Да ли увиђате сличност по питању успеха себе и људи из вашег непосредног окружења? Чини се да ипак има нечега у оном чувеном „с ким си, такав си“, као и у оним, вечитим родитељским страховима, о утицају друштва у којем се налазимо.

Autor: Марија Митрованов
Овде нас не занима друштво у смислу забаве, већ друштво које чине људи са којима сарађујемо, послујемо, студирамо, напредујемо или назадујемо у процесима који су битни за нашу будућност. Често се о групама људи говори као о јаким или слабим, успешним или неуспешним. Верујем да бисте радије бирали ову прву, можда се чак и налазите у истој, али хајде да видимо шта то говори о вама.
Већ самим изрицањем „успешна група“ подразумевамо много више од те успешне групе. Свесни смо да групу чине појединци и ако је бар већина њих успешна, група ће бити успешна. Дошли смо до првог корака – у успешној групи, бар већина појединаца је успешна! Наравно, могуће је да је на конкурсу селектована група успешних људи, али пре бих се позабавила спонтаним формирањем дате групе или насумичним бирањем појединаца, који се касније, заједно покажу као успешни. Добро, замисливо је да је дошло до тако добре случајности и да су се скупили махом успешни људи, али пошто је случајност нешто што није извесно и у шта немамо увид, предлажем да пређемо на другу страну медаље и видимо шта је још ту могуће.
Окружење је често јак стимуланс. Када смо чланови успешне и „јаке“ групе, пред нама је двоструки задатак. Најпре, поистовећивањем са осталим члановима заједно сачињавамо тај скуп и ако се истински осећамо као да припадамо тој групи, вољно ћемо учествовати у одржању те групе, као и њене репутације. С друге стране, осим осећаја припадности групи, ми смо, пре свега појединци који су сами на себе упућени. Под тим мислим на однос који имамо према себи. Важно нам је да се како субјективно, тако и објективно осећамо у позитивном светлу. Дакле, међу успешним људима, ако смо ми у заостатку за њима, осећаћемо се прилично деморалишуће, јер ћемо се често поредити са њима, а у тим поређењима ћемо често губити.
С друге стране, у просечној, или чак, неуспешној групи, изузев појединаца који ће у томе видети прилику да заблистају, већина је, као што и одређење саме групе каже, неуспешна. Чини се да, у таквој групи, појединац не осећа онај притисак за постизањем личне репутације у позитивном светлу, какву има појединац који се нађе у успешној групи. Овде као да се ради о стању које оправдава лични неуспех у стилу: нисам једини, и они су „подбацили“ и то даје изговор да се радије време посвети другим (не)активностима, јер, јел'те, и други то раде, нисам једини, ерго, не осећам кривицу.
У сваком случају, важно је бити свестан разлога због којих је група у којој се налазимо таква каква јесте, јер истовремено, док је она таква и чини нас оваквим какви смо, и ми сачињавамо њу таквом. Прилично је циркуларно, али очигледно. Из тог разлога, препознајући себе као чланова колектива, осећати се тако, а опет, чинећи и свој лични успех у односу на друге, допринећемо како себи, тако и целом саставу, без којег тешко да бисмо имали са ким да се поредимо. А опет, ако се не поредимо, шта ће бити са оном нашом чувеном да комшији цркне крава, уз услов и допуну докле год је наша боља и у нашим и у његовим очима.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на оффице@иСербиа.рс, са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE