
Autor: Aleksandra Miletić
FOTO: ETF Robotics
Nastava elektrotehnike započela je još u 19. veku na Visokoj školi u Beogradu, dok je Elektrotehnički fakultet (ETF) nastao 1948. godine. Od tada do danas diplomiralo je skoro 20.000 inženjera, magistriralo nešto više od 2.000, a doktoriralo oko 620 studenata.
Na osnovnim studijama ETF-a, koje traju četiri akademske godine, postoje dva studijska programa: Elektrotehnika i računarstvo i Softverski inženjering. To su i oblasti u kojima studenti ovog fakulteta redovno osvajaju medalje na takmičenjima, kao što su Imagine Cup, Google Code Jam, VIP Android Izazov i slično. Takođe, istraživanja pokazuju da diplomci ETF-a lako dolaze do posla.
Prema podacima sa sajta ETF-a, studentske prakse su vrlo često plaćene, a letnje prakse se obavljaju u najvećim razvojnim računarskim centrima u svetu, poput Microsoft-a, Google-a, IBM-a. Takođe, postoji mogućnost da se neki poslovi obavljaju preko interneta ili sa polovinom radnog vremena, a ono što je najvažnije je da studenti počinju da rade već na trećoj ili četvrtoj godini studija.
Nakon odrađene prakse u nekoj kompaniji, pojedini studenti dobijaju ponudu za posao u tim kompanijama. Međutim, druga strana medalje pokazuje da veliki broj mladih nakon završetka ovog fakulteta ipak odlazi u inostranstvo. Jedan od razloga za to je što im se u Srbiji ne nude dovoljno kvalitetni i plaćeni poslovi.
Mi ulažemo veliki napor i trud da dođemo do diplome i zauzvrat očekujemo da nam se to isplati. Naša privreda nije na zavidnom nivou i potreban joj je oporavak, za portal iSerbia kaže Milan Karić, student četvrte godine ETF-a.
Srbiju je od 1990. do 2000. godine napustilo 1.200 diplomaca ETF-a, a nezvanični podaci govore da je u poslednjih nekoliko decenija naša zemlja ostala bez čak 5.000 elektroinženjera.
FOTO: Panoramio
Ipak, ima i onih koji planiraju da ostanu u Srbiji. Već sam dobijala poslovne ponude, ali planiram da upišem master studije i želja mi je da ostanem u našoj zemlji, za iSerbia objašnjava Ivana Živković, diplomac ETF-a.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Srđan Verbić, izjavio je za Radio televiziju Srbije da se nada da će se u dogledno vreme naći rešenje koje će poteći sa Elektrotehničkog fakulteta, a to je: kako najbolje studente zadržati kao predavače na ovom fakultetu i sprečiti odliv mozgova.
IZVOR: RTS
Aleksandra Miletić je hedonista i borac za pravdu. Veruje u iskrenu ljubav.
***
Pročitajte i:
Dobrodošli na sajam obrazovanja i zapošljavanja
Dunja R: Kako i zašto sam otišla u SAD?
I profesore treba ocenjivati
***
Uključi se! Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za studente, gde mogu da pišu i informišu se o onim temama koje smatraju važnim. Ukoliko želiš da i ti pišeš za studentsku rubriku, tvoje ideje su dobrodošle! Nije potrebno prethodno iskustvo, već samo zainteresovanost za studentska pitanja. Da biste se prijavili kliknite OVDE. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu!
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
Odricanje od odgovornosti
