Пети, јубиларни БеФем фестивал феминистичке акције и културе одржан је током протеклог викенда у просторијама Културног центра Град у Београду.

Autor: Ана Стевановић БеФем
ФОТО: Нада Костић
Током два дана незаустављивог програма посетитељке и посетиоци фестивала имали су прилику да учествују у жустрим дебатама на различите теме, да уживају у перформансима, представама, изложбама и поезији, али и да страствено заплешу уз ритмове qуеер салсе.
Qуеер салса отвара простор за плесну револуцију. Овај плес вам пружа могућност да играте са ким желите, да у једном тренутку водите, а у следећем будете вођени. Такође, ова врста салсе „руши“ правила о покретима који су намењени само мушкарцима, односно женама - овако концепт qуеер салсе објашњава плесни тим из Стокхолма (Петер&Марцус), који су на БеФем-у водили двосатну плесну радионицу.
Први дан фестивала био је прожет дискусијама о разноврсним темама, посматраним из родне перспективе. Фестивал је отворила радионица о, за многе и даље табу питањем, клиторалном сексу коју је водила едукаторка Сандра Дахлен. Њен први утисак о радионици у Београду био је тај да је радионица била веома посећена, мада је публика оклевала у постављању питања. Уследила је панел дискусија о питању заједничког родитељског одсуствовања с посла, женама у документарним филмовима и емисијама у Србији, а у вечерњим сатима talk show ауторка из Шведске, Моа Сван, водила је уживо емисију на сцени са гошћама које су спонтано излазиле из публике.
<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с28.постимг.орг/мхмгкннx9/уннамед_1.јпг" />
ФОТО:Н.Костић
Оснивачице и организаторке овог фестивала, који слави идеје феминизма и женског активизма, Јелена Вишњић и Christina Wassholm, сматрају да су проблеми са којима се жене, али и многи други маргинализовани идентитети, сусрећу у нашем друштву присутни свуда - најактуелнији су проблеми који су по ко зна који пут дочекали тражиоци азила у Србији, затим спекулације отворене у вези са евентуалним регистрима за жене које су извршиле абортус, до референдумског питања које је потресало суседну Хрватску протеклих месеци.
Ипак, ова два дана смо ту да се осврнемо на лепе ствари које проистичу из заједничке борбе за стварање бољег друштва. Верујемо да феминизам подразумева спремност да се све што смо до сада училе «како би требало да буде» може мењати и захвалне смо свима које/и сте нам својим учешћем и претходних година на Бефем фестивалима учиниле/и да ово наше уверење постане феминистичка стварност коју живимо - поручују организаторке фестивала.
Заједничко предузетничко удруживање жена на селу, представљање родних идентитета у медијима, расизам у савременом тренутку, коришћење социјалних мрежа у активистичке сврхе - неке су од тема које су обележиле други дан фестивала.
БеФем увек красе оптимизам и осмјеси који се створе током фестивала. Таква енергија даље омогућава ширење активистичке, умјетничке и теоријске сцене на нове генерације младих мислећих и дјелујућих жена и мушкараца, који су ове године посјетили БеФем - закључује Јелена Вишњић.
БеФем је подржан од стране Шведског института, Глобалне фондације за жене (Global Fund for Women) и амбасада Америке у Београду. Партнерска организација која је пружила логистичку подршку у току припрема БеФем-а је шведски феминистички магазин Bang, чије су уреднице биле гошће овогодишњег фестивала.
***
Волите да пишете у слободно време? Имате више од 15 година? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст са валидног мејла пошаљите на [email protected] ЦЦ [email protected], са назнаком "Пријава / о женама". Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE
Odricanje od odgovornosti