Tweet

Да ли бисте више волели да радите у канцеларији од 9 до 5 или да имате статус слободњака?

Autor: Dragana Milovanović

ФОТО: Internet Marketing Magazine

Слободњаци, хонорарци или тзв. фриленсери (од енглеског фрееланце) су самозапослени људи који нису у дугорочном радном односу са клијентом за кога раде. Могу бити потпуно независни или да их представља компанија и агенција која даље продаје њихов рад својим клијентима. Овакав начин запослења је један од брзорастућих трендова на тржишту рада. Према istraživanju softverske kompanije Intuit, до 2020. године, више од 40% радне снаге у САД ће бити слободњаци.

Стриктно радно време и простор више нису једини начин запослења – данас можете да радите где год можете да прикључите компјутер, у оно доба дана које вам одговара – најважније је да производите резултате. Ако нисте сигурни којим професионалним путем да кренете, прочитајте које су предности и недостаци "традиционалног" радног места и слободњачког статуса.

Ко може да буде фриленсер?
Фриленсери долазе из различитих индустрија – дизајн, новинарство, маркетинг, музика, фотографија… Практично нема ограничења, важно је умети пронаћи клијенте довољно често да се од тога може (пре)живети. Важно је нагласити и да када сте сам свој шеф, морате водити рачуна о свему о чему иначе послодавци мисле – одговорни сте за правна питања, финансије и сопствену промоцију.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с29.постимг.орг/сxјуппус7/фриленс3.јпг" />

ФОТО: Financas Femininas

Какав је статус фриленсера у Србији?
Фриленсери нису статусно препознати као такви, али за њих, као и за све друге запослене раднике или предузетнике, важе одређене законске одредбе. Сваки приход се опорезује, па тако и зарада слободњака. На сајту удружења "Pravo da znam" које се бави промовисањем идеје о фриленсерима и остваривањем права у овом сектору могу се наћи корисне информације о томе како легално пословати као слободњак.

Једна од мана слободњачког статуса која прва пада на памет је то што посао није сигуран и нема бенефите које статус запосленог доноси. Међутим, у данашњој економији не постоји стабилност каријере какву имају наши родитељи. Током свог професионалног пута променићете различите послове и компаније. Такође, треба бити свестан у каквој држави живимо. Речима blogerke Mahlat:

У Србији много фирми својим радницима не уплаћује радни стаж, много њих са факултетским дипломама пријављени су са средњом школом како би послодавац зезнуо ову државу, много њих званично прима одређен износ а незванично сасвим други, много њих на све то пристаје због пар хиљада више у џепу јер у Србији треба животарити. Здравствени систем нам је тако уређен да вам је да добијете здравствену књижицу сизифовски посао, чак и ако сте све измирили према држави, писало је неколико предузетника о томе. Чак и ако имате здравствену књижицу, здравствене услуге су такве да већину ствари морате радити у приватним клиникама да не бисте умрли док не стигнете на ред у некој од државних. У Србији многи радници годинама не примају плату и то је сасвим прихватљиво, такве послодавце закон не терети да морају да исплате личне дохотке онима који раде, увек имају дебеле разлоге, у Србији вас стално убеђују да је важно радно место а не плата, сетите се министра просвете који је рекао да је у време кризе непристојно питати за плату.
Све у свему, фриленсери у Србији су они који немају времена да чекају државу Србију да се уозбиљи и поштује их као људе, пролазе им године и који имају могућност да нешто зараде радећи као слободњаци.

Како слободњак тражи посао и колико зарађује?
Srbija je prošle godine bila 12. u svetu, a 5. u Evropi po zaradi frilensera – што је свакако охрабрујућ податак. Међутим, иза тих зарада стоје и порези које морате платити, здравствено и пензионо осигурање, као и уштеда за "црне дане" када не можете да пронађете клијента ни за лек. Да бисте редовно зарађивали, морате да будете изузетно стручни, али и вешти у продаји сопственог рада. За вас треба да се чује тако да постанете тражени у својој бранши. Срећом, компаније због мањих трошкова и потреба за уско стручним експертима све више запошљавају слободњаке. Посао се може пронаћи и преко Интернет сајтова као што је Elance.com

Како изгледа радити као слободњак?
Прво лоше вести: нема сигурности редовне плате, пензионог и здравственог осигурања, плаћеног одсуства и годишњих одмора. Званично радно време не постоји – доступни сте када сте потребни клијенту. Радите сами, што није проблем само због количине посла, већ и због друштвеног живота који се све више везује за радно место што смо старији. Самодисциплина, организационе вештине и дефинисање приоритета су кључни да бисте успели.

Овако описан посао фриленсера изгледа као ропски живот или у најбољем случају Спарта. Слобода има високу цену. Да ли заиста вреди толико? Зависи од ваших жеља, амбиција и приоритета. Сами постављате правила и услове рада. Као фриленсер, добијате разноврсне изазове и пројекте које сами бирате, могућност да у току дана изаберете када ћете радити и направите распоред тако да имате времена и за приватни живот. Дуги радни дани или чак викенди су нешто што се не може избећи, али са све већим захтевима компанија, то и није нека разлика у односу на уобичајен посао.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с10.постимг.орг/7и5гвкхмx/фриленс2.јпг" />

ФОТО: Houston Community Magazine Online

Савети за храбре
Ако се одлучите да се опробате у оваквој каријери, ево неколико савета:
• Ако имате посао, немојте одмах да дате отказ, већ почните са хонорарним радом "са стране" како бисте проверили колико се ваше вештина и знања цене и да ли умете да их продате.
• Морате имати одређену уштеђевину пре него што коначно пређете на потпуно слободњачки статус. Никад не знате када посао може изненада да пресуши или настане неки неочекиван, а хитан трошак.
• Истражите каква су искуства слободњака из своје бранше – повежите се са њима и због изграђивања пословне мреже, али и због корисних савета које вам могу дати.
• Потребна вам је подршка породице и пријатеља. Када почињете нешто у шта верујете, имаћете много ентузијазма, али биће дана када ћете само желети да дигнете руке од свега. То су тренуци када су вам потребни најближи. Објасните им зашто сте изабрали овакву каријеру и какве изазове, али и предности она може да донесе.
• Самопоуздање је кључ успеха. Не будите преосетљиви ако се клијенту не допадају ваше идеје – муштерија је увек у праву, зар не? Ипак, верујте себи и својој стручности – ако имате јаке разлога зашто нешто треба или не, не бојте се да проговорите! Ако чекате повратне информације, тражите их!
• Држите се стандардног радног времена. Ако радите 15 сати дневно, нећете постићи више, јер после одређеног времена престајете да будете продуктивни. Ако је заиста неопходно радити дуже због постављених рокова, пазите да то буде изузетак, не правило. Откријте у које доба дана сте најпродуктивнији и радите тада. Концентришите се, искључите друштвене мреже, пронађите мирно место и видећете да је 8 сати довољно.
• Љубав, чак страст према послу је од још веће важности када сте слободњак. Ако вас пројекат не узбуђује, мотивише и инспирише, много ћете лакше одлагати посао јер сте управо ви тај шеф који вам иначе стоји над главом.

Да ли бисте се упустили у ову авантуру? Ако већ јесте, имате ли неки савет да додате?


Драгана је оштра на речима... док је не разнежите.

***


Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ