
Sve to sam i sama shvatila tek kada sam porazgovarala s profesorom matematike i programerom Dankom Milićevićem koji ne samo da se pozabavio izradom rasporeda časova za škole nego je i izradio program za automatsku izradu rasporeda časova – Ras Timetable. Iz razgovora s njim shvatila sam i koliko je njegov program pomogao školama, profesorima i đacima u Srbiji, regionu, ali i širom sveta.
Kako ste došli na ideju da počnete da se bavite izradom rasporeda časova za škole?
Glavni “krivac” za to je jedna napomena u knjizi prof. dr Dragoša Cvetkovića Diskretne matematičke strukture. Govoreći o bojenju grana bihromatskog grafa, uvaženi profesor je dao i jedan primer: primena pri izradi školskih rasporeda časova. Tako je sve počelo davne 1987. godine! Ja sam čitav posao započeo sam, a onda sam formirao jedan mali tim stručnih ljudi, pa smo tako svi zajedno nastavili da unapređujemo ovaj program.
Šta je zapravo Ras Timetable i kako se on koristi?
Ras Timetable je jedinstveni softverski proizvod namenjen automatskoj izradi rasporeda časova u osnovnim i srednjim školama. Ovaj program na osnovu zadatih uslova izrađuje raspored časova koji je optimizovan po više kriterijuma. Vreme izrade zavisi od složenosti rasporeda, ali se u većini slučajeva do prihvatljivog rasporeda dolazi za nekoliko minuta. S našeg sajta se slobodno može preuzeti demo verzija ovog programa i tako videti kako ovaj program funkcioniše.
Šta škole dobijaju korišćenjem ovog programa?
Moram da napomenem da je ručna izrada rasporeda časova vrlo složen proces koji u zavisnosti od tipa škole može trajati od nekoliko dana do nekoliko meseci. Ovim programom se ovaj postupak vremenski svodi najčešće na jedno popodne. Prvo – sam unos podataka je vrlo jednostavan, proces automatske izrade traje svega nekoliko minuta, a dobijeni raspored je pedagoški optimizovan.
Škole rešavaju jedan veliki problem, a to je kvalitentna organizacija nastave. Tu spadaju: problem stranih jezika i izbornih predmeta gde se odeljenja dele na grupe koje se nezavisno spajaju; raspored se može korigovati dok se ne zadovolje svi potrebni zahtevi; iskorišćenost školskog prostora i svih ostalih resursa je optimalna, a moguća je nastava u blokovima od dva časa ili više časova; pauze između časova su svedene na minimum, pa profesor ne mora da pronalazi načine kako da ih popuni. Ako je profesor zauzet drugim aktivnostima, uz pomoć ovog programa se može zabraniti termin koji mu ne odgovara. Đaci nisu opterećeni časovima i teškim predmetima u toku dana i nedelje, što je veoma važno. Naravno, bitno je i to da se raspored možete podvrgnuti rigoroznoj kontroli, a greške svesti na minimum.
Kako je tekao razvojni put ovog jedinstvenog softvera?
Program Ras Timetable se razvija već 25 godina. Do danas je publikovano devet verzija, od kojih je šest u upotrebi. Program koristi preko 400 škola u Srbiji i regionu. Godine 2009. je publikovana i internacionalna verzija koja se koristi u preko 130 zamalja, a u toku je proces prilagođavanja programa za upotrebu na tablet računarima i mobilnim telefonima.
Da li se još neko pored vas pozabavio ovim problemom?
Problem automatske izrade rasporeda časova je poznati teoretski problem diskretne matematike. Problem je toliko kompleksan da je 1995. godine u Edinburgu održana Prva internacionalna konferencija Prakse i teorije automatskog raspoređivanja (PATAT) . Od tada ih je održano ukupno devet, ali ni to nije bilo dovoljno da se ovaj problem u opštem slučaju reši. Godine 2002. je organizovano međunarodno takmičenje za najbolji program ove vrste. Iako se takmičenje održava na svake četiri godine, problem još uvek nije rešen. Mene sve to pomalo podseća na Peti Euklidov postulat koji su više od dve hiljade godina rešavale generacije matematičara dok nije dokazano da je problem nerešiv.
I problem rasporeda časova je u opštem slučaju nerešiv, ali se uz pomoć softera iz zone veštačke inteligencije može doći do rešenja koje je u praksi i te kako prihvatljivo. U rešavanje ovog problema uložio sam čitav svoj profesionalni život i znanje i veoma sam srećan što sam bar jednim delom uspeo da “rešim nerešivo”.
***
Volite da pišete u slobodno vreme? Želite da vidite svoje tekstove na portalu iSerbia? CV i jedan tekst pošaljite na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Prijem novih dopisnika vrši se najkasnije svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostimaa OVDE