих је шест у употреби. Програм користи преко 400 школа у Србији и региону. Године 2009. је публикована и интернационална верзија која се користи у преко 130 замаља, а у току је процес прилагођавања програма за употребу на таблет рачунарима и мобилним телефонима.
Да ли се још неко поред вас позабавио овим проблемом?
Проблем аутоматске израде распореда часова је познати теоретски проблем дискретне математике. Проблем је толико комплексан да је 1995. године у Единбургу одржана Прва интернационална конференција Праксе и теорије аутоматског распоређивања (ПАТАТ) . Од тада их је одржано укупно девет, али ни то није било довољно да се овај проблем у општем случају реши. Године 2002. је организовано међународно такмичење за најбољи програм ове врсте. Иако се такмичење одржава на сваке четири године, проблем још увек није решен. Мене све то помало подсећа на Пети Еуклидов постулат који су више од две хиљаде година решавале генерације математичара док није доказано да је проблем нерешив.
И проблем распореда часова је у општем случају нерешив, али се уз помоћ софтера из зоне вештачке интелигенције може доћи до решења које је у пракси и те како прихватљиво. У решавање овог проблема уложио сам читав свој професионални живот и знање и веома сам срећан што сам бар једним делом успео да “решим нерешиво”.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? ЦВ и један текст пошаљите на оффице@иСербиа.рс, са назнаком "Пријава / новинар". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE