Tweet
Mikser House, City Magazine i MakArt Distribucija, organizovali su prvi Savamala book fest, poslednje nedelje marta. Osnovna ideja festivala je drugačiji pristup čitanju i knjizi, promocija nesvakidašnjih naslova i autora, kao i afirmacija mladih talentovanih ljudi.

Autor: Marija Muždalo

FOTO: City magazine

Mikser House je od 22. do 28. marta pretvoren je u knjižaru, biblioteku, radionicu, jednom rečju, mesto na kome su autori govorili o svojim delima, o delima drugih autora i svojim stavovima vezanim za književnost i kulturu čitanja. Glavni razlog mog odlaska na festival, bio je informisanje o mladim autorima. Želela sam da čujem njihova imena, stavove, perspektive, društvene i književne klime iz kojih su potekli.

Kako je interaktivnost između publike, čitalaca, knjiga i autora jedna od osnovnih zamisli Savamala book festa, odlučila sam da mu interaktivno i pristupim. Pitala sam nekoliko autora da mi predlože pet knjiga za srećniji april. Evo šta su odgovorili.

Ana Marija Grbić, pesnikinja i autorka knjige „Venerini i ostali bregovi“ o kojoj je govorila na otvaranju Savamala book festa, takođe i jedna od osnivača grupe ARGH!, izabrala je pet knjiga za april.

"Prvih pet knjiga mogu da izdvojim, eventualno, po uticaju ili onom histeričnom tipu čitanja, sa ustajanjem sa stolice, šetanjem po sobi i slično", objasnila je Ana Marija za iSerbia.

1. Eliot, „Pusta zemlja“ i „Šuplji ljudi“

"Prekasno sam došla do Eliota, što je možda i bolje. Ono što me kod njega, a i uopšte u poeziji, uzbuđuje je visok stepen autentičnosti emocija u donekle složenoj formi. Na kraju se Eliot može čitati i studiozno ali ono što osetimo pri prvom varvarskom čitanju je i više nego dovoljno za rastavljanje sveta. Da je April najsuroviji mesec, osetimo svake godine i za to mi nije bilo potrebno čitanje "Zlatne grane", bilo mi je potrebno da neko to prizna".


2. Rilke, "Devniske elegije"

"Rilkeove Devinske elegije još uvek u potpunosti ne razumem i nadam se da nikada neću. Ovo je jedina knjiga pesama koja mi daje novi doživljaj i novu emociju svaki put kada je pročitam. Ujedno je i jedina kojoj sam se toliko puta vratila".

3. Tomas Man,"Čarobni breg"

"Čarobni breg, nekako, nikada nije ni postao knjiga već jedan od svetova koje sam proživela. Dosta ga vezujem za Pustu zemlju i uopšte za stvari koje mi se svakodnevno dešavaju. Dođavola kako je to samo vredna knjiga"!


4. Krleža, "Aretej"

"Sve što volim u drami i sve što volim u Krleži je u Areteju. Dosta se smejem kada njega čitam. Kažu da se ljudi nekada smeju kada im je nešto preterano neprijatno. Aretej je pun smene svetlosti i neprijatne ljudske gluposti. Nije nam dato mnogo izbora za interpretaciju. I to je odlično, jer je iskreno".

5. Rastko Petrović, "Dan šesti"

"Rastka će vam malo ko preporučiti. Hoće Crnjanskog, hoće Selimovića, hoće Andrića. "Dan šesti" nije roman na koji se slučajno nailazi niti nešto što želite da podelite sa svojim čitalačkim klubom. To je najduža poezija u prozi koju sam čitala. Posle tog romana se plače, za vreme čitanja se to ne očekuje. Poslednja rečenica, ne tako kratkog, romana je emotivni sažetak svega pročitanog. Jedna rečenica. Nikada mi nije bilo toliko žao što se neki roman priveo kraju niti je kraj ikada bio nežniji".

Vladimir Arsenijević, književnik, urednik, prevodilac i publicista, autor romana "U potbaljublju" za koji je osvojio NIN-ovu nagradu. Na tribini u okviru Savamala book festa govorio je o festivalu KROKODIL (Književno Regionalno Okupljanje Koje Otklanja Dosadu i Letargiju) čiji je osnivač, festivalu koji na jedinstven i originalan način predstavlja književnost regiona i okuplja neke od najuticajnijih autora danas.

Evo njegovog izbora za april.


FOTO: Laguna

1. Alen Badiju, "Buđenje istorije"
2. Stiv Sem-Sandberg, "Ubogi u Lođu"
3. Mišel Uelbek, "Pokoravanje"
4. Branko Rosić, "A tako je dobro počelo"
5. Robin Black, "If I loved you, I would tell you this"

Sara Radojković, dramaturškinja koja je 2012. godine objavila zbirku pesama "Hoochie Coochie, vinjak i bluz", preporučila je pet autora koje smo imali prilike da čujemo na Savamala book festu.

1."Venerini i ostali bregovi", Ana Marija Grbić, Lom

"U pitanju je druga zbirka poezije ove autorke bezgraničnog talenta. O poeziji ne vredi puno pričati, ona se oseća kao što instinktivno osećam da će ova autorka jednog dana biti u čitankama i zbornicima. Zbog toga je ovo prava prilika da krenete da pratite kreativni put njenog literarnog razvića, a biće nepredvidiv poput nje".

2. "Gete na samrti", Tomas Bernhard, Lom

"Mogla sam da izaberem bilo šta od ovog autora, ali pošto su u pitanju pripovetke nije loše od toga početi. Berharnd koristi jezik poput muzičara, u pitanju je karakterističan monološki tok kome se čovek jednostavno preda, a koji je u stilu pisanja, ali i cinizmu išao daleko ispred svog vremena, te je možda i logično što njegovi radovi danas doživljavaju neku vrstu renesanse".

3. Bilo šta od Erlenda Lua, Geopoetika

"U pitanju je jedan od najpopularnijih skandinavskih pisaca koji je iz neobjašnjivih razloga popularniji u Srbiji nego u drugim evropskim zemljama. Prelep u svojoj jednostavnosti, preduhovit u svojoj nepretencioznosti. I još, čujem da se daje odlična predstava "Volvo kamioni" u Ateljeu 212 po njegovom romanu".

4. Bilo šta od Uroša Petrovića, Laguna

"Pisac za decu koga klinci sa razlogom obožavaju, a u čijim knjigama mogu uživati i odrasli, jer fantastika, kao što znamo, nije samo skup izmišljotina, to su svetovi u kojima se možemo odmoriti od dosadne običnosti našeg sveta i pustiti imaginarnom u nama da konačno bude kod kuće".

5. "Formule ljubavi", Zorana Milivojevića, Psihopolis


FOTO: Knjižara Sigma

"Isprva sam bila skeptična prema svim vidovima pop psihologije, a onda mi je ovu knjigu preporučila moja psihološkinja. U pitanju nije jeftino misionarstvo, već psihološki jezik prilagođen nestručnom licu. Ne slažem se sa svim stavovima ovog autora, ali mi je bila prilično korisna. Ako čovek u nešto treba da ulaže onda je to njegovo mentalno zdravlje i duševni mir, pogotovu u današnjem vremenu koje nas tera da živimo brže nego što mislimo".

Savamala book fest jedan je od vrednijih književnih festivala koji sam posetila u poslednjih godinu dana jer je dao priliku mladim i talentovanim, kao i manje komercijalnim autorima da se pojave sa svojim naslovima i govore o književnosti, književnim organizacijama i festivalima.

Ono što bih izdvojila, što mislim da je veoma bitno, a opet zanemareno na većini književnih manifestacija, upravo je interaktivni koncept, razgovor između čitalačke publike i autora, kao i prilika da i čitaoci govore o knjigama koje su ih inspirisale.

Suzbijanje praznog elitizma, zanemarivanje rodnih ili klasnih isključivosti, rušenje nepotrebnih zidova između čitaoca i knjige, publike i autora neophodni su uslovi za stvaranje plodnog tla na kome književnost može da se razvija na pravi način i zaista razume.

Marija voli aktivizam, piše da bi pre svega pomogla sebi, a ponekad i drugima.

Pročitajte i:

Kanski festival: Žena na filmu
S. Trkulja: Pesmom u godišnjicu od poplava
Pozorište: Predstava Rucante

***

Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI