ПОВЕРЕНЈЕ + ПОШТОВАНЈЕ + ЛЈУБАВ

Autor: Zvezdana Radosavljević
Равноправност жена и мушкараца подразумева једнака права, одговорности и могућности жена и мушкараца. То не значи да су жене и мушкарци исто, већ да њихова права, одговорности и могућности не смеју зависити од тога ком полу припадају.
Према Европској повељи о родној равноправности родна равноправност претпоставља да једном друштву, заједници или организацији постоје једнаке могућности за жене, мушкарце и особе другачијих родних идентитета да допринесу културном, политичком, економском и социјалном напретку, као и да имају једнаке могућности да уживају све користи и добробити од напретка једне заједнице. Закон о родној равноправности постоји, али је начело родне равноправности још увек недовољно остварено у пракси.
Проблем равноправности мушкараца и жена можемо посматрати као скуп застрашујућих статистичких података. Сваке године у Србији у просеку 30 жена буде лишено живота од стране својих мужева. До маја месеца 2013. убијено је 28. жена.
Учестала је појава у Србији да мушкарац убије жену која не одговара на његову љубав, али се не чује често да жене ураде нешто слично. Уколико муж превари жену, повређена жена пати и у најгорем случају може извршити самоубиство. Повод за убиство жене може бити било шта од алкохолизма, наркоманије, озбиљних психичких проблема, губитка посла, до комшијских трачева и сумњи да жена вара. И у Србији се не убија само жена или девојка, неретко су жртве породица и пријатељи који су жени жртви насиља пружили подршку. Недавно ми је пријатељ испричао причу о човеку који је убио и спалио комшиницу, а на суду се бранио да га је вештица прогонила у сновима. Значи, жена може завршити као жртва убиства и ако је комшија сања.
Ово је проблем о коме се не говори у школи, цркви, породици. А управо ово су институције које морају узети улогу у освешћавању и жена и мушкараца. Јер када проблеми између партнера дођу до удружења за жене жртве насиља, до развода, и у најгорем случају до црне хронике, за жену и човека који нису знали уредити свој однос је касно.
Жене на својим радним местима доживљавају дискриминацију, мање су плаћене за исти посао од својих мушких колега. Уколико им је Бог дао памет и лепоту, то им се неће рачунати као предност, него ће их посматрати на најгори могући начин, и покушаваће да умање њихове радом заслужене успехе. У браку, жене су углавном и финансијски и емоционално зависне од својих мужева. Најчешће су мушкарци власници некретнина стечених мукотрпним радом, што се кад ствари пођу по злу, одрази на поделу заједнички стечене имовине. Ово су проблеми са којима се сусрећу и високообразоване припаднице лепшег пола.
Проблем мушко-женских односа, уткан је у нашој култури, од старих епова, преко грчких трагедија до наших дана. Сви смо учили током школовања Зидање Скадра на Бојани, али је проблем у интерпретацији. У овој песми је у зидине Скадра на Бојани зазидана жена-мајка. И нико од професора књижевности никада није осудио овај злочин. Сви осуђују два брата која су рекла својим женама да не иду на Скадар на Бојани, нико не осуђује мужа несрећнице, који је мајку свог детета осудио на смрт, уместо да је заштити, о јетрвама које су знале а ћутале да и не говоримо. Тужне и несрећне су оне породице којима је ова песма модел уређења међусобних односа. Иста прича је и са Хасанагиницом и песмом Бановић Страхиња. При интерпретацији се велича с правом Бановић Страхиња, он је једини херој у овој песми, али се не осуђује Југ Богдан, отац који је био спреман да своју кћер осуди на смрт.
Жене у медијима заузимају до 15% простора. Обично се појављују у рубрикама црна хроника, култура и естрада. Када је реч о естради, ласцивним, вулгарним, бесмисленим или злонамерним текстовима, шта рећи о женама које певуше „зар и Бог што небом хода, чувар царства небеског, зар и он је мушког рода окрутног“.
Да ли ће жена која је одрасла уз ову песму трпети насиље свог мужа јер је то природно, васпитати ћерку да трпи зета, а сина да туче снаху, зло и наопако. А онда ће осуђивати и оговарати комшиницу која је пријавила насиље, комшиницу која је сређена отишла на посао, комшију који помаже својој жени око деце и кућних обавеза, родитеље, Бога, и проклињати своју тужну судбину...кад је нико не чује.
Потребна је одлучна реакција социолога и психолога на накарадне текстове којима се пропагирају насиље, трпљење насиља, преваре, лажи... Неопходно је да реагују људи из цркве и објасне хришћанкама и хришћанима да је ово богохуљење, и да нас је Бог створио да волимо, ценимо и поштујемо једни друге, да смо пред њим сви једнаки.
Став психолога је да жене и мушкарци обрасце понашања научене у својој примарној породици пренесу касније у свој однос, и на тај начин уређују свој брак. Ако је реч о функционалним примарним породицама и емоционално зрелим партнерима резултат је срећна породица. Али за срећу је потребна искрена комуникација, рад на односу, брига за добробит партнера, поверење, поштовање, љубав, истина и одговорност.
Ово је разлог због кога су ретки срећни и успешни људи, а срећне породице још ређе. Због тога све оне који ових дана завиде другима на срећи и успеху молим да енергију усмерену и утрошену на кварење туђе среће употребе конструктивно на поправљање својих односа и помоћ ближњима, тако ћемо бити срећнији и ми и они.
Овај чланак је посвећен мом оцу и мојој мајци који су ме увек подржавали, волели, штитили, научили да волим и поштујем себе и људе око себе. Да своју љубав, радост, вољу, ентузијазам, рад, не трошим на оне који би да ме учине инфериорном. Да су најсиромашнији сиромашни духом, они којима је срце празно и глава празна. Да се срећа гради радом, истином и комуникацијом, и да су на крају несрећни они чија је срећа плаћена туђом несрећом.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE