Пејзажна архитектура је уметност која се такође може назвати и науком. Она спаја архитектуру и екологију у најужем смислу. Удружење ПУПА ће нас увести у свет зелене архитектуре.
Autor: Тамара Вуксан
Истражујући ко се бави овим послом у нашој земљи, наишла сам на ПУПА – подмладак удружења пејзажних архитеката из Новог Сада. Успела сам да ступим у контакт са младом активисткињом Амелом Đураковац, која је уједно и новинар на нашем порталу. Упркос заузетости око спремања будућих акција, успела је да одговори на неколико мојих питања и упути нас у то чиме се бави њихово удружење.
Можеш ли укратко да нам кажеш шта је ПУПА и како је настало ваше удружење?
ПУПА, односно, подмладак удружења пејзажних архитеката представља удружење које је основано пре пар година, као огранак званичног удружења професионалаца који се баве пејзажном архитектуром у Србији– УПАС (удружење пејзажних архитеката Србије), са циљем окупљања младих људи који студирају пејзажну архитектуру, како би се олакшала размена знања, искустава и међусобна сарадња, а уједно и промовисала сама струка, односно, пејзажна архитектура. Наше седиште је у Новом Саду, тачније, на Пољопривредном факултету. Тренутно имамо доста активних чланова, а заинтересованост и даље расте.
Чиме се ви конкретно бавите?
Ми се бавимо организовањем разних акција у виду радионица, пројеката, предавања и сл., које за тему имају нашу струку. Све то у циљу промовисања и популаризовања пејзажне архитектуре. До идеја долазимо заједно или свако од нас појединачно, а затим радимо на томе да их организујемо и представимо на што бољи начин.
Одакле црпите инспирацију за своје пројекте?
Наша струка је сама по себи креативна и то је управо оно што нас покреће. Другим речима, то је љубав према струци, природи, напредовању, свему што ово занимање носи. Нажалост, многи нису довољно упознати са њом, али зато смо ми ту да то променимо. Пре свега смо ту да се дружимо, размењујемо идеје, искуства и планирамо на који начин да упознамо јавност са њом и будемо активни у области наше струке. Као појединци, такође верујем да свако од нас има „оно нешто“ што га инспирише, не само када је у питању ПУПА, већ уопште у животу. Код мене су то, на пример, љубав према свему што радим, упорност и сазнање да је све могуће уколико постоји јака жеља за нечим.
Реци нам нешто о себи и које је твоје задужење у удружењу?
Завршила сам основне и мастер студије пејзажне архитектуре и трудим се да учиним нешто позитивно за своју струку. Ништа ми није тешко, јер мислим да сам свестрана особа, па вероватно ћу и даље наставити своје школовање. Што се тиче ПУПЕ, немам неко посебно задужење у том удружењу, јер смо сви подједнако исти, али могло би се рећи да сам можда неки вид „стручног сарадника “ и подршке.
Ко све може бити члан вашег удружења?
Наше удружење је струковно, што значи да су чланови они који студирају пејзажну архитекутру, и то је једино што је услов да би неко био члан. Наравно, отворени смо увек за сваки вид сарадње и са другим струкама и организацијама, јер мислимо да је то итекако позитивно. Сами чланови ПУПА су студенти који пре свега воле своју струку и желе нешто позитивно да ураде за њу, па и сви који проналазе себе у томе могу слободно да нам се придруже. Генерације се стално мењају, јер свако од нас заврши студије пре или касније, па тако и пристижу нови чланови, али ми „старији“ смо увек ту за сваку врсту помоћи, као мотивација и подршка за оне који тек долазе.
<�имг цласс="лфлоат" срц="хттп://с8.постимг.орг/а2ти4у7xх/таци2.јпг" />
Наведи нам неке акције (радионице, пројекте...) које сте имали до сада?
Имали смо заиста доста акција у последње време и морам да кажем да сам веома поносна због тога, као и остали чланови. Како се заврши једна акција, тако крене друга. Од ранијих акција издвојила бих изложбу „Нека почне од тебе“, која је уједно била и прва акција удружења ПУПА, представљала је изложбу инсталација које су правили студенти на тему глобалног загревања и улога пејзажне архитектуре у његовом спречавању; затим радионице за децу и средњошколце на Новосадској јесени и Новосадском пролећу, предавања на тему пејзажне архитектуре у Музеју Војводине, а од новијих бих издвојила радионице за децу на Пољопривредном сајму у Бачкој Тополи под називом „Кад порастем бићу пејзажни архитекта“; затим обележавање „Парккинг даy-а“, односно, претварање паркинг простора у зелену оазу; такође смо били део пројекта „Упознај зелену страну града са еко водичима“, који је организовао Покрет горана из Новог Сада са којом имамо одличну сарадњу, а спремамо се и за нове предстојеће акције и пројекте.
Какви су вам планови за будућност?
Имамо доста планова и акција које желимо да реализујемо и пред нама су нови изазови које чекамо са нестрпљењем. Први пројекат који планирамо да реализујемо носи назив „Екотрансформација“, а ту су и нове радионице које спремамо. Битно је да се нешто увек ради и планира, па, ето, надамо се да ћемо имати још много успешних акција по којима ће нас други препознавати.
И за крај, која је твоја порука младим људима у Србији који се баве пејзажном архитектуром?
Можда ћу се поновити, али порука би дефинитивно била да воле оно чиме се баве, да се константно развијају и напредују пре свега као особе, а затим као инжењери и да не допусте да ова, можда, тешка времена мењају њихов поглед на једну од најлепших професија која постоји, а то је управо пејзажна архитектура.
У народу кажу: „Ради посао који волиш и нећеш радити ни дана“. Дружећи се са Амелом, кроз њену причу о њиховом удружењу, схватила сам да они то представљају у потпуном смислу те реченице. Ми им желимо, да истрају у својим плановима и да њихов град постане зелена оаза мира, и срећни смо што делимо једног сјајног члана са њима.
Тамара је ведра особа са храбрим и оптимистичним погледом на садашњи тренутак
***
Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE