Tweet

Autor: Slobodanka Berić

Uz Džejmsa Džojsa, svakako jedan od najznačajnijih irskih pisaca - Oskar Vajld sa svojim romanom Slika Dorijana Greja, ali i svojom tragičnom sudbinom, prvo obožavanog, pa onda sasvim odbačenog pisca, anticipira 21. stoleće u kojem živimo.
Kako u svetu koji počiva na imperativu spoljašnje lepote zadržati istu i uopšte dokazati da je ono „unutrašnje“ jače od vizuelnog?

Posle slave, popularnosti i obožavanja - osuda, skandalozno blaćenje ličnosti i dela, optužbe za sodomu i gomoru, dve godine života u zatvoru - sve to za autora romana Slika Dorijana Greja, Oskara Vajlda, prvog dendija ovog sveta. Kao što su kasnije neke rok zvezde prešle put od raja do pakla, tako je i on prvo bio voljen, a zatim napušten od svih. Umro je u krajnjoj bedi pod drugim imenom u Parizu.

Njegovo najpoznatije delo, roman „Slika Dorijana Greja“, bavi se temom večne mladosti i lepote. Ali Vajld svojim romanom postavlja i pitanje: Da li neko ko je anđeoski lep može biti zla osoba, te da li postoji veza između spoljašnjeg i unutrašnjeg u čoveku?

Njegov junak, Dorijan Grej, postaje ljubomoran na sopstvenu sliku u trenutku kad shvati da će ona jednog dana biti lepša od njega.
Međutim, kada se na slici pokažu prvi znaci starenja i grehova koji nagrizaju lepotu on odlučuje da je sakrije, zaključivši da je to njegova duša.

Dorijan ne želi da iko vidi njegovu dušu koja je iz dana u dan sve ružnija. Postavši svestan svoje moći nad drugim ljudima zahvaljujući prvenstveno svojoj anđeoskoj spoljašnjosti, Dorijan uživa u svim čulnim zadovoljstvima unesrećujući i iskorištavajući ljude oko sebe. Oseća se kao neko kome je sve dozvoljeno, jer njegova lepota neutrališe zlo koje oko sebe seje.

Tu je samo njegov portret na kome je njegovo pravo lice- duša ili savest. U strahu da će neko otkriti njegovu mračnu tajnu, odlučuje da uništi umetničko delo, ali istina ne može da se sakrije. Zarivši nož u platno, Dorijan ubija sebe!
Vajldov junak će ostati na slici onakav kakav je bio celog svog života - mlad, lep i neodoljiv.
On, pravi umreće star i neprepoznatljiv od sopstvene ruke.

Spoznaja vlastite propadljivosti i roka trajanja pretvara Dorijana Greja u zlu osobu. Grej je narcistički zaljubljen u vlastitu spoljašnju lepotu koja mu svuda donosi samo uspeh. Ipak na kraju on mora da se pogleda u ogledalo - svoju dušu i da se suoči sa njenom ružnoćom.
I pakao i raj je u nama samima“, kaže on, prešavši put od nevinog dečaka do okorelog razvratnika i ubice.

Oskar Vajld je pisao da iskušenju treba podleći i da je to jedini način da se čovek sa istim izbori. Međutim, naličje njegove životne filozofije ga je kasnije demantovalo.

U 21. veku, više nego ikad, imperativ spoljašnje lepote i mladosti se nameće i postaje merilo uspeha. Kad si mlad i lep mnoge stvari su ti oproštene. Mlad je često i automacki uspešan. Ipak, lepota i mladost uvek imaju rok trajanja bez obzira na sve mogućnosti savremenog sveta da ih produže. Poznate ličnosti se često operišu da bi sakrile znake starenja. Da li će u budućnosti većina, da ne kažem svi, ići kod plastičnog hirurga kao danas kod zubara?
Možemo da nagađamo. Nadmoć i primat spoljašnjeg, vizuelnog nad unutrašnjim je svakako činjenica.

Ono spolja - lice, telo - jednom rečju izgled, može da se popravi, koriguje, promeni, međutim, ono iznutra, nikako. Duša ne može ni da se operiše, ni da se sakrije. Ona ostaje takva kakva (god da) je, obogaćena životnim iskustvom. Kao što Dorijan Grej nije uspeo da ubije svoju dušu, tako ni čovek danas koliko god stremio spoljašnjoj perfekciji ne može da na kraju ne pogleda samog sebe u dušu, čak i onda kad izgleda da je uopšte ne poseduje.

***
Volite da pišete u slobodno vreme? Želite da vidite svoje tekstove na portalu iSerbia? Nije potrebno iskustvo, već samo želja i ideje! CV i jedan tekst pošaljite na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 - 35 godina Prijem novih dopisnika vrši se najkasnije svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari